Köpeğinizin Kapabileceği Yaz Enfeksiyonları

Yüksek sıcaklıklar nedeniyle, köpeklerde en sık görülen yaz hastalıkları kulak iltihabı, cilt ve sindirim sistemi ile ilgili problemlerdir.
Köpeğinizin Kapabileceği Yaz Enfeksiyonları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sıcak günler açık hava etkinliklerinin tadını çıkarmak ya da köpeğinizle tatile gitmek için mükemmeldir. Bununla birlikte, yüksek sıcaklıklar, olası herhangi bir yaz enfeksiyonunu önlemek için köpeğinizin hijyenine iyi bakmanız gerektiği anlamına gelir. Köpeğinizin kapabileceği yaz enfeksiyonları ile ilgili bilgi almak için okumaya devam edin.

Köpeğinizin kapabileceği başlıca yaz enfeksiyonları nelerdir?

Yaz geldiğinde, birçok evcil hayvan sahibi, dışarıda daha fazla zaman geçirmek için köpeğinin rutinini değiştirir. Seyahate çıkmak, yürüyüş yapmak, güneşin tadını çıkarmak, plaja ya da havuza gitmek ya da çimlerde oynamak gibi yazın yapılan etkinliklerin tamamı eğlenceli aktivitelerdir.

Bu gibi dışarıda yapılan gezilerin tümü, köpeğinizin özellikle yeni yerler keşfederse, sizinle birlikte yapmayı seveceği iyi seçeneklerdir. Ancak bu faaliyetlerden herhangi birini yapmak istiyorsanız, bazı önleyici tedbirler almanız gerekecektir.

Gelecek yaz için hazırladığınız bütün o eğlence, köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Açık hava yaşam tarzı, bir köpeğin sağlığının kilit faktörüdür; ancak onları çeşitli patojenlere de maruz bırakır.

Bu nedenle, evcil hayvanların yılın daha sıcak aylarında birden fazla sağlık sorunu yaşama olasılığı daha yüksektir. Aşağıda, köpeğinizin kapabileceği yaz enfeksiyonları ile ilgili bilgi edinerek bunları nasıl önleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ancak köpeğinizin davranışında ya da görünümünde herhangi bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, köpeğinizin veterineriyle konuşmak ve köpeğinizi muayene ettirmek her zaman en iyisidir.

Kulak iltihabı

Kulak enfeksiyonları ve kulak iltihabı (otitis) köpeklerde özellikle sık görülen yaz enfeksiyonları arasında ilk sırada bulunur. Çoğu evcil hayvan sahibi yaz aylarında köpeklerini daha sık yıkar.

Çünkü köpekler bu mevsimde dışarıda daha kolay kirlenir. Bunun yanı sıra, köpekler yazın denizde ya da yüzme havuzlarında daha fazla zaman geçiriyor olabilir.

kulakları kontrol edilen köpek

Tüm bu faaliyetler bakteri, mantar ve mayanın büyümesiyle birlikte, hayvanların kulaklarında nem birikmesine neden olur. Bu mikroorganizmalar, köpeğinizin kulaklarının şişmesine ve kulak kanalının dış ve iç bölgelerine bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kulak iltihabı yaz aylarında daha yaygındır.

Bu yaz enfeksiyonunu önlemek için, banyoda ya da havuzda geçen eğlenceli bir günden hemen sonra köpeğinizin kulaklarını iyice kurutmanız gerekir.

  • Köpeğinizin kulaklarını kuruturken kuru bir gazlı bez ya da temiz bir bez kullanın.
  • Herhangi bir semptom olup olmadığına bakmak için köpeğinizin kulaklarını iki ya da üç günde bir kontrol etmek de iyi bir fikirdir.
  • Aynı şekilde, her 15 günde bir düzenli kulak temizliği yapmak, köpeğiniz için iyi bir hijyen sağlamanın en iyi yoludur.
deri enfeksiyonu olan köpek

Sindirim ile İlgili Enfeksiyonlar

Sıcaklıktaki, ısıdaki ve beslenme düzenindeki değişiklikler köpeklerde sindirim ile ilgili sorunlara neden olabilir. Köpeğinize enfeksiyon bulaşmasını önlemek için, yiyecek ve su tüketimine özellikle dikkat etmelisiniz.

Cilt Enfeksiyonları

Köpeğinizin cildi çok hassastır ve yaz boyunca çeşitli risklere maruz kalır. Bu faktörler arasında güneşin UV ışınlarının yoğunluğu, dış parazitler, tuzlu deniz suyu ve yüzme havuzlarındaki kimyasal maddeler bulunmaktadır.

Bu faktörlerin tümü, köpek arkadaşınızda yanıklara, kızarıklığa, şişmeye ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. İşte bu yaz enfeksiyonlarının köpeğinizin sağlığına zarar vermesini engellemek için bazı koruyucu önlemler:

Köpeğinizi Yaz Enfeksiyonlarından Korumak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Köpeğiniz için Güneş Koruyucu Kullanın

Güneş ışığına aşırı maruz kalmak hem insanlar hem de köpekler için çok tehlikelidir. Zararlı güneş ışınları yanmalara neden olmanın yanı sıra, cilt kanseri riskini de artırır.

Bu nedenle, köpeğinizin yaz aylarında korunmasına yardımcı olmak için günlük olarak güneş kremi kullanmalısınız. Ancak köpeğiniz için, insanlar için üretilmiş olan güneş koruyucularını kullanamazsınız. Evcil hayvan dükkanlarında özellikle köpekler için yapılmış bir güneş koruyucu satın alabilirsiniz.

Köpeğinizin Uzun Süre Islanmasına İzin Vermeyin

Köpeğinizin derisini ve tüylerini çok uzun süre ıslatmaması için iyice kurutmanız gerekir. Bakteriler, mantarlar ve mayalar hepsi ıslak cildi çok sever ve bunlar cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Havuzda ya da plajda yüzerek geçen bir günün ardından köpeğinizi iyice kurutmanız gerekir.

Köpeğinizi Parazitlere Karşı Koruyun

Dış parazitler yüksek sıcaklıklarda daha fazla ürer. Bu, köpeğinizin pire, keneler, akarlar ve sivrisineklerle temas etme olasılığını artırır. Tüm bu dış parazitler cildin yoğun kaşıntı ve iltihaplanmasına neden olur.

Bunun yanı sıra, bunlar evcil hayvanınıza çok ciddi hastalıklar bulaştırabilir. Bu nedenle, yaz mevsimi geçip giderken evcil hayvanlarınızı parazitlere karşı korumak büyük önem arz eder.

İlginizi çekebilir ...
Yazın Evcil Hayvanınız ile Nasıl İlgilenmelisiniz?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Yazın Evcil Hayvanınız ile Nasıl İlgilenmelisiniz?

Tıpkı insanlar gibi, hayvanlar da sıcaktan bunalabilirler. Bu yüzden, bugün size, yazın evcil hayvanınız ile nasıl ilgilenmeniz gerektiğini söyleye...


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.