Köpeklerde Hipotermi: Belirtileri ve Tedavisi

Eğer evcil hayvanınızın yeteri kadar tüyü ya da vücudunda yeteri kadar yağ yoksa, vücut hipotermiye maruz kalmaya daha meyillidir ve ameliyat gerektirebilir. Hipotermi genellikle evcil hayvan sahiplerinin hastalığı öngörememesi nedeniyle oluşur ve zamanında müdahale edilememesi halinde hayvanın ölümü ile sonuçlanabilir.
Köpeklerde Hipotermi: Belirtileri ve Tedavisi
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde hipotermi, özellikle kış aylarında her köpek sahibinin farkında olması gereken bir hastalıktır. Bu durum, köpeğinizin vücut ısısı ölümcül derecede düştüğünde gerçekleşir.

Köpeklerde Hipotermi Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Köpeklerde hipotermi, vücut sıcaklığı 32 dereceye düştüğünde meydana gelir. Bir köpeğin normal vücut ısısı, insanınkinden biraz daha yüksek olan 38 santigrat derece olmalıdır. Bununla birlikte, 35 derecenin altındaki bir sıcaklık endişe kaynağıdır.

Köpeğinizin vücut sıcaklığı dış ortam sıcaklığının çok düşük olması nedeniyle düşebilir. Hava o kadar soğuk olmasa bile, yavru köpekler özellikle hipotermi geliştirmeye açıktır.

Köpeklerde Ameliyat Sonrası Hipotermi

Köpeğiniz ayrıca cerrahi bir işlemden sonra da hipotermi yaşayabilir. Veteriner hekimler pek çok operasyon için sıklıkla karın boşluğunu açmak zorunda kalırlar.

Operasyonlar sırasında, hayvanın iç organları vücut sıcaklığından daha düşük bir sıcaklığa maruz kalır. Bu, özellikle uzun operasyonlar sırasında hayvan için tehlike arz eder; çünkü organlar vücutta bulunan yağ, deri ve tüyler ile korunamamış olur.

Köpeğinizin cerrahi işlem sonrası klinikte en az bir saat gözlem altında kalacağı gözetim süreleri işte bu nedenle vardır. Bu sürede uzmanlar hayvanın sıcaklığının yükseldiğinden emin olmak için hayvanı takip altında tutar.

Aynı zamanda köpeğin vücut ısısının çok hızlı yükselmemesini de sağlarlar. İdeal olarak, saatte bir derece yükselmesi gerekir. Veteriner hastanelerinde normalde elektrikli battaniyeler ve ısıtıcılar kullanılarak bu durumdan kaçınılır.

battaniye altında oturan köpek

Hipoterminin Semptomları Nelerdir?

Genel olarak, köpeklerde hipotermi hayvanda güçsüzlük ya da titremeye dair işaretler ve vücut sıcaklığında görülen belirgin bir düşüş ile seyretmeye başlar. Köpeğinizin sıcaklığını, evcil hayvanınızın anüsüne normalde insanların kullandığı bir termometre yerleştirerek kontrol edebilirsiniz.

Şiddetli hipotermi vakalarında kaslarda sertlik ve nefes almada zorluk gibi belirtiler görülebilir. Bunlara ek olarak, bulmanın zor olması nedeniyle nabızda bir düşüş olduğunu göreceksiniz.

Sonuç olarak şiddetli hipotermi, hayvanın komaya girmesine ve ardından ölümüne yol açabilir. Ayrıca köpeklerin kulaklarını kontrol ederek köpeğinizde hipotermi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hipotermiye dair belirtilerden bazılarını köpeğinizde görürseniz; ancak yanınızda bir termometre yoksa, köpeğinizin  kulaklarına dokunarak da anlayabilirsiniz.

Soğuk kulaklar ve titreme, köpeğinizin hipotermi geliştirmeye başladığını gösterebilir. Soğuk algınlığı, ciltteki dehidrasyona benzer semptomlar da üretebilir. Sert ve kuru bir cilt de bir belirti olabilir.

Köpeklerde Hipotermi Nasıl Tedavi Edilir?

Böyle bir durumda, kesinlikle hayvanın vücut ısısını yükseltmeniz gerekecektir. Eğer hastalık hafif bir durumda ise, evcil hayvanınızı sıcak bir yere götürmek ve onu bir battaniyeyle örtmek yeterlidir. Bunu yaparsanız, köpeğin vücut sıcaklığının yükselip yükselmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Bununla birlikte, daha ciddi durumlarda, ısıtıcılara ihtiyacınız olacaktır ve köpeğinizi derhal veterinere götürmeniz gerekir. Eğer tüm bunları yeterince hızlı bir şekilde yapmazsanız, bu evcil hayvanınızın hayatına mal olabilir.

soğukta oturan şapkalı giysili köpek

Hipotermi özellikle hareket ile ilgili sorunlara neden olduğu zaman çok ciddi bir durumdadır; çünkü bu durum köpeğin patilerine zarar verebilir ve kasların zayıflamasına ve felce neden olabilir.

Eğer köpeğiniz günü dışarıda soğuk bir havada geçirdikten sonra evin içinde etrafta dolaşmak ile ilgili sorun yaşıyorsa, köpeğinizi hiç beklemeden veterinere götürmelisiniz.

Eğer soğuk bir yere gidiyorsanız, evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış bir kaban ile köpeğinizi soğuktan korumaya yardımcı olabilirsiniz. Evcil hayvan kıyafetlerini ne zaman kullanacağınızı daima aklınızda tutmalısınız.

Unutmayın, eğer sadece hayvanın sevimli görünmesini sağlayabileceğini düşündüğünüz için köpeğinize kıyafet giydiriyorsanız, bu onun için çok hoş bir durum değildir. Bununla birlikte, köpeğinizi soğuktan ve yağmurdan korumak için ona kıyafet giydiriyorsanız, bu durum tamamen farklıdır.

Son olarak, her zaman olduğu gibi, her ne kadar bilgilendirilmek önemli olsa da, evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili tüm meseleler nitelikli uzmanlar tarafından ele alınmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.