Canicross Sporu Tam Olarak Nedir?

Bu spor en çok orta ve büyük boyutlardaki köpekler için uygundur. Fiziksel durumları akılda tutulması gereken en önemli konudur.
Canicross Sporu Tam Olarak Nedir?

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Dünya çapında gittikçe popüler hale gelen bir etkinliktir. Canicross sporu köpeğinizin kayışı belinize bağlı bir şekilde beraber koştuğunuz bir spordur. Bu makalede, bu heyecan verici spor dalı ile ilgili her şeyi öğrenebilirsiniz.

Canicross sporu

Canicross sporu, Avrupa’da git gide yaygınlaşmaktadır. Modern gibi gözükse de, aslında Avrupa kıtasının en köklü geleneklerinden bir tanesidir. Sıkı rekabet eden köpekler ve şampiyon atletler için resmi federasyon bile bulunmaktadır.

Sporun asıl amacı kısaca, kayışı size bağlı olan köpeğinizle beraber koşmaktır. Normalde yarışmalar açık alanda yapılır ancak bazen, köpeklere özel kar ayakkabıları giydirilip kışın da düzenlenebilir.

Köpeğiyle sahibi arasındaki takım çalışması rakip tanımaz. Birlikte egzersiz yaptıkları için de, diğer köpeklerden ve sahiplerinden daha iyi bir ilişki geliştirirler. Bu da yetmezmiş gibi, yarışma sırasında dağlarda, ormanlarda ya da sahillerde yürüyüş yaparak beraber açık havanın tadını çıkartabilirsiniz.

Canicross’a katılmak o kadar da zor değildir:

 • Bir Canicross tasması (yürüyüş tasmaları uygun değil)
 • Köpeğinizin belinizi çekiştirmesinden korunmak için iyi oturan bir kemer
 • Şok emen bir kayış.

Ve tabii ki, bu maceraya birlikte katılabileceğin bir tüylü dostun!

koşan köpek ve sahibi

Bu sporla ilgili sorulan en sık sorularından bir tanesi, Conicross için uygun olan köpek ırklarının hangileri olduğudur. Bir yaşının üstündeki eğitilebilecek ve yarışabilecek herhangi bir köpek uygun olsa da, en yaygın rakipler 20 ve 35 kg arasındaki orta boylu ve büyük boylu köpeklerdir.

Canicross için en uygun olan ırklar, en güçlü ve en hızlı olanlardır:

Bu spor için uygun olmayan köpekler Molosser ve kısa burunlu (brakisefal) köpeklerdir:

 • Pug,
 • Bulldog,
 • Boxer,
 • Saint Bernard,
 • Napoli mastifi
 • Bernese dağ köpeği

Fiziksel özelliklerinden dolayı bu egzersizi yapamamaktadırlar.

Canicross için nasıl hazırlanmak gerekir?

Köpek ırkının yanı sıra Canicross’ta başarılı olmak için köpeğinizin ve sizin iyi bir eğitimden geçmeniz gerekir. Ayrıca sporun da keyfini çıkarmanız gerekir. Bu sporu yaparken köpeğinizin durumunu mutlaka izleyin; bazen köpekler sizin yanınızda olabilmek için fiziksel sınırlarını zorlayabilmektedirler.

canicross

Canicross’a katılmadan önce köpeğinizi bir veterinere kontrol ettirmelisiniz. Bu sayede doktorlar fiziksel sağlığını ve herhangi bir kardiyak ya da solunum yollarını kontrol edebilirler.

Uzmanların onayını aldıktan sonra, özellikle köpeğiniz daha önce bu tür bir egzersiz yapmamışsa yavaş yavaş ilerlemek gerekir. İlk gününüzde 20 kilometre koşmayacaksınız. Bu sporda başarılı olmak istiyorsanız, bu tür aktivitelerde ilerlemek ve tadını çıkartmanız gerekir.

Günün en sıcak saatlerinde dışarıda antrenman yaparken dikkatli olun. Sabah ve akşamları, sıcaklık 20°C’nin altındayken dışarı çıkmak en iyisidir. Hidrasyon çok önemlidir: Antrenmanlardan ya da yarışlardan önce, yarış sırasında ve sonrasında.

Canicross yarışları nasıl olmaktadır?

Bu yarışmalar dağlarda veya kırsal alanlarda yapılır ve 5 ila 10 km arasında olabilir. Araziye bağlı olarak derslerin ağır olması zorluk çıkarmıyor. Başlamadan önce, veterinerden köpeğinizin koşmaya uygun olduğunu belirten bir belge almalısınız.

Bazı yarışlara 50’den fazla çift katılmıştır. Hangi durumda olursa olsun,hayvanın sahibine saygı duyması çok önemlidir.

Kurallar ve yaptırımlar arasında şunlar yer alır:

 1. Köpek, koşucunun arkasından koşmamalıdır.
 2. Koşucu köpeğin kayışına asılmamalıdır.
 3. Koşmak, köpeği zor duruma sokmamalıdır (hem fiziksel hem psikolojik yönden)

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.