Alzheimer Hastası Köpekler: Semptomları Nelerdir?

Bunamak köpekleri insanlara benzer yapan şeylerden sadece birisi. Ve onlar da yaşlandıklarında bizim gibi çokça sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyarlar.
Alzheimer Hastası Köpekler: Semptomları Nelerdir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Uzmanlara göre 15 yaşının üstündeki köpeklerin yarısı köpek Alzheimer’ından muzdarip durumda. Bazı semptomlar ise duyma, görme ve hafıza kaybı.

Buna göre 15 yaşının üstündeki her iki köpekten birisi Alzheimer hastalığına sahip. Bilişsel disfonksiyon sendromu yaşlı köpeklerin kolayca kaybolmasına sebep olmakta. Aynı zamanda hafıza kaybı tecrübe eder, zihin karışıklıklarına sahip olabilir ve bazen kendi sahiplerini tanımazlar.

Herhangi bir köpek bu hastalığa yakalandığında görüş ve duyma yetisini kaybeder. Köpeğin beyni bu tür bir bunama sebebiyle artık normal şekilde çalışmaz. Bundan dolayı köpek Alzheimer hastalığının ve yaygın semptomlarının ne olduğunu bilmek önemlidir.

Alzheimer hastası köpeklerin karakteristik özellikleri

Alzheimerlı bir köpek

Köpek Alzheimer’ı, yaşlı köpeklerde tespit edilen, davranış değişimlerine sebep olan bir bilişsel bozukluktur. Bu durum beyin ve omurilikte herhangi bir bozulma eğiliminden sonra gerçekleşir.

Basitçe anlatmak gerekirse, köpeğin beyni ileriye gidip gelişmesi gerekirken bunun tam aksine gerileme gösterir. Bu öğrenme yetisi ve hafıza kaybını açıklar. Hayvanın sağlığındaki gerileme çoğu sahip için acı verici bir süreç olabilir.

Davranışlarında da gözle görülebilir farklı değişikler olabilir. Daha huysuz olmaları ya da daha fazla uykuya ihtiyaç duymaları oldukça normaldir. Aynı zamanda genellikle daha genç köpeklere karşı daha sabırsızlardır. Bazıları sessiz bir alanda yalnızlık arayabilir.

Alzheimer hastası köpeklerin semptomları

Hastalığın köpeklerdeki en sık görülen işareti hareketlilikte azalmadır. Sahipleriyle daha az etkileşime geçme ya da bazı hareket bozuklukları yaygındır. 

Alzheimer hastalığı ve yaş köpeğin aksamasına bile sebep olacaktır. Onu açık havada kısa yürüyüşlere çıkarmanız gerekebilir. Bazen merdiven tırmanır ya da inerken veya arabaya binerken yardıma ihtiyacı olabilir.

İleri seviye Alzheimer hastası bir köpek kendi evinde yolunu kaybedebilir. Bu nerede olduğunu bilmediği için olur. Hafıza kaybı nedeniyle bazen kendi sahibini  tanımayacaktır ya da seslenmesine cevap vermeyecektir. İştah kaybı da bunak köpeklerde görülen başka yaygın bir semptomdur.

Köpeklerde yaşlanma

Köpeklerin yaşlılık yıllarına altı ya da yedi yaşında başladıkları düşünülür. Hayatları bir insanınkinden kısadır yani yedi yaşına bastıklarında resmi olarak yaşlı sayılırlar. Ama tüm köpekler aynı yaşta etrafında yaşlanmazlar.

Normalde köpekler bunadıkça biraz huysuzlaşırlar. Bu ancak bu köpeklerin fiziksel ve zihinsel kabiliyetlerindeki gerilemenin mantıklı bir sebebidir. Yani sahibin bu aşamayı ilgi ve sevgiyle telafi etmesi gereklidir.

Yaşlı köpekler sessizliğe daha çok ihtiyaç duyar. Evde hep konfora ihtiyaç duymuş olsalar da yaşlandıklarında bu ihtiyaçları daha da artacaktır. Rahat olabilecekleri sessiz ve ılık bir yer oldukça gereklidir. Ama daha fazla sessizliğe ihtiyaçları olduğu gerçeği yalnız başına kalmaktan keyif aldıklarına anlamına gelmez. Her zamankinden daha fazla sevgi ve dostluk sunmanız gerekecek.

Durum sahibi köpeği uzun süre yalnız bıraktığında daha da kötüleşir. Mesafe genelde stres yapmalarına ya da çoktan sahip oldukları rahatsızlıkların artmasına sebep olabilir.

Alzheimer’lı bunak köpeklerin diğer semptomları

Alzheimer'lı bunak köpek
 • Çok iyi bilmeleri gereken yerlerde kaybolma.
 • Aşırı ya da sebepsiz yere havlama.
 • Duvara ya da boşluğa bakıp kalma.
 • Sahip ya da diğer köpeklerle sosyal etkileşimini değiştirme.
 • Uyku düzeninde değişme. Köpek genelde gece gezer gün içinde uyur.
 • Yürüyüşten geldikten sonra dahi evde tuvaletini yapma ve ıkınma gibi önceden öğrenilmiş alışkanlıkları unutma.Bu durumda süreci ciddileştirebilecek herhangi başka yaşla alakalı hastalıkları ortadan kaldırmak önerilir.
 • Normal çevresindeyken tanıdığı insanları ya da sahibini hatırlayamama.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Frank, D. (2002). Cognitive dysfunction in Dogs. Praktische Tierarzt.

 • Szabó, D., Gee, N. R., & Miklósi, Á. (2016). Natural or pathologic? Discrepancies in the study of behavioral and cognitive signs in aging family dogs. Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research. https://doi.org/10.1016/j.jveb.2015.08.003

 • Svicero, D. J., Heckler, M. C. T., & Amorim, R. M. (2017). Prevalence of behavioral changes in senile dogs. Ciência Rural. https://doi.org/10.1590/0103-8478cr20151645

 • Borràs, D., Ferrer, I., Pumarola, M., & Murcia, B. (1999). Age-related Changes in the Brain of the Dog. Veterinary Pathology. https://doi.org/10.1354/vp.36-3-202


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.