Son Günlerini Köpeklere Bakarak Geçiren Yaşlı Adam

Son Günlerini Köpeklere Bakarak Geçiren Yaşlı Adam

Son Güncelleme: 02 Ağustos, 2018

Hayvanlar için her şeyden vazgeçen insanlar ile ilgili pek çok hikaye vardır. Hayatlarını, hayvan barınaklarında yaşayan hayvanların bakımı için adayan ve sadece bunun için her gün saatlerce zaman ayıran insanlar vardır. Bazı insanlar hayvanlar için tüm birikimlerini harcıyor ve hatta servetlerinin tamamını bu uğurda tüketebiliyorlar. Bu yazımızda sizlere, son günlerini köpeklere bakmak için harcayan Arjantinli yaşlı bir adam ile ilgili güzel bir hikaye anlatacağız.

Bu yaşlı adam, Viedma sahilinde her gün olduğu gibi sıradan yaşantısına devam ediyordu. Onu gören ve yaptıklarını izleyen bir çocuk, bu yaşlı adamın hayat hikayesini bir mektup yazarak anlatmaya karar verdi.

Son Günlerini Köpeklere Bakarak Geçiriyor

kitap okuyan adam ve köpeği

Yaşlı adamı gözlemleyen çocuk Pablo Cortez, şunları yazıyor:

“Batık gemiye (yerel bir turistik yer) yakın bir yerde oturup bir bardak mate (bir çeşit geleneksel Arjantin çayı) içmeyi çok severim. Ve bugün birden bire çok eski bir bisiklete binen yeşil bir yelek giymiş birini gördüm. Bu bir adamdı. Bir büyükbaba da diyebilirim.

Adam sırtında bir çanta dolusu köpek maması taşıyordu. O an yanımda duran ve bana eşlik eden iki köpek vardı; fakat yeşil yelekli adamı gördükten sonra aniden ona doğru koşmaya başladılar.

Büyükbaba durdu, bisikletini park etti, köpek maması çantasını açtı ve onlara mama vermek için çantasından bir kaşık çıkardı.  Yaşlı adam hayvanlara mama vermeye devam ederken ben de yanına gittim ve onu benimle belki bir fincan mate çayı içer mi diye yanıma davet ettim. Kendimizi tanıttık ve bana kendisine Queravita dendiğini ve İtalyan kökenli biri olduğunu söyledi

Bana hayatını anlattı. Her gün sabahın ilk ışıkları ile beraber onun deyimi ile “kuçu kuçu”larını beslemek için tüm kıyı şeridi çevresini geziyormuş. Tüm emekliliğini köpekleri besleyerek ve onlar için ilaç alarak geçiriyormuş. Bu ilaçların bazılarını da yanında taşıyormuş.

Bu yaşlı adam köpekleri çok iyi tanıyor. Öyle ki eğer bir köpek iki gündür hiçbir şey yemediyse, yaşlı adam bunu hemen anlıyormuş. Yaşlı adam zavallı canlılara bakıyor ve onları ilaçla tedavi ediyormuş. Kendi hayatını anlattıktan sonra o da beni tanımak ve oralarda neler yaptığımı öğrenmek istedi. Ancak benimle ilgili olan hiçbir şeyin artık bir önemi yoktu; çünkü onun yaptıkları ve başardıkları benimkilerden çok çok daha harikaydı. ”

Şüphesiz ki bu adamın kocaman bir kalbi var. Kimse onun kim olduğunu ve ne kadar müthiş bir insan olduğunu bilmiyor. O ünlü ya da çok iyi tanınmış biri değil. Ancak ne derler bilirsiniz, “Yaşamadan bilemezsiniz,” ve bu adamın hissettiklerinin saf ve karşılık beklemeyen hisler olduğu apaçık ortadadır.

Hayvanlar İçin Her Şeyini Veren Diğer Örnek İnsanlar

bankta kedi köpek ve insan

Hayatının son günlerini bu şekilde hayvanlara bakmaya adayarak geçiren bu adam, bunu yapan tek kişi değil tabii ki. Her ne kadar Arjantinli yaşlı adamda olduğu gibi çok büyük bir hikaye olmasa da, kendilerini kayıtsız şartsız hayvanlara adayan pek çok insan vardır. Örneğin, evinin hayvan barınağı olarak kullanılmasını teklif eden insanlar vardır.

Aynı zamanda hayvanların sağlığı ve mutluluğu için barınaklarda sivil toplum kuruluşlarında çalışan insanlar da vardır. Hayatta kendileri için neyin gerçekten önemli olduğunu ispat eden kocaman kalbi ve derin duyguları olan insanlar vardır. Hemen akla gelen hikayelerden bazıları şunlardır:

  • Bütün parasını harcayan milyoner. Wan Yan, 29 yaşında ve büyük bir servet sahibi olan bir insan. Ancak bütün serveti bir anda yok oldu. İnsanların da söylediği gibi, parayı elde etmek zordur; ancak ne kadar paranız olursa olsun bir anda hepsi uçup gidebilir. Bu bahsettiğimiz genç, bir gün köpeğini kaybediyor. Ve köpeğini ararken ne kadar da çok terk edilmiş hayvan olduğunu ve hepsinin de yardıma ihtiyacını olduğunu fark ediyor. Köpeğinin açlıktan ve titreyerek ölmesi düşüncesi onu paramparça ediyor. Bu nedenle de insanların köpekleri evlat edinmesine yardımcı olan, kâr amacı gütmeyen bir barınak kurmaya karar veriyor. Ve bütün servetini de bu amaç uğruna harcıyor.
  • Tekis. Bu adam Yunanistan‘da yaşıyor ve ülkesinde yaşayan 200 tane terk edilmiş kocaman köpeği sokaklardan kurtarıyor.  Ülkede yaşanmakta olan krizin pek çok hayvanı yiyeceksiz bıraktığını fark ederek, kalbini onlara açıyor.  İşinden istifa ediyor ve bütün mal varlığını satıyor. Parayı da ihtiyaç sahibi olan sokak hayvanlarına bakmak için harcıyor.

Bu hikayeler, hayvanlar için çok şey yapmış olan insanlar ile ilgili hikayelerden yalnızca ikisi; ancak elbette ki bu konuda yaşanmış çok daha fazla hikaye var.  Umalım ki insanlar kalplerini hayvanlara açsınlar ve bu gibi örnekleri onlar da kendi hayatlarında uygulasınlar. Belki de böylece terk edilmiş hayvanların yaşam kalitesini önünde sonunda iyileştirmeye başlayabiliriz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.