Yaşlı Köpeklerde Diş Eti Hastalığı ve Diş Dökülmesi

Diş minesinin durumu, kötü beslenme ve hatta köpek ırkına özgü sağlık problemleri köpeklerde diş eti sorununa yol açabilecek faktörlerdir.
Yaşlı Köpeklerde Diş Eti Hastalığı ve Diş Dökülmesi
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Genelde yaşlı köpeklerde diş dökülmesi normal yaşlanma sürecinin getirdiği bir şeydir, ancak kötü hijyen alışkanlıkları da diş eti hastalığına yol açabilir ve süreci hızlandırabilir.

Tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşlı köpekler de hastalıklara karşı daha hassas hale gelir. Ayrıca obezite, enerji düşüklüğü, görme bozuklukları ve diş çürümesi, dökülmesi ve diş eti problemleri gibi birçok durumu onlar da yaşar.

Tüm dişleri yerinde olan yetişkin bir köpeğin üstte 20 ve altta 22 dişi vardır. Ancak, hepsinin sağlam bir şekilde yerinde durması çok nadir görülen bir durumdur. Bunun sebebi, önlem amaçlı ağız hijyeninin hala köpek sahipleri arasında yaygınlaşmış olmamasıdır.

Yetişkin köpeklerin dişleri döküldüğü zaman, olası enfeksiyonlar ve hatta daha fazla diş dökülmemesini önlemek adına veteriner kontrolü sıklaştırılmalıdır. Bir veterinere danışmak ne kadar önemliyse, köpek sahibinin veteriner önerilerine istikrarlı bir şekilde uyması da o kadar önemlidir. Tüylü dostlarımızın sağlığını korumak için düzenli sağlık kontrollerini ve temizlik bakımlarını yaptırmak sadece bizim sorumluluğumuzdadır.

Diş eti hastalığına yol açan faktörler

Diş eti problemleri köpeklerin hayatının her döneminde yaşayabileceği bir problem olsa da özellikle yaşlılık döneminde çok daha sık görülür. Diş eti hastalıklarına doğal fizyolojik aşınma ve koruyucu bakım yapılmaması da eklenince kötü bir kombinasyonla karşılaşırız.

köpeklerde diş eti hastalığı

Yaşlı köpeklerde diş dökülmesine yol açan faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Diş eti iltihabı (jinjivit). Bu, bakteriyel plağın diş etlerinde oluşturduğu tahriş ve enflamasyon durumudur. Genel olarak kötü bir ağız hijyeninin sonucunda oluşsa da genetik veya beslenmeyle ilgili faktörler de sebep olabilir. İlk evrelerinde dişleri henüz etkilemediği için derinlemesine bir diş temizliği ile bu durumu geriye döndürebilmek mümkündür. Ancak, bu durumu ihmal ederseniz ağız kokusu ve genel ağrı yaşanabileceği için periodontit ile sonuçlanabilir.
  • Periodontit. Bunda ise doku hasarı ilerlemeye başlar ve enfeksiyon yan bağ dokulara ve kemiklere yayılır. Genelde bakteriyel plak, tartar ve diş eti iltihabının uzun süre tedavi edilmemesi sonucunda meydana gelir. Çoğunlukla 4-6 yaşlarındaki köpekleri etkiler. Bu durum geri döndürülemez ve dişlerde kalıcı hasara ve kayıplara yol açar.

Endodontik hastalık

  • Endodontik hastalık. Bu durum dıştan gelen bir travma, diş minesi anomalileri ya da çürük ile dişleri içeriden zayıflatır. En yaygın semptomları kırmızımsı morumsu diş ve ağrı ya da yüzde şişkinliktir, bu da diş apsesine yol açabilir.
  • Diğer faktörler. Yanlış ısırma ya da gömülü diş gibi gelişimsel anomalilerdir. Bunun yanı sıra, diş minesi kalitesi ya da yanlış beslenme ve bazı genetik faktörler de ağız sağlığına zarar verir. Hatta bazı küçük ırklar diş kaybına daha yatkındır.

Yaşlı köpeklerde diş dökülmesi

dişsiz köpek

Birçok kişi köpeğinin dişlerinin döküldüğünü bile fark etmez. Bunun sebebi, dökülen diş parçaları fark edilecek kadar büyük değilse veya görünürde bir semptom yoksa köpek sahibinin diş kontrolü yapmak gibi bir şeyin aklına gelmemesidir. Genelde veterinerler, bir veya iki diş kaydından sonra sıkı bir hijyen, periyodik muayeneler ve tartar temizliği gibi önlemler almayı tavsiye eder.

Bazı durumlarda tedavi edilmemiş enfeksiyonlar yayılarak dişleri zayıflatabilir ve yaşlı köpeklerde diş dökülmesine ya da köpeğin çiğnemesini güçleştiren problemlere sebep olabilir. Bir uzman görüşüyle cerrahi müdahale ya da diyet uygulaması gerekip gerekmediğine karar verilir.

Genç köpeklerin diş bakımının düzgün yapılması ilerideki yaşam kalitesini belirler. Bu yüzden, köpek sahiplerinin doğru beslenme ve veteriner kontrolleri ile dostunun sağlığını koruyacak önlemleri bizzat alması gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.