Siyah Leoparlar Hakkında İlginç Bilgiler

Büyük boyutlarına rağmen, bu kedigil tam bir kamuflaj ustasıdır. Saldırmak için uygun anı bulana kadar avlarını saatlerce takip edebilirler.
Siyah Leoparlar Hakkında İlginç Bilgiler

Son Güncelleme: 24 Mart, 2019

Siyah leoparlar, insanların dikkatini çeken ve onları korkutan gizemli ve güzel hayvanlardır. Bu harika hayvana daha yakından bakmak ve hakkında her şeyi öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin. Yoksa hala dikkatinizi çekemedik mi?

Siyah leoparlar hakkında en çok merak edilenler

Zor bulunurlar

Leoparlardan korkuyor olsanız bile, onların da bir o kadar sizden korktuğunu unutmayın. Bu yüzden, herhangi bir tehdit ya da yırtıcının varlığını hissettikleri anda ağaçların arasına saklanırlar. Eh, bir de bu hayvanların tırmanmada yetenekli olduklarını hesaba katarsak…

Çeneleri

Diğer vahşi kedilerle kıyaslandığında bile, siyah leoparların çenelerinin eşi benzeri yoktur. Uzmanlar, çeneleriyle avının kemiklerini ve hatta beynini bile çiğneyebileceklerini söylüyorlar. İnanılmaz!

Yavrularına karşı korumacılar

Bir annenin yavrusu için yapabileceklerinin bir sınırı olmadığını söylerler. Bu durum siyah leoparlar için de geçerlidir. Ürkek olmalarına ve tehditlerden hemen kaçmalarına rağmen, yavruları tehdit altında olduğunda bir anne panter pençelerini çıkarmaktan ve rakibi ölene ya da kaçana kadar karşı koymaktan çekinmeyecektir.

Temkinliler

Büyük olduklarını inkar edemeyiz. Ancak, avlarını sessiz ve gizli takip edebilme yetenekleri takdire değerdir. Bazı anlarda, avlarını saatlerce takip eder ve hiç fark edilmeden yavaş yavaş mesafeyi kapatırlar. Avları fark ettiğinde ise iş işten çoktan geçmiş olur.

siyah leopar

Yemeklerini saklarlar

Kurtlar yemek buldukları zaman her şeyi silip süpürene kadar yerler çünkü bir daha yeme fırsatı bulamayabilirler. Ancak siyah leoparlar, bu durum açısından oldukça farklı bir yöntem izler; bir hayvanı avlar, ihtiyacı kadarını yer ve geri kalanını gömer. Daha sonrasında, arta kalanlar için tekrar geri gelir.

Yemek sonrası temizlik

Avlarını gömdükten sonra, çok fazla koku olmasa bile, avlarının kokusundan kurtulmak için saatlerce kendilerini yalarlar. Bunu diğer hayvanların, üstündeki kokuyu alıp avını çalmaması için yapar. Bu şekilde bir sonraki öğünlerini garanti altına alırlar.

Küçük yaşta yuvadan ayrılırlar

Siyah leoparlar, doğumdan bir yaşına kadar annelerinden ayrılmazlar. Bir yaşına bastıklarında tamamen yetişkin olarak görülürler. Annelerine veda edip kendi bölgelerini aramaya başlarlar.

Büyük kedilerdir

Siyah leoparlar, Amerika’daki en büyük kedi türüdür. Aslanlar ve kaplanlardan sonra da, dünyadaki en büyük üçüncü kedi türüdür. Boyları 1.5 metreye; genişlikleri 65 cm’e ve ağırlıkları 90 kg’a varabilir.

yürüyen siyah leopar

Gece avlanırlar

Siyah leoparlar gececil hayvanlardır; bu yüzden avlanma ve yeme gibi bütün aktiviteleri gece yaparlar. Kürklerinin rengi sayesinde avlarından ve yırtıcılardan kolaylıkla saklanabilirler.

Gündüzleri gizlenerek havanın kararmasını beklerler. Ağaçlara rahatlıkla tırmanabilir ve ağaçların dallarına yerleşebilirler.

İnsanları avlamazlar

Bazı kültürlerde siyah leoparlar tehlikeli hayvanlar olarak görülse de, bu doğru değil. Leoparlar sadece tehdit edildiklerinde saldırırlar; onları rahat bıraktığınızda onlar da sizi rahat bırakacaktır.

Avcılık yüzünden insanlardan korktukları da doğrudur. Bu yüzden kendilerini tıpkı diğer hayvanların yapacağı gibi muhtemel saldırılara karşı korumak isteyebilirler.

Çevreye uyum sağlarlar

Tropik ormanlarda yaşıyor olsalar da, her türlü çevreye uyum sağlayabilirler. Ağaçlık yerlerden çöllere kadar farklı iklimlere uyum sağlayabilirler.

Bu etkileyici ve güzel hayvana daha yakından baktığınızda ne düşünüyorsunuz? Bu detaylar bu güzel hayvana olan bakış açınızı değiştirmiş olmalı!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sachetti, J. F. D. M., Camacaro, F. I. L., Vázquez, J. S., & Cárdenas, R. Z. (2011). Fuerza de mordedura y estrés mandibular en el jaguar (Panthera onca) durante la depredación de pecaríes (Artiodactyla: Tayassuidae) mediante la fractura de sus cráneos. Acta Zoológica Mexicana (ns), 27(3).
  • da Silva, L. G., Kawanishi, K., Henschel, P., Kittle, A., Sanei, A., Reebin, A., … & Eizirik, E. (2017). Mapping black panthers: Macroecological modeling of melanism in leopards (Panthera pardus). PloS one, 12(4), e0170378.
  • Kawanishi, K., Sunquist, M. E., Eizirik, E., Lynam, A. J., Ngoprasert, D., Wan Shahruddin, W. N., … & Steinmetz, R. (2010). Near fixation of melanism in leopards of the Malay Peninsula. Journal of Zoology, 282(3), 201-206.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.