Mastiflerde Beşinci Tırnak Neden Vardır?

Bazı durumlarda arka tırnaklar yararsızdır. Bununla birlikte, bu tırnaklar hayvanın stabil olmasını sağlayabilir ve büyük köpeklerin kendilerini dengelemesine yardımcı olabilir.
Mastiflerde Beşinci Tırnak Neden Vardır?

Son Güncelleme: 04 Mart, 2019

Mastiflerin başparmakları mı var? Evrimin yavaş seyri boyunca, vücut parçaları adapte olur ve değişir. Bununla birlikte, bazı parçalar ne var ne yok gibidir ya da vücutta kalmıştır ve artık kullanışlı değildir. Mastiflerde beşinci tırnak da bunun gibi bir şeydir.

İnsanlarda işe yaramaz vücut parçaları söz konusu ise, kuyruk sokumu kemiğini ya da apandisi düşünün. Kuyruk sokumu kemiği bize belki de geçmiş zamanlardaki insanların kuyrukları olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra, apandisin belki de geçmişte belirli bir noktada vücutta sindirim işlevi vardı.

Köpeklere Arka Tırnak (Beşinci Tırnak) Nedir?

Yeterince ilginçtir ki; bazı köpeklerin “başparmakları” vardır; ancak köpeklerin artık bu vücut uzantılarına ihtiyaçları yoktur. Mastiflerin geçmişte bir çeşit işleve sahip olabilecek arka tırnakları ya da “beşinci tırnakları” hala vardır.

Evcilleştirilmiş köpeklerin patilerinde dört tane birincil ayak parmağı vardır. Bununla birlikte, Mastifler ayrıca ön ayaklarında beşinci bir ayak tırnağına sahiptir. Bu tırnak, bir insanın elindeki başparmağının bulunduğu pozisyon ile aynı pozisyondadır. Bazı insanların bu tırnaklara köpek başparmakları demelerinin nedeni budur.

Bu arka ayak tırnağı, mastiflerde  beşinci tırnak dediğimiz tırnaktır. Ancak bir mastif yürürken veya oynarken beşinci tırnaklarının yere temas etmediğini fark edebilirsiniz. Peki bu ekstra tırnak ne işe yarıyor?

mastiflerde beşinci tırnak

Mastiflerde Beşinci Tırnak Ne İşe Yarar?

Mastiflerde beşinci tırnak olarak bilinen bu arka tırnağın pek çok farklı işlevi vardır. Bununla birlikte, bu işlevler çok büyük işlevler değildir. Örneğin köpek düz olmayan bir arazide hareket ederken ya da yüzdükten sonra karaya geri dönerken bu tırnak köpeğin dengesini korur.

Mastif cinsi köpekler özellikle başlarını ve yüzlerini temizlerken, arka tırnakları onlara yardım eder ve kontrol sağlar. Ayrıca köpeğinizin en sevdiği çiğneme oyuncağını tutarken beşinci tırnağını kullandığını fark etmiş olabilirsiniz.

Peki ya Arka Ayaklarındaki Beşinci Tırnaklar?

Birçok insan beşinci tırnakların gevşek durduğunu ve işe yaramaz bir uzantı olduğunu düşünebilir. Bir köpeğin bacağının arkasındaki bu küçük pençe arka ayaklarındaki beşinci tırnaktır.

Köpeğin arka tırnaklarına bakarak evrimi gözlerinizin hemen önünde görebilirsiniz. Tüm mastiflerin ön ayaklarında beşinci tırnakları vardır; ancak arka ayaklarında görülen bu tırnaklar genetik anomalilerdir.

Ön ayaklardaki beşinci tırnaklar kemik ve bağlarla bir köpeğin ön bacaklarına bağlanırken, arkadaki beşinci tırnaklar hiçbir şey yapmaz. Önde olanlar sınırlı; ancak farklı kullanımlara sahiptir. Ancak arkadakilerin hiçbir işlevi yoktur.

Arkada oluşmuş beşinci tırnaklar – eğer alınmamışsa – genellikle arka bacaklarda daha yüksekte olur. Bu pençeler bacağın içine sadece küçük bir deri parçasıyla bağlıdır. Bu tırnağın bacağa bağlı bir kemiği ya da bağı yoktur.

Çift Arka Tırnaklı Mastifler

Her ne kadar kulağa çok nadir bir durum gibi gelse de, her iki arka bacakta da çift tırnak ile doğmuş mastifler vardır. Aslında, çift tırnak sadece mevcut olmadığı, türün standart bir gereksinimi olduğu bazı mastifler vardır.

çayırda mastif

Çift tırnakları olan diğer köpek ırkları da vardır. Bu köpeklere dair bazı örnekler Anadolu Çobanları, Avustralya Çobanları ve İzlanda Çoban Köpekleridir. Peki bütün bu köpeklerin ortak noktası nedir? Bu köpeklerin hepsi stabilite için çift tırnakları olan büyük, işçi köpeklerdir.

Arka Ayaklardaki Beşinci Tırnaklardan Kurtulun

İnsanlardaki kuyruk sokumu kemiği ve apandis gibi, arka tırnaklar da sadece sakatlandığı zaman onları fark ederiz. Arka ayaklardaki beşinci tırnaklar çoğu köpekte vücuda sabit bir bağla bağlı olmadıkları için, genellikle içlerinde bir şeyler sıkışmış olur.

Bu, arka tırnakların yırtılmasına, dolayısı ile de kanamaya ve ağrıya neden olabilir. Sonuç olarak, bazı evcil hayvan sahipleri Mastiflerdeki beşinci tırnakları cerrahi bir operasyonla ortadan kaldırır.

Köpeğiniz henüz bir yavru köpekken arkadaki beşinci tırnakları aldırmak hayvanın daha sonraki yaşamında yaralanma riskini ortadan kaldırır. Her ne kadar evrensel ya da gerekli olmasa da, tıbbi açıdan bakıldığında arka ayaklardaki beşinci tırnaklardan kurtulmak yaygın görülen bir durumdur.

Bir köpeğin veterinere ilk ziyareti sırasında veteriner bu tırnakları çıkarma ameliyatını yapabilir. Köpeğin hayatında bu işlem daha erken yapıldığı zaman, ağrı minimumdur ve iyileşme süresi hızlıdır.

Genç yaşta arka tırnakların cerrahi olarak çıkarılması, köpek büyüyene kadar beklemekten daha çok tercih edilir. Beklemek, ameliyatın daha pahalı ve hayvan için acı verici olacağı anlamına gelir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.