7 Çeşit Tasma ve Kullanım Şekilleri

Bu tasmalarının her birinin belli bir amacı vardır. Ancak, tasmaların yanlış kullanımının hayvan için zulme dönme ihtimali vardır.  Köpeğiniz için en iyi tasma köpeğinizin kişiliğine ve alışkanlıklarına göre değişecektir.
7 Çeşit Tasma ve Kullanım Şekilleri

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2019

Köpeğinizi park gibi güzel bir yere yürüyüşe götürdüğünüzde, size olduğunca yakın olmasına dikkat edersiniz. Bu yüzden kazalardan ya da olaylardan kaçınmak için köpeğinize tasma takmalısınız.

Aldığı eğitimler bir yana, hayvanları tahmin etmek zordur. Bu yüzden farklı köpek tasmalarını öğrenebilir ve köpeğinizin ihtiyacına uygun olan tasmayı bulabilirsiniz.

Farklı Köpek Tasmaları

Birçok evcil hayvan mağazasında farklı renklerde ve boyutlarda çeşitli köpek tasmaları ve kayışları bulabilirsiniz. Tasmalar, kayışlar, vücut tasmaları, ağızlıklar… neler neler!

Ancak, bu seçenekler arasından en iyisini seçmek çok önemlidir. Bunu yapabilmek için köpeğinizin kişiliğini ve alışkanlıklarını göz önünde bulundurmanız gerekir. O kadar çok seçenek arasından en uygun tasmayı bulmada sorun yaşayabilirsiniz.

Başlamadan önce tasmaların aksesuardan daha fazlası olduğunu bilmeniz gerekir. Köpeğinizi size yakın tutmak, yürüyüşlerde onu kontrol etmek, eğitmek ya da muhtemel bir tehlikeden onları korumak gibi önemli işlevleri yerine getirirler.

1. Geleneksel tasmalar

En yaygın tasma şeklidir. Bu tasma birçok farklı materyaldan yapılabilir. Yürüyüşlere çıktığınızda köpeğiniz sizi çekiştiriyorsa bu tasma tam size göre!

yürüyüşe çıkan köpek ve sahibi

Geleneksel tasmalar ufak ırklar için ideal olan naylondan yapılır. Kayış tasmaya takılabilir ya da doğrudan hayvana bağlanabilir. Naylon kayışlar köpeğinize ideal özgürlüğü tanırken size de kontrolü elinizde tutma imkanı sağlar.

Ancak, deriden yapılma kayışlar da vardır. İnsanda hoş bir his bırakması ve zarif görünmesinin yanı sıra köpeğinizi rahatça kontrol edebildiğiniz için büyük ırklarda kullanımı çok rahattır.

2. Dikenli tasmalar

Köpeklerde bu tarz tasmalar görmek çok yaygın değildir çünkü zalimlik olarak görülmektedir. Ancak, bu tasma köpeklerde etkili bir kontrol sağladığı için bir zamanlar “modaydı”.

zincirli tasma takan köpek

Başlarda bu tasmaların materyali hayvana rahatsızlık verdiği için çok etkiliydi. Ancak zamanla bu tasmayı takan hayvanların tam tersi davranışlar göstermeye başlamasıyla eğitmenler bu tasmanın kullanımını bırakmıştır.

3. Uzayan tasma

“Flexi” olarak da bilinen bu tasmalar, köpeğin hareketine göre uzadıkları için sahipleriyle arasına mesafe koyan köpekler için idealdir. Uzun süre sahiplerinin yanında kalamayacak kadar meraklı ve hareketli olan küçük ve orta boylu köpekler için idealdir.

uzayan tasması olan köpek

Ancak, bu tasmanın bir dezavantajı vardır. Bu tasma, Labrador Retriever gibi bazı ırklara çok fazla oto kontrol sağladığı için hayvanlar yürüyüş sırasında düzgün davranmayı öğrenemiyorlar. Aynı şekilde, eğer büyük bir ırka uzayan tasmalardan takmak istiyorsanız, kayışını kısa tutmalısınız.

4. Zincir tasma

Bu tarz tasmada tutulacak bir yer ve naylon bir tasma vardır. Geri kalanı zincirden oluşur. Bu tarz tasmalar, beğenmediği her şeyi ısırmaya ya da çiğnemeye eğilimli olan yavru köpeklerde kullanılabilir.

zincir tasmalı üzgün köpek

Zincirli tasma takmaktansa sahiplerinin dibinde yürümeyi tercih edecekleri için yavru köpekler için idealdir.

5. Boğma eğitim tasması

Her ne kadar adı acımasızca gelse de, bu tür tasmalar çok etkili eğitim araçlarıdır. Ancak bu tür tasmaları kullanabilmeniz için köpeğinizin eğitimini çok ciddiye alıyor olmanız gerekir.

boğazı sıkan tasma

Çoğu eğitmen, eğitimler sırasında boğazı sıkan bu tasmalardan kullanır, ancak bu tasmaları eğitim dışındaki amaçlarla kullanmak hayvanlara zarar verebilir.

6. Çok amaçlı tasma

sahibine bakan tasmalı köpek

Çok amaçlı tasmaların farklı boyutlarda halkaları olduğu için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bu tasma ile köpeğinizi kendinize yakın da tutabilirsiniz ya da ona biraz özgür alan tanıyabilirsiniz.

Ancak, köpeğinizi serbest bırakmadan önce etrafta tasmasız hayvanların olmadığından ve alanın güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

7. Uzman eğitim tasması

ağzı kapalı olan golden

Sonuncu ama en önemlisi, uzman eğitim tasması, köpeklere tasmaya asılmaması gerektiğini öğretir. Eğer hayvanınızı kontrol etmek zor ise, uzman eğitim tasması iyi bir seçenektir. Bu tasma köpeğin kafasını ve burnunu sarar (tıpkı atlara takılan baş koşumu gibi) ve çekiştirildiği zaman hayvanı rahatsız eder.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.