Botswana'da 100 Afrika Filinin Katledilişi

Son 10 yılda, avcıların fil dişleri için Afrika fillerini katletmesiyle, Afrika fillerinin nüfusu, 3/4 oranında azalmıştır.
Botswana'da 100 Afrika Filinin Katledilişi
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Fil dişi rekabeti, Afrika’daki yabani hayat için tehdit olmaya devam ediyor. Afrika’da görülen en acımasız kaçak avcılık olayı: Botswana’da 100 Afrika filinin katledilişi.

Botswana’da 100 Afrika Filinin Katledilişi

Bu yaklaşık 100 filin ölümünün trajik keşfedilişi, dünyanın en büyük fil nüfusunun olması gereken yer olan Botswana’daki Elephants Without Borders örgütü tarafından yapılan bir helikopter uçuşu sırasında keşfedildi.

Fillerin avcılığa kurban gitmemesi, Afrika’daki çevre dostu organizasyonların ilk hedefidir.

Ancak, bu olayda olduğu gibi, Afrika’daki fil dişi ticaretinde mücadeleyi kaybetmiş gibi gözüküyorlar.

Geçtiğimiz son on yılda, Afrika fil nüfusunun üçte birinde azalma görüldü.¹

Tanzanya gibi bölgelerde, ölüm oranları daha da hayal kırıklığına uğratıyor.

Son 5 yılda, Afrikan fillerinin %60’ının artık fil dişi çıkmaz oldu.

avcı ve tüfeği

Botswana: Fillerin Son Kalesi

İnsanlar, sınırları içerisinde 130,000 fil nüfusu barındırarak dünyadaki en geniş fil popülasyonuna sahip olan bu ülkeyi, fillerin sığınağı olarak değerlendirmektedir.

100 afrika filinin katledilişi olayı, turist merkezi olan Okavango Delta Vahşi Yaşam Barınağı’ndan sadece birkaç kilometre ötede gerçekleşmiştir.

Bugün, bu bölgedeki fillerin bu trajik kaybına tüm dünyadan tepki yağmıştır.

Sivil toplum örgütünün üyelerine göre, avcılar geniş kalibreli mermiler kullandıkları için çok ciddi bir durumla karşı karşıyayız.

Belki de bu katliamın en trajik noktası, henüz fil dişi çıkmamış yavru fillerin öksüz kalıyor olması.

Filler, anaerkil yapıya sahip sosyal hayvanlardır. Dişi fil sürüyü yönlendirir, bu yüzden dişi fillerin eksikliği yıkıcı bir zincirleme etki yaratabilir.

Ayrıca, öldürülen 100 filin çoğu 35 yaşında bile değil. Bu fillerin bedenleri, fil dişleri vahşice koparılmış bir şekilde, Afrika çölünde çürümeye bırakılmıştır.

yavru ve anne fil

Afrika fillerini avlamak

Elephants Without Borders örgütüne göre, bu trend aylardır takip edilmekte.

Afrika’nın diğer bölgelerine göre, avlanan hayvan sayısı iki katına çıkmıştır.

Çevreci kişiler, hükümetin kaçak avcılık konusunda gerekli önlemleri almadığı için bu sorunun gittikçe kötü hale geldiğini savunuyor.

Kaçak avcılık ticaretinde, fil dişi üst sıralarda yer almaktadır. Çin’de insanlar lüks ürünler yapmak için hala fil dişini kullanmaktadır.

Bunun sonucunda da, fil dişlerinin kilosu 846 euroya kadar çıkmaktadır. Büyük bir filin, fil dişi ağırlığı 30 kg’ı bulmaktadır.

Afrika’da azalan fil nüfusunun ciddiyetini daha iyi kavrayabilmek için, 30 yıl önce fil nüfusunun bir milyonun üzerinde olduğunu dikkate almak yeterli.²

Bu yüzden, bu türü korumak için yapılan çalışmaların, Botswana gibi yerlerde iki katına çıkartılması gerekmektedir.

Afrika filleri, Afrika bozkırlarında yaşayan gezegendeki son megafauna örneklerinden bir tanesidir.

İnsanoğlu, çoğu kıtada yer alan otçul hayvan neslinin büyük bir kısmını çoktan tüketti.

Ancak, Afrika’da hala hayatta olanların varlığı, insanoğlunun açgözlülüğü yüzünden tükenme tehlikesi altında.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Said, M. Y., Chunge, R. N., Craig, G. C., Thouless, C. R., Barnes, R. F. W., & Dublin, H. T. (1995). African elephant database 1995. IUCN, Gland (Suiza). Species Survival Commission.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.