Köpeklerde Uyuşukluk Nedenleri

Yavru köpeklerin veya yaşlı köpeklerin günde 15 saatten fazla uyuması tamamen normaldir.
Köpeklerde Uyuşukluk Nedenleri
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde uyuşukluk, çok çeşitli faktörler tarafından ortaya çıkabilecek yaygın bir semptomdur. Ne sıklıkta meydana geldiğine, herhangi bir ek semptom olup olmadığına veya evcil hayvanınızın ortamında ciddi bir değişiklik olup olmadığına dikkat etmek, soruna neyin neden olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Uyuşukluk bir ağırlık veya aşırı uyku halidir. Altta yatan bir hastalık, mevsimsel değişiklikler veya hayvanın çevresindeki diğer değişikliklerden kaynaklanabilir. Bu kayıtsız davranış, tembellikten kaynaklanabilir, ancak birkaç günden fazla sürmemelidir.

Ancak, bu uyuşukluk evcil hayvanınızın günlük rutinini, iştahını veya ruh halini etkilemeye başlarsa, bir profesyonelden yardım istemek en iyisidir.

Köpeklerde Uyuşukluk Temel Nedenleri

Köpeklerde uyuşukluğun en yaygın patolojik nedenleri şunlardır:

köpeklerde uyuşukluk nedenleri

Uyuşukluğun altta yatan bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için, kusma, ishal veya hırlama gibi diğer semptomlara dikkat etmeniz gerekir. Veterinerinizi olağandışı herhangi bir şey hakkında bilgilendirmek, köpeğinizin sağlığını doğru bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olacaktır.

Köpeklerde uyuşukluğun diğer olası nedenleri arasında sahibin hasta olması veya ev değiştirmek gibi travmatik deneyimler bulunur. Stres, korku ve kaygı, köpeklerin yürüyüşlere çıkmak veya en sevdikleri yiyecekleri yemek gibi genellikle hoşlandıkları şeyleri yapmayı bırakacakları ölçüde ilgisizliğe yol açabilir.

Bu uyuşukluk durumuna, ilaca veya antiparaziter tedaviye karşı olumsuz bir reaksiyon da neden olabilir. Antiparaziter tedaviler (özellikle topikal ilaçlar) genellikle oldukça agresif kokulu kimyasallar içerir, bu da uyuşukluk hislerine yol açabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın boyutunu göz önünde bulundurmak ve talimatlarda açıklandığı gibi uygun dozu uygulamak önemlidir.

Uyuşukluk ile nasıl mücadele edilir?

Veteriner uyuşukluğun nedenini teşhis ettikten sonra, uygun ilaç veya tedavi planını reçete edecektir. Stres söz konusu ise, hayvan yeni duruma uyum sağlayamazsa, durumu iyileştirebilecek bir eğitmen veya etolojist ile çalışmak gerekebilir.

eğitim gören köpek

Evcil hayvanınız normal ruh halini geri kazanana ve tekrar düzgün bir şekilde egzersiz yapmaya başlayana kadar, kilo almadığından emin olmak için diyetlerini yakından takip etmeniz gerekir. Bununla birlikte, köpeklerde uyuşukluk nöbetlerine genellikle iştah kaybı eşlik eder, bu nedenle kilo alımı ana endişeniz olmamalıdır.

Köpeğinizin uyuşuk olup olmadığını belirlemek için, önce sağlıklı bir köpeğin ne kadar süre uyuması gerektiğinin farkında olmanız gerekir. Günde ortalama 10 saat uyku son derece normaldir, bu da köpeğinizi uykuda görme şansınızın %50 civarında olduğu anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak, köpeğinizin geceleri yeterince uyku alıp almadığını kontrol etmek önemlidir.

Köpeğinizin yaşı

Evcil hayvanınızın yaşını da göz önünde bulundurmak önemlidir. Yavruların beslenmeye daha fazla zaman harcamanın yanı sıra yetişkin köpeklerden daha fazla uyuması gerekir. Yani, yavru köpek ilk birkaç ay boyunca günde 15-20 saat uyursa, endişelenmenize gerek yoktur. Benzer şekilde, yetişkin köpekler yaşlandıkça daha fazla ağrı ve acı yaşamaya başlarlar. Bu nedenle, daha uzun süre uyuması normaldir.

İnsanlarda olduğu gibi, köpeklerde uyuşukluk, vücudun büyük stres veya değişim durumlarına karşı doğal bir tepkisidir. Bununla birlikte, bu normalden daha uzun sürerse, evcil hayvanınızın mutlu ve aktif bir yaşam sürmesine geri dönmesine yardımcı olabilecek veterinerinizden bir muayene için randevu almanız gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.