Uyuz: Köpeğinizin Uyuz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Kaşıntı, koku, tüy dökülmesi, kırmızı lekeler ve iştahsızlık bu hastalığın belirtileridir.
Uyuz: Köpeğinizin Uyuz Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Son Güncelleme: 05 Mart, 2019

Uyuz, köpekler için sadece bir sıkıntıdan fazlasıdır. Takıntılı kaşınma cilde zarar verebilir ve yaralanmalara neden olabilir. Bugünün makalesinde, köpeklerde yüksek uyuzun teşhisi ve tedavisini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Uyuz nedir?

Köpeğin derisini etkileyen bir hastalıktır ve deri ve tüylerin altında yaşayan küçük böcekçiklerden kaynaklanır. Bu böcekçikler cilt altına girdiğinde üremeye başlarlar.

Bu böcekçikler, belirli bir süreden sonra yumurtadan çıkar, büyür ve yeni böcekçikler daha da fazla yumurta bırakır. Bu yaşam döngüsü, köpek uygun tedaviyi görene kadar devam edecektir. Uyuz olan bir köpeği tedavi etmek gerçekten önemlidir, çünkü bu böcekçikler parazitlerdir ve köpeğin cildi ve tüylerinden beslenir ve görünümünde önemli değişikliklere neden olur.

Çoğu hayvan bu böcekçiklerden bazılarına sahiptir. Bununla birlikte, bir köpek güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğunda, tam gelişmiş bir enfeksiyonu önleyebilir. Ne yazık ki, bir köpek hasta olduğunda ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olduğunda ortaya çıkar.

ileri seviye uyuz geçiren köpek

Farklı böcekçik türleri vardır. Her biri farklı semptomlara ve farklı uyuz türlerine neden olur. Bunlar en yaygın olanları:

Demodicosis

Bu uzun parazitler mikroskobik solucanlar gibi görünür ve vücuda tüy folikülünden girer. Ürediklerinde, foliküllerin tüm alanını kaplar ve şişerek tüylerin dökülmesine neden olur.

Yaygın uyuz

Bu hastalık, cilt içine giren ve küçük tünelleri işgal etmeye başlayan yuvarlak parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır. Bu parazitler dışkılarını ve yumurtalarını bu tünellerde biriktirir.

Kırmızı uyuz

Cildi oldukça fazla kızartan, kırmızı uyuza neden olan başka bir tür parazit vardır.

uyuz hastalığı geçirmiş köpek

Köpeğinizin Uyuz Olup Olmadığı Nasıl Anlayabilirsiniz?

Köpeğinizdeki herhangi bir hastalığı tespit etmek için en önemli şey onu nasıl gözlemleyeceğinizi bilmektir. Uyuz olan bir köpeğe gelince, hastalığın göstergesi olan belli davranışlar vardır.

Kaşınma

Köpeğinizin kendini takıntılı bir biçimde kaşımasına neden olacak yoğun bir kaşıntıya neden olur. Genel olarak, vücudun daha fazla yağ içeren bölgelerinde daha yaygındır. Köpeğinizin midesinde, kasıklarında veya kulaklarının arkasında büyük miktarda kaşıntı olduğunu fark edebilirsiniz. Kaşıntı, öyle dayanılmaz olacaktır ki hayvan sıklıkla kendini tırmalamak için yürümeyi bile bırakacaktır.

Kıl dökülmesi

Bazı bölgelerde aşırı tüy dökülmesi veya kel bölgeler görebilirsiniz. Başlangıçta, bu belirli bir alanla sınırlı olabilir. Bununla birlikte, zamanla vücuda yayılabilirler.

Kırmızı Noktalar

Bu, kırmızı uyuzun belirtisi olabilir.

İştahsızlık

Köpeğiniz normalden daha gergin, karamsar veya kayıtsız görünebilir. Bu ruh hali değişimleri iştahsızlık ile birleşirse, köpeğiniz uyuz olabilir.

Koku

Uyuz çok ilerlemiş bir durumda ise, köpeğinizden gelen sert veya hoş olmayan bir koku fark edeceksiniz.

Uyuz tedavisi

Bu hastalık ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak zaman içinde teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir. Tedavi için veteriner hekimler, intermektin, moksidektin veya milbemisin gibi makrosiklik laktonları reçete eder. Bunlar oral veya topikal olarak uygulanabilir.

Bir veteriner, antibiyotiklerin yanı sıra hayvan derisinin iyileştirilmesine yardımcı olacak jeller ve şampuanlar önerecektir. Kaşıntı için, reçeteye oklakitinib yazabilir. Köpeğiniz kortikosteroid alamaz çünkü bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir.

Köpeğinizde uyuz varsa, çok fazla endişelenmenize gerek yok. Uyuzun etkileri ilk bakışta yıkıcı görünse de iyileştirilebilir. Tedavi ile köpeğinizin tüyleri ve derisi tekrar mükemmel hale gelebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.