Köpeklerde Diş Eti Hastalıkları: Belirtileri Ve Tedavisi

Köpeğinizde diş eti hastalıklarının ortaya çıkması pek de iyi bir haber değildir. Ağızlarında görünen kısım, buz dağının sadece bir bölümüdür. Muhtemelen asıl hasar çok daha derin, acı verici ve yıkıcıdır.
Köpeklerde Diş Eti Hastalıkları: Belirtileri Ve Tedavisi
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde diş eti hastalıkları, dişi destekleyen yapıyı zamanla güçsüzleştirir ve nihayetinde yok eder. Diş etinde aşınma, ağız kokusu, kemik hasarı ve kronik ağrı gibi önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yazıda, bu hastalığın nasıl ortaya çıktığından ve hangi belirtilere sahip olduğundan bahsedeceğiz.

Köpeklerde diş eti hastalığı

Köpeklerde görülen periodontitis, ağızda ortaya çıkan bir bakteri enfeksiyonudur ve dört aşamadan meydana gelir. Önce tartar oluşumu gözlemlenir, ardından diş etleri iltihaplanmaya başlar. Bu durumun sonucunda 2. aşama gerçekleşmiş olur.

Aşırı tartar birikmesi ile başlayan süreç, sonrasında kemiklerin aşınmasına veya diş kaybına yol açabilir. Bu noktada diş eti hastalıkları kendini iyice göstermeye başlar.

Dikkat etmeniz gereken belirtiler nelerdir?

Evde alabileceğiniz ilk ve en basit önlem, köpeğinizin ağzını düzenli olarak kontrol etmektir. Köpeğinizin dilini yukarı kaldırın ve kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Köpeğinizin ağzı kötü kokuyor mu? Diş eti hastalıklarının ilk belirtisi ağız kokusudur.
  • Köpeğinizin diş etleri şişmiş veya kızarmış gibi mi görünüyor?
  • Köpeğinizin dişleri sarı veya kahverengi mi? Ağzında eksik dişler var mı?
  • Köpeğinizin iştahı son zamanlarda nasıl? Kemik çiğnerken zorluk yaşıyor mu? Köpeğinizin kilo verdiğini düşünüyor musunuz?

Eğer yukarıdaki sorulardan herhangi biri için cevabınız evet ise, köpeğinizin diş etlerinde problem olabilir. Ancak endişelenmeyin, çözüm için hala vaktiniz var.

beyaz köpek dişleri ve köpeklerde diş eti problemleri

Köpeklerde diş eti hastalıkları neden göz ardı edilmemelidir?

Diş etlerine, kemiğe ve dişlere zarar veren bakteriler bir noktadan sonra kronik ağrıya neden olur. Eğer bu sorun ilerlerse, bakteriler yüzünden kemikler zarar görebilir ve diş kaybı yaşanabilir. 

Ama hepsi bu kadarıyla da sınırlı değil; köpeklerde diş eti hastalığı kalp, böbrek ve karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Köpeğiniz için gereken hijyen önlemlerini alırsanız, tüm bu hastalıklar önlenebilir.

Bu hastalığın semptomları, genelde sadece ileri derecede diş eti hastalığı olan yaşlı köpeklerde görülür. Ancak buna rağmen üç yaşındaki köpeklerin 9/10’unda diş eti hastalığı olduğunu biliyoruz. Bu son derece şok edici bir istatistiktir.

Köpeklerde diş eti hastalıkları: Nedenleri

Diş eti hastalıkları, bakterilerin, biriken yiyeceklerin ve tükürüğün plak oluşturmak için birleşmesiyle ortaya çıkar. Bu oluşan plak dişleri kaplar, birkaç gün sonra minerallerle birleşir ve tartar haline gelerek iyice sertleşir.

Bu esnada köpeğinizin bağışıklık sistemi plakta bulunan bakterilerle savaşmaya çalışır. Bu durumun sonucunda diş etleri kızarır ve iltihaplanır. Tartar diş etlerinde birikmeye devam eder ve nihayetinde diş etleri dişlerden ayrılmaya başlar.

Diş etlerinin ayrılması, diş ile damak arasında boşluk oluşmasına neden olur. Bu boşluklar, bakterilerin üremesi için ideal bir ortamdır. 

kahverengi dişli hasta köpek

Hastalık ilerledikçe diş etinde apseler oluşacak ve dişlerin etrafını saran dokular zedelenecek. Bu şekilde dişler gevşeyecek ve kemiğin yapısı da zarar görecek.

Köpeklerde diş eti hastalıkları: Tedavisi

Diş etlerindeki şişliği ve biriken tartarı tespit etmek için kısa bir muayene yeterli olacaktır. Buna ek olarak, detaylı bir ağız muayenesi sadece genel anestezi uygulandığı zaman yapılabilir.

Veterineriniz köpeğinizin diş etinde bir problem olduğundan şüpheleniyorsa, dişleri için bir tedavi önerecektir. Anestezi uygulayarak köpeğinizin dişlerini ve diş etlerini daha ayrıntılı inceleyecek ve gerekirse temizleyecektir.

Köpeğinize bir seferden daha fazla anestezi uygulanmaması için, yapılması gereken başka işlemler varsa temizlik esnasında yaptırın.

Diş eti hastalıklarının % 60’ı diş eti çizgisinin altındadır. Bu yüzden röntgen çektirerek meydana gelen kemik hasarını tespit etmeniz iyi bir fikir olabilir.

Köpeğinizi korumak için önlem alın

Diş eti hastalıklarının iyileşmesi zordur ve genelde yapılan müdahaleler hastalığı kontrol etmeyi amaçlar. Bu yüzden köpeğinizin dişlerini korumak için ağız hijyenine dikkat etmeniz gerekiyor. Yavru köpeğiniz varsa mutlaka şimdiden dişlerini fırçalamaya başlayın ve yılda bir defa diş temizliği için veterinerinizden randevu alın.

Birçok evcil hayvan mağazası hayvanlar için uygun olan diş macunlarını satıyor. Bu diş macunları farklı aromalara sahiptir, böylece köpeğiniz dişleri fırçalanırken bir yandan da keyifli vakit geçirmiş olacak.

Ağız sağlığı konusunda iyi bir bakım rutini oluşturursanız ve düzenli olarak veterinerinizi ziyaret ederseniz, köpeğinizde diş eti hastalıklarının ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sanromán, F., Montolio, J., & Llorens, M. P. (1990). Estudio Comparativo de dos Tipos Diferentes de Implantes Dentarios en Perros. Estudio Experimental. Journal of Veterinary Medicine Series A, 37(1‐10), 138-147.
  • Toriggia, P. G. (2014). Enfermedad periodontal en el perro: Características ultramicroscópicas de dientes afectados y sus modificaciones con la terapia periodóncica (Doctoral dissertation, Servicio de Cirugía de Pequeños Animales de Hospital Escuela de Medicina Veterinaria, Facultad de Ciencias Veterinarias, Universidad de Buenos Aires).
  • Hennet, P. (2006). Nutrición y salud oral en el perro. Royal Canin, IVIS.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.