Ceza Tasmaları, Köpeğinizin Sağlığını Riske Sokuyor

Bu aksesuarlar potansiyel olarak düzeltilmesi mümkün olmayan psikolojik hasara yol açıyor. Ayrıca köpeğinizin nefes alışı, metabolizması, burun delikleri ve boynu gibi bölgelerine fiziksel olarak da zarar verebilir. 
Ceza Tasmaları, Köpeğinizin Sağlığını Riske Sokuyor

Son Güncelleme: 12 Şubat, 2019

Hala köpeklerinin davranış sorunlarını düzeltmek için ceza tasmaları kullanan insanlar var. Neyse ki yarardan çok zarara neden olduğu için bazı ülkeler bunları yasaklamaya başlıyor. Bugünkü yazımızda, ceza tasmaları ve neden bu kadar sorunlu olduklarından, ayrıca köpeğinizin sağlığını nasıl riske soktuğundan bahsedeceğiz.

Ceza tasmaları nedir?

Ceza tasmaları (bunlara “eğitim” tasmaları da deniyor), köpeğinize kötü bir şey yaptığında acı çektirecek şekilde tasarlanmıştır. Amaç, köpeğinizin yaramazlıktan vazgeçmesini sağlamaktır. Örneğin, tasmayı çekmek, havlamak veya diğer köpeklere karşı saldırgan davranmak gibi davranışlar.

Ancak bu tasmalar işe yaramıyor. Tek yaptıkları şey, fiziksel ve psikolojik olarak köpeklere zarar vermek. Köpekler birçok farklı nedenden ötürü havlar veya tasmalarını çekiştirir. Sevmediğiniz bir şeyi yaptığı için bir köpeği cezalandırmak, onu eğitmek değildir. Köpeğinizi eğitmek için nasıl davranmalarını istediğinizi göstermeniz gerek.

Köpeklerin Boyunları

Tasma, köpeğin boynuna dolanır. Diğer memelilerde olduğu gibi köpeklerde de boyun son derece hassas ve önemli bir bölgedir. Boğazlarını sadece ses çıkarmak için kullanmazlar, burada aynı zamanda hormon salgılayan bezleri (tiroid bezleri gibi) de vardır. Omurilikteki ana sinirlerin bazıları da boynundadır.

Araştırmalara göre ceza tasmaları sürekli strese yol açmaktadır. Bu da kortizol seviyelerini artırır ve dolayısıyla, kötü ruh hâllerine yol açar. Sonuç olarak hayvanın sakinliği, mutluluğu ve uyku hormonları azalır. Bütün bunların neticesinde sinirlilik, dinlenememe ve gergin bir duygusal hâl ortaya çıkar. Dolayısıyla, kendini kontrol edemeyen bir evcil hayvanınız olur. Bu durum, daha da fazla davranışsal probleme yol açar.

Zincir Tasmaları ile İlgili Sorunlar

Ceza tasmaları olarak yaygın olarak kullanılan zincir tasmalar da sorunludur. Bu tasmalarda, köpek çok sert çekiştirdiğinde hayvanın boynuna batan metal dişler bulunur. Bu tür ceza tasmaları ile ilgili bir diğer sorun, plastik kaplamalı olsa bile son derece acı verici olmasıdır.

Bu tasmalar genellikle fiziksel yaralara neden olur. Çiviler hayvanın derisini delebilir ve sürekli sürtünme daha fazla tahrişe neden olur. Bu tasmanın köpeğin trakeasına yaptığı baskı kronik öksürüğe ve hatta trakeal çökmeye neden olabilir. Bütün bunlar köpeğinizin ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını engelleyebilir.

zincir tasmalar

Çatallar bu hormonal bezler üzerinde çok fazla baskı yapar ve hatta bu bezlerin çalışma şeklini değiştirebilir. Köpeğiniz bu nedenle tiroid bezi, metabolizma, lenfatik ve dolaşım sistemleri ile ilgili problemler yaşayabilir. Basınç bazı durumlarda otoimün hastalıklara dahi neden olabilir.

