Logo image
Logo image

Nesli Tükenmekte Olan Kaplumbağalar

3 dakika
Nesli Tükenmekte Olan Kaplumbağalar
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kaplumbağalar yaklaşık 200 milyon yıl önce dünyaya gelmiş sürüngenlerdir. İki tür kaplumbağa vardır: su ve kara kaplumbağası. Maalesef, günümüzde kaplumbağaların nesli tükenme tehlikesi altındadır.

Yaşam alanlarının ortadan kalkması ve insanların umursamazlığı yüzünden neredeyse tükenme eşiğine gelmişlerdir. Kaplumbağaları tükenmenin eşiğine getiren sebep ve nedenleri öğrenmek istiyorsanız, makalemizi okumaya devam edin.

Tehlike: Nesli Tükenen Kaplumbağalar

Kaplumbağalar her yerde tehlike altında olan türlerden biri haline geliyor. Bunun sebebi, gerek yaşam alanlarının zarar görmesi gerek yırtıcıların varlığı gerek en yaygın ana sebebi olan insan etkisi ve hatıra ya da oyuncak olarak kullanılmalarıdır.

Some figure

Çoğu ülkede kaplumbağaların satışı yasaklandı. 

Özellikleri

Kaplumbağalar karada ya da suda yaşayabilirler. Bu durum kaplumbağaların doğdukları, beslendikleri, hareket ettikleri, çiftleştikleri ve öldükleri yere göre değişir. Sürüngen olan bu hayvanların boyutları türlerine göre değişiklik gösterir. Bazı kara kaplumbağalarının alt türleri 100 yaşına kadar yaşayabilse de, kaplumbağalar ortalama 70 yıl yaşayabilirler.

Kara ve su

Kara kaplumbağaları suda yaşayanlardan daha farklı özelliklere sahiptir. Kara kaplumbağaları daha uzun yaşar, bacakları daha gelişmiştir ve kabukları daha serttir. Diğer taraftan, su kaplumbağalarının yüzmeye uygun özel yapısı vardır ve kabukları da pürüzsüzdür. Şu anda iki türün de nesli tükenme tehlikesi altında.

Tehlikedeki Kara Kaplumbağa Türleri

İber Yarımadasındaki en çok tehlikede olan türler, Mahmuzlu Akdeniz kaplumbağasıdır. Çoğunlukla Güney Murcia’da ve Kuzey Almeria’da, Huelva’da ve Majorca’da yaşar.

Orman yangınlarının, tarımın yaygınlaşmasının ve kontrolsüz şehirleşmenin sonucunda tükenme aşamasına gelmişlerdir. Bu olaylar, onların doğal yaşam alanlarına zarar vererek onları tehlikeye sokmuştur.

Nesli Tükenmekte Olan Su Kaplumbağaları

Okyanuslarda yaşayan temel kaplumbağa türlerinin yedisinden altısının soyu tükenme tehlikesi altındadır. Şu anda bu kaplumbağaların durumu o kadar kritik ki gezegen üzerinden silinmeleri an meselesidir.

Tehlike Altındaki Türler Hangileridir?

Şahin Gagalı Kaplumbağa

İnsanlar arasında bu türün kabukları dekoratif sanat, mücevher yapımı ve diğer eşya süslemeleri gibi alanlarda bir hayli rağbet görüyor.

Her ne kadar bu hayvanların ticarileştirilmesi 1994 yılında yasaklansa da, insanlar  Britanya Adaları, Cayman Adaları ve Dominik Cumhuriyeti gibi yerlerde bu hayvanların kaçakçılığına ve yasa dışı ticaretine devam ettiler. Buna ek olarak, bazı insanlar bu hayvanların etlerinin nefis olduğunu düşünüyor.

Zeytin Renkli Kaplumbağa

Aralarındaki en küçük türdür ve en büyük tehditleri yasa dışı ticaret ve yumurtalarının kaçak olarak toplanmasıdır.

Nesli tükenmekte olan bu alt tür, adını kabuğunun renginden almıştır. Çoğu olayda olduğu gibi, bu tür, balıkçılık sisteminin yeterli olmamasından, insanların yumurtalarını toplamasından ve yetişkin kaplumbağaları kaçırmasından dolayı tehlike altına girmiştir.

Yeşil Kaplumbağa

Bu alt türün tehlike altına girme sebebi, yakalanması, teknelere çarpması veya kaza geçirmesidir. Ayrıca insanlar bu kaplumbağaları çok talep ettiği için de savunmasız bir durumdadırlar.

Yeşil kaplumbağalar tropikal ve Akdeniz denizinin astropikal sularında yaşar. İsmini aldığı yeşil derisi, yosuna dayalı beslenme şeklinden kaynaklanmaktadır.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Pasifik’te yaşayan bu hayvanlar, yaklaşık 20 ila 30 bin dişisine rağmen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Bilim insanlarına göre, bu tür önümüzdeki 30 yıl içerisinde tükenebilir. Ağlara kazara takılmaları, insanların yumurtalarını kaçırmaları, plastik yutmaları ve yaşam alanlarını kaybetmeleri, bu hayvanları tükenmenin eşiğine getirmiştir.

Sini Kaplumbağası

Bu alt türün tükenme tehlikesi gittikçe artıyor. Yaşam alanlarının kıyı şeritlerine dönüşmesi sonucu yumurtalarını bırakacak bir yer bulamamaları ana nedenler arasındadır. Bu kaplumbağalar aynı zamanda, dikkatsiz avlanmaya da kurban gitmektedirler.

Bu tür kaplumbağaların en yaygın olarak görüldüğü yer Doğu Akdeniz’dir. Yumurtlamanın gerçekleştiği bu bölgeye turistlerin akın etmeleri, bu türün üremesini tehlike altına sokmaktadır. Balıkçı firmaların kullandıkları trol ağları ve gırgır ağları ekipmanları da Sini kaplumbağaları için bir tehdit oluşturmaktadır.

Some figure

Onları Nasıl Koruyabiliriz?

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde kaplumbağalar için başlıca tehdidi insanlar oluşturuyor.

Nesillerinin tükenmesini engellemek için şunları yapabiliriz: 

  • Balıkçılık sisteminin denetlenmesi.
  • Yaşama alanlarının ve yumurtladıkları alanların korumaya alınması.
  • Petrol akıntılarının cezalandırılması.
  • Yasa dışı ticaretin ve avcılığın denetim altına alınması.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.