90 yaşında bir kadın, köpeğiyle ABD'yi geziyor

90 yaşında bir kadın, köpeğiyle ABD'yi geziyor

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2019

Kanser teşhisi konan Norma adlı yaşlı bir dul , bir karavan alarak köpeği Ringo ile birlikte ABD’yi gezmeye karar verir. Bir filmin konusu gibi geliyor değil mi? Ancak, bu oldukça gerçek bir hikayedir. Ana karakter, köpeği, oğlu Tim ve gelini Ramie ile birlikte ABD boyunca seyahat eden 90 yaşında bir kadın olan Norma.

Acıdan umuda: Norma, Ringo, Tim ve Ramie’nin hikayesi

90 yaşındaki kadın ve köpeği

Kaynak: Driving Miss Norma Facebook sayfası

Kocası Leo’nun ölümünden iki gün önce, doktorlar bir tümör tespit ettiler. Önerilen tedavi ameliyatı takiben radyasyon ve kemoterapiydi. Böylece Norma yola çıkıp ülkesini tanımaya karar verdi.

Bu yüzden oğlu, gelini ve kanişi Ringo ile birlikte karavanına bindi ve Amerika Birleşik Devletleri’nde seyahat etmeye başladı. Norma ve köpek birbirinden ayrılamaz hale geldi.

Bu, bi yol filmi çekmeye değer bir hikayeyi anlatıyor: 90 yaşında bir kadına kanser teşhisi konuyor ve ülke genelinde ailesi ve köpeği Ringo ile birlikte karavanda dolaşıyor.

Evcil hayvan sahibi olmanın avantajları

Evcil hayvan sahibi olmanın insanlar için iyi olduğu bilinmektedir. Genel olarak, evcil hayvan sahibi olan insanlar daha sağlıklı ve daha mutludur. Fakat daha yaşlı yetişkinler için, bu canlılar aynı zamanda onları yalnızlık ve depresyondan kurtaracak güce sahiptir. Bir köpeğe sahip olmak bize şu konularda yardımcı olur:

 • Alerjilere karşı daha dirençli olmak.
 • Tansiyonumuzu kontrol altında tutmak.
 • Stresi azaltmak.
 • Egzersiz yapmak için motivasyon bulmak.
 • Kolesterol seviyelerimizi düzenlemek.
 • Kalp hastalığı riskini azaltmak.
 • Kalp krizinden sağ çıkma olasılığının daha yüksek olması.

Ringo ve ailesinin, yaşına ve teşhisine rağmen, yeni hayatında mutlu olan Norma için mükemmel olduğu anlaşılıyor.

Norma ve Ringo’nun yolculuk güzergahı

Bu küçücük, cesaretli kadın, köpeği, oğlu ve geliniyle ABD topraklarının büyük bir kısmında seyahat etti. Yaşadığı birçok keyif arasında, şunu vurgulayabiliriz:

 • Rushmore Dağı’nı (Güney Dakota) ziyaret etti.
 • Sıcak hava balonunda uçtu (Palm Springs, California).
 • Florida’da Disneyland’e ve Castillo de San Marcos’a gitti.
 • Yellowstone Milli Parkı’nda bizonları ziyaret etti.

Ayrıca, New Orleans’taki II. Dünya Savaşı Ulusal Müzesi’ni gezdi. Bu müzede Norma’yı savaş sırasında hemşire olarak çalıştığı için onurlandırdılar.

Hikayesi, yaklaşık 2.2 milyon insanın izlediği  bu video sayesinde sosyal medyada viral hale geldi.

Bayan Norma’yı ve kanişi Ringo’yu gezdirmek

yaşlı kadın ve köpek

Kaynak: Driving Miss Norma Facebook sayfası

Norma ve Ringo’nun hikayesi bize filmleri hatırlatıyor. 90’lı yılların sonlarında Driving Miss Daisy adlı bir film, 80 yaşlarında başrol oyuncusu aktris Jessica Tandy’e Oscar kazandırmıştı.

Norma, Ringo ve ailesinin maceraları, 500.000’den fazla takipçi ile birlikte Facebook’taki “Driving Miss Norma” sayfasında anlatılıyor.

Fotoğrafların kaynağı: Driving Miss Norma Facebook sayfası


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.