Zika Virüsü ve Köpekler: Riskler Nelerdir?

Bu hastalığın köpekler ve insanlar arasında yayılma ihtimali ne kadar küçük olsa da, bu hastalığı önlemek istiyorsanız kesinlikle kovucular kullanmalısınız. Elbette, bundan kaçınmanın en iyi yolu virüsü taşıyan sivrisineklerin yaşadığı tropik bölgelere gitmemek olacaktır.
Zika Virüsü ve Köpekler: Riskler Nelerdir?

Son Güncelleme: 03 Nisan, 2019

Sivrisinek ısırıkları yoluyla bulaşan bir hastalık olan Zika virüsü ile ilgili fazla bir şey bilmiyoruz. Bu yüzden bazı ülkelere giderken bir takım önlemler almanızda fayda vardır.

Ancak evcil hayvanınız Zika virüsüne maruz kalırsa ne olur? Bugünkü makalede, köpekler ve Zika virüsü arasındaki ilişki ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Okumaya devam edin!

Zika Virüsü ile İlgili Önemli Bilgiler

İlk önce, Zika virüsü ile ilgili az da olsa bilgi sahibi olmanız gerekir. Tüm insanlar bu virüse karşı savunmasızdır ve henüz yeni elde edilen bilgilere göre, pek çok hayvan da bu virüse karşı tıpkı insanlar gibi savunma geliştirmemiştir.

Zika virüsü ile ilgili bilgiler medyada yeni yeni yer almaya başladı; ancak aslında Uganda’daki varlığı yaklaşık kırk yıl öncesine kadar gidiyor. O zamanlar kimse bu konuda çok fazla düşünmedi; çünkü semptomları olan çok fazla insan yoktu.

Çok yakın bir geçmişte, bazı araştırmacılar Zika virüsü taşıyan bir sivrisinek ısırığının insanlar üzerindeki etkilerini inceledi. Bazı semptomlar ateş, göz nezlesi (epidemik konjunktivit), migren ve ağrıyan kas ve eklemleri içerir.

Aslında bakarsanız bu semptomlar soğuk algınlığında görülen semptomlardan çok da farklı değildir. Böylece, doğru tedavi ile çoğu insan kolay bir şekilde iyileşir. Bununla birlikte, bu virüs ile ilgili asıl sorunlar aslında daha fazla insana bu virüsün bulaşması ile başladı.

Yapılan bir başka bilimsel çalışma Zika virüsünün mikrosefali gibi genetik hasara neden olabileceğini gösterdi. Bu nedenle bu virüs hamile kadınlar için gerçekten çok tehlikeli olabilir.

Zika virüsü köpeklere bulaşabilir mi?

Hala Zika virüsü ya da nasıl bu kadar hızlı yayıldığı ile ilgili fazla bir şey bilmiyoruz. Sivrisinekler buldukları her şeyi ısırdıkları için, sivrisineklerin köpekleri de enfekte edebileceğini ve ardından da köpeklerin sahiplerine bu virüsü bulaştırabileceğini düşünmek o kadar zor olmasa gerek.

Ancak farklı türdeki memelilerin bu virüsü birbirine bulaştırabileceğini söyleyen herhangi bir çalışma yoktur. Sivrisinek ısırığı ile köpeklerden çok daha kolay enfekte olan Rhesus maymununun (Uganda ormanında yaşarlar ve Hint şebeği olarak da bilinirler) bile, virüsü başka bir türe aktardığına dair bir kanıt yoktur.

zika virüsü hastalığı

Köpeğinizin ısırılma olasılığı ile ilgili panik yapmayın ve virüs taşıma ihtimallerinin olması korkusuyla sokak hayvanlarından kaçınmayın.

Önemli olan sivrisinekleri evinizden uzak tutmak ve köpeklerinizi ısırmalarına izin vermemektir. Sivrisineklerin en aktif oldukları zamanın gün boyunca olduğunu unutmayın; bu nedenle köpeğiniz ile açık havada olduğunuz zamanlarda çok dikkatli olmalısınız. Aşağıda bu konu ile ilgili göz atabileceğiniz bazı öneriler vardır:

1. Sinek kovucu kullanın

Evcil hayvan dükkanlarında köpekler ve kediler için birçok ürün bulunur ve bazıları basit spreylerdir. Bunların hiçbirinin evcil hayvanlarınızın gözlerine ya da ağzına girmemesine dikkat edin ve çok fazla kullanmamaya da özen gösterin.

Ayrıca, insanlar için yapılan bir böcek ya da sinek kovucu kullanmak da iyi bir fikir değildir. İçinde bir köpeğin derisi için zehirli olan ya da köpeğinizin yalaması durumunda sorunlara neden olan bazı maddeler olabilir.

İki damla citronella yağı, iki damla lavanta ve bir bardak su ile ev yapımı bir böcek ve sinek kovucu bile yapabilirsiniz. Karışımı püskürtebileceğiniz bir sprey şişeye koyun ve köpeğinize sıkın, köpeğinizin yatağına ve  zaman harcadığı diğer her yere püskürtün. Kendi cildinize de püskürtebilirsiniz!

köpeği ısıran sivrisinek

2. Evde aromatik bitkiler bulundurun

Köpekleri (veya kendinizi) Zika virüsüne karşı korumanın bir başka iyi yolu, özellikle de risk altındaki bir bölgede yaşıyorsanız, sivrisinekleri ve diğer böcekleri iten bazı bitkiler almaktır.

Bu sadece citronella ve lavanta demek değildir. Ayrıca nane, kekik, fesleğen veya biberiye kullanabilirsiniz. Ayrıca, bunlar mutfakta mükemmeldir ve evinizdeki odalardan herhangi birine hoş bir koku verebilir!

3. Etrafında durgun su bırakmayın

Sarı humma sivrisineği, türünün diğer sinekleri gibi yumurtalarını suya bırakırlar. Larvalar durgun suda büyür; bu yüzden evde ya da evin çevresinde hiç su birikintisi olmadığından emin olmanız gerekir.

Bu nedenle; yağmur suyu biriktirdiğiniz bir kap olsun, köpeğinizin mama kabı olsun, hatta ve hatta suyun akmadığı yerler (su birikintileri gibi) olsun, bunları sık sık boşaltdığınızdan ya da temizlediğinizden emin olmalısınız.

Sonuçta yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri tropik yerlerden ve ormanlardan kaçınmaktır. Hala Zika virüsüne maruz kalan köpek vakaları olmamıştır; ancak güvende olmak ve köpeğinizi bu yüksek riskli alanların hiçbirine getirmemek her zaman daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pizzi, H., & Páez, M. (2016). La explosión del virus de Zika. La Explosión Del Virus de Zika.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.