İleri Yaşınızda Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

İleri Yaşınızda Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Son Güncelleme: 01 Ekim, 2018

Belli bir yaşı geçtikten sonra, herhangi bir nedenden ötürü yalnız yaşıyorsanız bir hayvan sahiplenebilirsiniz. Yaşlanınca köpek sahibi olmak sizin için çok faydalı olacaktır, hatta köpeğiniz için de faydalı olacaktır. Yazımızın devamında detayları öğrenebilirsiniz.

İleri yaşta niye köpek sahiplenmeliyiz?

Hayvanlarımızı bize arkadaşlık ettikleri ve oldukça bağlı oldukları için seviyoruz. Bazen hayvanlarımız, sabah yataktan kalkma sebebimiz bile oluyor. Dul kalmış ya da ailesi uzakta yaşayan yaşlı insanların depresyona girme ihtimali daha yüksek. Eğer engelliyseler ya da bir hastalıkla mücadele ediyorsalar durum daha da endişe verici olabilir.

Çocukları ya da torunları, yaşlılara köpek almanın onlara kolaylıktan çok sorun çıkaracağını düşünebiliyor. Ancak durum hiç de böyle değil. İşte hayatın ilerleyen dönemlerinde hayvan sahibi olmanın bazı faydaları:

Özgüven

kucakta köpek

Emeklilik, birçok karmaşık duygunun dahil olduğu zor bir dönemdir. Emekli insanlar, artık hayatta bir yerleri olmadığını, başkalarına yük olduklarını ve peşinden koşacak da bir amaçları kalmadığını hissedebilirler. Hayvan sahibi olmak, kendilerini işe yarar hissetmelerini ve günlerine bir amaç katmalarını sağlayabilir.

Stres ve gerilimi azaltır

Üzgün, umutsuz veya yorgun olduğumuzda bir köpeğin ilgisinden daha güzeli yok! Köpeklerin, hayatın kötü giden ya da büyük değişimlerin yaşandığı dönemlerinde kaygı, sinir ve stres seviyelerini azalttığı da kanıtlandı.

Sosyalleşme

Köpek gezdirmek için dışarıya çıkmak da köpek sahibi başka insanlarla tanışmak için harika bir yöntem. Hem evden çıkmış hem de başkalarıyla konuşup sosyalleşmiş oluyorsunuz. Yalnız yaşayan insanlar için birebir.

Sağlığa faydalı

Köpeğinizi gezdirirken hem temiz hava almış hem de vücudunuzu çalıştırmış olursunuz. Bunu bir rutine bindirdiğinizde bir anda kendinizi her gün spor yapıyor olarak bulacaksınız ve bu da tabii ki sağlığınıza faydalı. Yürümek; vücuttaki kolesterol seviyesini azaltır, kalça sakatlıklarının önüne geçer ve kan şekeri seviyesini düzenler.

Evde bir arkadaş

Siz televizyon izler, kitap okur ya da örgü örerken bir hayvanın yanı başınızda oturmasından büyük keyif yok. Üzüldüğünüzde, canınız sıkıldığında ya da yorgunken evde bir canın daha olması kesinlikle çok yardımcı oluyor. Tek başınıza yaşıyorsanız, hayvan sahibi olduktan sonra bir daha asla yalnız hissetmezsiniz.

Yaşlılar için doğru köpek seçimi

Bunu detaylıca düşünmek çok önemli. Yaşı ilerlemiş insanların, büyük bir köpekle ilgilenecek gücü ya da yavru bir köpekle oynayacak kadar enerjisi olmayabilir. Yavru köpekler evdeki eşyaları parçalayıp her yere tuvaletlerini de yapabilir. İleri yaşınızda doğru köpek seçimi için aklınızda bulunması gereken bazı şeyler var:

Orta yaşlı

köpeğine sarılan kadın

Yavru ve yaşlı köpeklerin bakımı daha zordur. Bu nedenle en iyi seçim; en az üç, en fazla beş yaşında bir köpek bulmak. Bu yaşlarda aldığınız köpek, sizinle beraber yaşlanır ve siz de bu süreç boyunca birbirinizi daha iyi anlarsınız. Tabii ki, bu arada bir köpek ihtiyacı olan bakıma kavuşur, bir can daha kurtulmuş olur.

Küçük

Dışarı çıktığında, sahibini çekiştirip kazalara neden olmaması için küçük bir köpek tercih edilebilir. Bu aynı zamanda orta yaşlı bir köpek seçmek için de iyi bir neden çünkü yavru köpek aldığınızda, boyut olarak ne kadar büyüyeceklerini kestirmeniz zor olabilir. Ayrıca ufak bir apartman dairesinde küçük köpek bakmak daha kolay ve mama harcamanız da büyük köpeklere kıyasla daha az olacaktır.

Son olarak, köpeğin ne kadar ilgi ve bakıma ihtiyacı olabileceğini de düşünün. Mesela kısa tüylü ve az tüy döken köpeklerin taranmaya çok ihtiyacı olmaz ve evde çıkaracakları günlük temizlik işleri de azalır. Karakter olarak da dengeli, sosyal ve sevgi dolu köpekler seçmeye önem gösterin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.