Sağlık Alarmı : Köpeklerde Corona Virüs

Bu virüsün semptomlarını yakından takip etmek ve acilen bir veterinerle görüşmek hayati önem taşır.
Sağlık Alarmı : Köpeklerde Corona Virüs
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde corona virüs (ya da korona virüs) ile karşılaşılan vakalardaki artış gerçekten çok korkutucu seviyelere ulaştı! Bu durum tüm dünyadaki veterinerleri ve köpek sahiplerini endişelendiriyor. Çözüm ise erken teşhis. Erken teşhis edilirse veterinerler hayvanın sağlığını etkileyecek olan ileri safha komplikasyonları engelleyebilir. 

Köpeklerde corona virüs temel olarak köpeklerin sağlıksız ortamlarda yaşamasına bağlı olarak ortaya çıkıyor.  Özellikle sokakta yaşayan yavru köpekler üzerinde çok büyük etkileri oluyor. Bu etkilere ek olarak, onları savunmasız hale getirmek başta olmak üzere, mikroplara maruz kalma  ihtimallerini de arttırıyor.

Bu nedenle bir hayvanı sahiplendiğiniz zaman vücudundaki kurtları, virüs ve bakterileri temizletmeniz oldukça gereklidir. Ayrıca, bağışıklık testlerini güncel tutun.  Hayvanların sağlığını korumanın en etkili yolu önlemler almaktır.

Köpeklerde Corona Virüs Nedir?

Corona virüs, köpeklerde bağırsakları etkileyen bir enfeksiyonun meydana gelmesinden kaynaklanır. Bu hastalığa, Alpha corona virüs familyasından Coronaviridae familyasına ait bir virüs neden olur.

virüs kapmış köpek
Kaynak : www.actitudfem.com

Patojen (hastalık mikrobu) vücuda nüfuz eder, yerleşir ve ince bağırsakta bulunan villusların içinde çoğalır. Temel olarak, kronik bir duruma doğru ilerleme ihtimali yoktur.

Ancak yine de enfeksiyon yüzdesi çok yüksektir.  Her yaşta, cinste ve büyüklükteki köpeklere bulaşabilir. Ancak yavru köpeklerde daha yaygın olarak görülür.

Yavru bir köpeğin vücudu diğer köpeklere nazaran enfeksiyonlar için daha savunmasız olur. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz yeterince gelişmemiştir. Ve de dış ortamdaki sayısız mikroorganizma ile başa çıkmak için hazır değildirler. Bunlara ek olarak, büyüme evresinde gerçekleşen yoğun hücresel aktiviteler virüsün çoğalmasını kolaylaştırır.

Bu hastalık, doğru bir şekilde tedavi edildiğinde vücut üzerinde uzun süreli etkiler bırakmaz.

Corona Virüs Evcil Hayvanlara Nasıl Bulaşabilir?

Köpeklerde corona virüsün bulaşması için en yaygın şekli fekal oral yoldur. Esas olarak, kendi dışkılarını veya diğer hayvanların dışkısını yeme alışkanlığına (koprofaji) sahip olan hayvanları enfekte eder.

Koprofaji, belirli hastalıkların veya beslenme bozukluğunun bir belirtisi olabilen bir davranış bozukluğudur.

Köpeklerde Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın kuluçka süresi 24 ile 36 saat arasında değişir. Virüsün hızlı bir şekilde çoğalması nedeniyle semptomlar da hızlı bir şekilde ortaya çıkar.

Corona virüs bulaşmış olan köpekler genellikle şu semptomları gösterir:

 • İştah kaybı
 • Yorgunluk ve uyuşukluk
 • Ateş
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • Genellikle mukus ve kan ile birlikte gelen kötü kokulu ishal.

Enfeksiyon sürecinin gelişimi ile, hayvanlarda dehidrasyon (su kaybı) ve anoreksiya (iştahsızlık) görülebilir. Bunun dışında titreme ve hareket etmede güçlük çekme gibi problemler yaşayabilirler.

Birçok köpek göze çarpması ve teşhis edilmesi çok zor olan semptomlara sahiptir.  İşte bu nedenle köpeğinizin davranışlarında herhangi bir değişiklik gördüğünüzde, derhal veterinere gitmeniz çok önemlidir.

Köpeklerde Corona Virüs İçin Bir Tedavi Yöntemi Var Mıdır?

Corona virüsün akut bir döngüye sahip olduğunu gözlemledik. Yani hastalık doğal sürecini tamamlamalıdır; böylece vücut virüslerle savaşıp onları tamamen yok edebilir.

Köpekler için corona virüs tedavisi, semptomları hafifletmek ve dolayısı ile köpeğinize daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamak için hastalığı hafifletici yöntemler kullanılarak yapılır.

Hastalığı teşhis edebilecek ve her hayvan için uygun tedaviyi uygulayabilecek tek profesyonel insan veterinerdir. İlk olarak semptomlar ve bulaşıcı hastalığın ne seviyede gelişmiş olduğu tetkik edilmelidir. Hemen ardından, şu yöntemler birlikte uygulanabilir:

 • Dehidrasyonla mücadele etmek için sıvı alımı
 • Beslenme bozukluğu ve anoreksiyayı önlemek için iştah arttırıcılar kullanma
 • Virüsün çoğalmasını azaltmak için antiviral ilaç alımı
 • İkinci bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesini önlemek için antibiyotik kullanımı
 • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını iyileştirmek, mide mukozasını korumak, kusma ve ishali önlemek için ilaç kullanımı
veteriner ve köpek

Köpeklerde Corona Virüsün Oluşması Nasıl Engellenebilir?

Sorumluluk sahibi olmak köpeklerde corona virüsü engellemek için en iyi yoldur. Köpeğinizin herhangi bir enfeksiyon kapmasını engellemek için, yavru olduğu dönemden itibaren aşı programına uymak ve düzenli bir şekilde köpeğinizin kurtçuk temizliğini yaptırmak hayati bir önem taşır.

Bütün canlıların sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamaları için dengeli bir beslenme biçimi ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak çok önemlidir. Evcil hayvanlar ile ilgili olarak hijyen alışkanlıklarını pekiştirmeyi tercih etmek de önemlidir.

Köpeklerde corona virüs ölümcül olmasa da hayvanların günlük yaşamları için çok fazla rahatsızlığa sebebiyet verebilir.  Gerekli olan koruyucu önlemleri yerine getirmek, evcil hayvanınızın hayatını kurtarabilir ve her ikinizin de bol bol mutlu anlar yaşamanızı sağlayabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.