Köpeklerin Sevdiği 4 Ev Yapımı Oyuncak

Ev yapımı oyuncaklar köpeğinizin çok hoşuna gidecek ucuz ve çevre dostu ürünler olup onun güvenliği için tasarlanmış olmalı
Köpeklerin Sevdiği 4 Ev Yapımı Oyuncak

Son Güncelleme: 26 Mayıs, 2018

Köpekler neredeyse bütün hayatları boyunca oyun oynamaktan hoşlanırlar. Onlarla oynadığımız bütün oyunlarda gerekli olmasa da, köpekler hoşlandıkları oyuncaklarla oynamaya da bayılırlar. Mağazalardan alınan oyuncaklar ise her zaman ucuz değildir ve kolayca da kırılır. Bu yüzden, size kendi kendinize yapabileceğiniz dört ev yapımı oyuncak göstereceğiz.

Ev yapımı köpek oyuncaklarında temel güvenlik

Köpek oyuncaklarının güvenli olması için bazı temel ilkeleri dikkate almalıyız. En önemlisi de kullanacağımız materyaller. Bu materyallerde köpeğin yalayıp yutabileceği plastik parçalar veya zehirli boyalı maddeler olmamalı.

Ayrıca, daima karton veya kağıt kullanmalıyız ki, eğer köpeğimiz bir parçayı yutarsa bu onun sağlığına zarar vermesin. Eğer iki parçayı birbirine yapıştırmamız gerekiyorsa, selülözden yapıldığı için bant kullanmak daha iyi.

Bir oyuncak kırıldığında, onu atmalıyız. Daha da fazla kırılmasını ve köpeğin kendini yaralamasını beklememeliyiz. Aynı şekilde, oyuncak yapımında sert maddeler kullanmamız gerekirse, keskin kenarları olmamasına da dikkat etmeliyiz. Böylece köpeklerimizin kendilerini kesmememesi için önlem almış oluruz.

köpek ve oyuncakları

Köpeğinize oyuncak verdiğinizde, bilmesi gereken ilk şey onu nasıl kullanacağı olmalıdır. Kendi kendine araştırmasına ve bunu kendi temposunda yapmasına izin verin, ona emirler vererek ne yapması gerektiğini öğretmeye çalışmayın. Köpeğinize basit oyuncaklar vererek başlayın ve zorluğunu aşama aşama arttırın.

Oynadığı oyuncaklar gözetim altında olsun. Eğer bir oyuncağın köpeğiniz için çok zor olduğunu görürseniz, oyunu anlaması için ona yardımcı olun ama her şeyi de siz yapmayın. Ve oyuncakları köpeğinize günde en fazla 10 dakika süreliğine verin. Daha fazlası onu çok yorar ve strese sokar.

Ödüller

Bu oyuncaklar arama ve ödül kazanma üzerinedir. Ev yapımı oyuncakların içine ödül olarak konulabilecek pek çok yiyecek var, sizin ve köpeğinizin en sevdiği yiyeceklerle başlayabilirsiniz.

Bu oyuncak sadece, eğer köpek içerideki ödülü dışarı çıkarmakla ilgilenirse işe yarar. Sorunu çözdüğü için kendisiyle gurur duyar. Köpek oyuncağın içindeki yiyeceği dışarı çıkarmakla ilgilendiğinde bu oyun eğlencelidir. Oyuncağın içine ulaşamadığında veya yemek vermek için kullanıldığında bu oyun pek de eğlenceli değildir.

Karton rulolar  

Şu andan itibaren tuvalet kağıdı veya kağıt havluların rulolarını köpeğinize oyuncak yapmak için biriktirmeye başlayabilirsiniz. Ödülleri rulonun içine koyun ve bırakın köpeğiniz onları oradan nasıl çıkaracağını bulmaya çalışsın.

Köpeğiniz muhtemelen dilini rulonun içine sokmaya çalışacak, oyuncağı sağa sola çevirecek, ona vuracak hatta belki de ödülü alabilmek için parçalamayı deneyecek. Bir köpeği uzun süre oyalayabilmek için ev yapımı basit bir oyuncak.

Zorluğu biraz arttırın: artık rulonun içindeki ödülü kolayca çıkarmaya başladığında, rulonun her iki yanını bantla kapatın. Ödülü alabilmek için tüm ruloyu parçalamaya çalışacağından oyun artık onun için daha zor olmaya başlayacak.

Kağıttan top

Ev yapımı bir başka basit oyuncak ise içine ödül koyacağınız kağıttan toplar. Tercihen gazete veya kağıt havlu kullanın, dergi kağıtlarında zehirli mürekkepler olabileceği için bunlardan uzak durun. Başlangıçta içinde bol ödül bulunan gevşek toplar yapın ve zamanla topun katlarını arttırın.

Bu şekilde köpeğinize yemekle kağıt arasındaki farkı öğretmiş olacaksınız. Sokaklarda gördüğü her şeyi, mesela peçete gibi, yemeyi de bırakacaktır. Ardından zorluğu arttırın: kağıttan topu daha fazla kağıtla sıkılaştırın veya bantlayarak çözülmesini zorlaştırın.

topla oynayan köpekler

Donmuş çorba

Bu oyuncak yaz mevsimi gibi sıcak günler veya diş çıkaran yavru köpekler için çok ilginç bir oyuncak. Aslında fikir, bir çorbayı veya lezzetli bir sıvıyı dondurarak köpeğe çiğnemesi ve eridiğinde emmesi için vermeye dayanıyor. Sahibinin sonradan ortalığı temizlemesi gerekmesine rağmen, serin ve lezzetli olması dolayısıyla köpekler buna bayılıyor.

Zorluğu arttırarak farklı şekiller, boyutlar ve dokular deneyin: et suyu, sulu sebze, meyveli yoğurt gibi… Dondurulmuş küplerin köpeğinizin ağzına uygun boyutta olmasına dikkat edin!

Tek kullanımlık şişeler

Boş ve temiz bir plastik şişe alın ve üzerinde pencereler açın, yalnız plastiğin kestiğiniz kısımlarını bantla kaplayın ki köpeğiniz kendini keserek yaralamasın. Şişenin içine ödüller koyun ve bırakın köpeğiniz onları nasıl dışarı çıkaracağını araştırsın. Aynı karton rulolarda olduğu gibi, köpeğinizin ne olduğunu anlamak ve oyunu çözmek için biraz zamana ihtiyacı var.

Zorluğu arttırın: şişeye bir kılıf takın, daha küçük pencereleri olan bir şişe yapın veya şişenin içine daha az ödül koyun. Ancak bunu sadece problemi çabuk çözdüğünde yapın, çünkü normalde bu oyuncak onlar için biraz daha zor.

Bunlar ve benzeri oyuncakları geri dönüşümlü materyaller kullanarak yapabilirsiniz: ucuz, ilginç ve eğlenceli olur. Köpeğinizin sıkılmaması için bu oyuncakların eğlenceli olması gerektiğini söylememiz lazım. Aynı zamanda köpeğinizin yaşına ve boyutlarına da uygun olmalı. Ancak hepsinden önce; güvenli olmalı.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.