Omurga kasılması ve diğer ilgili sorunlar ceza tasmaları takılmış köpeklerde yaygındır. Bu sayı, zincir takmalar söz konusu olduğunda daha da artmaktadır. Acı sadece sağlıklarını etkilemekle kalmaz, davranışlarını da etkiler. Onları korkutur ve sıklıkla saldırganlığa yol açabilir.

Şok Tasmalarının Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Şok tasmaları bir köpeğin boynuna elektrik yükü gönderir. Farklı voltaj seviyeleri olan tasmalar vardır. Ayrıca bazılarında titreşim seçeneği de bulunmaktadır. Ancak bunların hepsi acı verici, rahatsız edici ve kafa karıştırıcıdır. Zaten böyle olmasaydı, işe yaramazlardı.

Bütün bunlara ek olarak, köpeğin vücudunun tamamına elektrik akımı gönderir. Bir köpeğin boğazındaki omuriliğe doğrudan bağlanan ve ayrıca beyne ve vücudun diğer kısımlarına da giden sinirler vardır. Köpeğin boynuna elektrik şoku göndermek düşündüğünüzden çok daha büyük bir tehlikeye sahiptir.

Havlama Önleyici Tasmaların Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Neyse ki bu tür ceza tasmaları çok yaygın değil. Bununla birlikte, kullanıldıklarında, köpeğin burun deliklerine aerosol (genellikle citronella) püskürtür. Herkesin bildiği gibi köpeklerin güçlü bir koku alma duyusu vardır ve burunları çok hassastır.

Burunda bu kadar agresif bir şey kullanmak, mukoza zarlarını tahriş edebilir veya çalışma şeklini değiştirebilir. Bu tasmalar kuruluğa, aşırı ıslaklığa, acıya ve hassasiyet kaybına neden olabilir. Hatta koku alma bezlerinde hasara yol açarak dünyayı keşfetmelerini ve diğer köpeklerle normalde yaptıkları gibi burunlarıyla iletişim kurmalarını engeller.

Koku alma duyusu bir köpeğin sağlığı için çok önemlidir. Dünyayı böyle keşfederler ve diğer hayvanlarla bu şekilde iletişim kurarlar. Koku almayan bir köpek mutlu olamaz ki bu büyük bir psikolojik sorundur.

Ceza Tasmalarının Neden Olduğu Psikolojik Sorunlar

Ceza tasmaları fiziksel sorunların yanında büyük psikolojik sonuçlara da yol açar. Eğitim sırasında köpekleri cezalandırmak asla işe yaramaz, tam tersine düzeltmeye çalıştığınız davranışı kötüleştirir.

Sürekli ceza güvensizliğe, strese ve korkuya neden olabilir. Bütün bunlara bir de fiziksel acı eklendiğinde, bu duygular daha da kötüleşir. Korku ve stres, köpeklerde agresifliğin en büyük iki nedenidir. Köpek saldırılarının bu kadar çok olmasının nedeni de budur.

ceza tasmaları ve psikolojik sonuçları

Bu tasmaların neden olduğu psikolojik hasarın geri alınması zordur. Köpeğinizin bu tasma ile kurduğu negatif bağlantıların silinmesi imkansız olabilir.

Ayrıca cezalar asla davranışsal bir sorunu çözmenin yolu değildir. Çoğu zaman bir köpek cezanın nedenini dahi anlamaz. Bu ürünlerin kullanılması, köpeğinizin anlamasını sağlamaya çalıştığınız şeyi anlamalarına yardımcı olmaz.

Köpeğinizi eğitmek söz konusu olduğunda ceza tasmaları söz konusu dahi olmamalıdır. Bunlar son derece tehlikelidir ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Köpekleri eğitmeye ilişkin teoriler son on yılla karşılaştırıldığında iyileşmiştir, bu yüzden çok daha hızlı, daha güvenli, güvenilir ve uygulanması daha kolay başka teknikler olduğunu bilmelisiniz. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.