Köpekler Neden Birbirlerini Koklarlar

Köpekler Neden Birbirlerini Koklarlar

Son Güncelleme: 12 Haziran, 2018

Eğer bir köpeğiniz varsa ya da sadece iyi bir gözlemciyseniz, köpeklerin birbirleriyle karşılaştıkları zaman, özellikle anal bölgelerinden birbirlerini koklamaya başladıklarını fark etmişsinizdir. Bu davranış insan bakış açısından biraz tiksindirici gibi görünse de, bu davranışın arkasında yatan bir sebep vardır. Köpeklerin birbirlerini koklamalarının nedenlerini gelin hep birlikte öğrenelim.

Köpekler doğru bir şekilde sosyalleşebilmek için birbirlerinin arkalarını koklarlar

Göz önünde bulundurulması gereken ilk şey, bir  köpeğin koku alma duyusunun çok gelişmiş olduğudur: Bizim koku alma duyumuza göre on ila yüz bin kat arasında daha fazla.

Yani, köpekler birbirlerinin arkasını kokladığında, aslında yaptıkları şey diğer köpekler hakkında bilgi toplamaktır. Örneğin:

köpeklerde sosyalleşme
  • Cinsiyeti.
  • Fiziksel durumu ve ruh hali.
  • En son ne yedikleri.

Bunu yapmaları, birbirlerini koklamaları sayesinde akranları hakkında bilgi topladıkları için düzgün bir şekilde sosyalleşebildikleri anlamına gelir.

Bize biraz tiksindirici bir davranış gibi görünse bile, köpeklerin birbirlerinin arkasını koklaması normaldir. Ancak bu davranışın çok spesifik bir amacı vardır. Köpekler, anal bezleri tarafından salgılanan kimyasallar sayesinde diğer köpekler hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu, onların akranları ile doğru bir şekilde sosyalleşmelerine olanak tanır.

Köpekler anal keseciklerin salgılanması sayesinde kimyasal iletişim kurarlar

Yani, köpekler birbirlerini kokladığı zaman, kimyasal iletişim diye adlandırılan bir iletişim kurarlar.

Aslında, anal bezler bu bilgiyi sağlayan kokuyu serbest bırakır. Bu keseler anüsün her iki tarafında bulunur; köpeklerin güçlü koku alma duyusunun çok iyi bir şekilde çözümleyebileceğini bildiği salgılar üretirler.

Philadelphia, ABD’deki Monell Chemical Senses Merkezi’ndeki kimyager George Preti, 1975 yılında bu bezlerin salgıları hakkında bir çalışma yürütmüştür. Salgıları oluşturan ana kimyasalların; trimetilamin ile çeşitli yağ asitlerinin bileşiği olduğunu belirlemiştir.

Her hayvanın belirli bir beslenme, farklı duygusal ve immünolojik sistemleri vardır. Bu nedenle, her biri farklı kokular salgılarlar. 

Köpekler birbirlerini koklarken edindikleri kimyasal bilgileri nasıl değerlendirirler?

Peki, dört ayaklı arkadaşlarımız diğer köpeklerin arkasını koklarken edindiği kimyasal bilgiyi nasıl değerlendirir?

Bu konu Jacobson uzvu veya sapn kemiği ile çok alakalıdır Bunu, farklı kimyasal bileşenleri, genellikle  feromonları, belirgin bir şekilde  tespit edebilen yardımcı bir koku sistemi olarak tanımlayabiliriz. Böylelikle, edinilen bilgi direkt olarak beyne iletir.

Köpeğin ve diğer omurgalıların, özellikle vomer kemiğinde burnu ve ağzı arasında yer alan bu organ, köpeklerin fiziksel ve duygusal durumlarının şifresini çözebilen bir iletişim kurmasını sağlar. 

Bu organ insanlarda küçülerek işlevini yitirmiş olarak kabul edilirken, halen herhangi bir işlevi olup olmadığını ve diğer canlılar ile kıyaslanabilinir olup olmadığını belirlemeye yönelik yeni çalışmalar yapılmaktadır.

Köpeklerin koku alma duyusu hakkında daha fazla bilgi

koku alma duyusu

Koku alma duyusunun, köpeklerde çok gelişmiş bir his olduğu gerçeğinin yanı sıra, bu hayvanların güçlü derecede bir koku hafızasına sahip oldukları da belirtilmektedir. Örneğin bu, diğer köpeklerin kokusunu unutmamalarını ve onlarla yıllar sonra yeniden buluştuklarında, onları hatırlamalarını mümkün kılar.

Köpeklerin, havada dolaşan her parçayı koklayabilmelerini sağlayan muhteşem bir koku alma duyusu vardır. İnsanlar bu beceriden uzun yıllar faydalanmıştır.

Köpekler, aşağıda belirtilenleri tespit etmek için eğitilmişlerdir:

  • Denizde boğulmuş olan cesetleri.
  • Felaketler neticesinde molozlar altında sıkışıp kalmış olanları.
  • Suçlular tarafından saklanan uyuşturucuları.
  • Patlayıcıları.
  • İnsanlarda farklı kanser türlerini.
  • Diyabetik hastalarında hipoglisemi durumunu.

Bir köpek, insana sadece iyi bir arkadaş olmaktan daha fazlasını verir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.