Tayvan'da Köpekler İçin Bir Kan Bankası

Güney Tayvan'da bulunan Uluslararası Pingtung Bilim ve Teknoloji Üniversitesi köpekler için ülkenin ilk kan bankasını açtılar.
Tayvan'da Köpekler İçin Bir Kan Bankası

Son Güncelleme: 20 Mayıs, 2020

Gündelik olarak duyduğumuz hayvan şiddetiyle ilgili kötü haberlere rağmen bu canlıların hak ettiği saygı ve ilgi hakkında yavaş yavaş daha bilinçli bir hale geliniyor gibi görünüyor. Tayvan’ın ilk kan bankasını açan Ulusal Pingtung Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bunun büyük bir örneği.

Köpekler için kan bankası: sayıca az ama çoğalmakta

Bu köpek kan bankası fikrinin arkasında olan kişiler bu tip merkezlerin işin nihayetinde kedi ve diğer hayvanları da kapsayacağını umuyor. Aynı zamanda bu servisi alıp köpeklerde kronik hastalıkları araştırmak için adanın diğer kısımlarına taşıma fikrini de öne sunuyorlar.

Birçok ülke hayvanlar için kan bankalarına sahipken bir çoğu özel girişimler. Yani ömürlerinin herhangi bir anında bağışa ihtiyacı olabilecek hayvanların hepsine hizmet etmeyecekler.

Merkezin açılış töreniyle beraber Tayvan, Yucatan’da 2015 yılında bir kan bankası açan Meksika gibi ülkelere katılıyor. Bir diğer örnek ise Complutense Klinik Veterinerlik Hastanesi Madrid Üniversitesinde bir kan bankası bulunan İspanya.

Kırlıkta tek başına oturmuş bir köpek

Tayvan’da köpekler için bir kan bankası kuruldu. Bu hem hayvanlar hem insanlar için çok önemli olan bu maddenin bağışlanması konusunda farkındalık yaratmasını umduğumuz harika bir haber.

Farkındalık yaratan bir kan bankası

Yeni olan her şey gibi bu kan bankasının açılması köpek sahibi insanların ilgisini çekti. Sadece bu da değil, kanlarını bağışlamak için kendi köpeklerini bile getirdiler.

Şu anda donörlerin büyük bir kısmı Pingtung Üniversitesi veterinerlik öğrencilerine ait köpekler.

İşte bu yüzden donör bulmanın insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da zor olduğunu belirtmek gerek. O zaman  herkes diğerlerini bağış yapmaya cesaretlendirmek için kendisi örnek olmalı.

Bir köpeğin kan donörü olması için gerekenler

Kan bağışlamak için bir köpek şu gereklilikleri sağlamalı:

 • 1 ve 8 yaşları arasında olması.
 • 20 kilodan fazla olması.
 • Güncel bir aşı takvimi olması.
 • Her 4 ayda bir parazit aşıları olması.
 • Pıhtılaşma sorunu olmaması.
 • Kan yoluyla taşınabilen hiçbir hastalığı olmaması. Örnek olarak, filaryaz, layşmanyaz, borelyoz, babeziyoz, bruselloz ve ehrlichiosis.

Bağışlama prosedürü nasıldır?

Köpekler için köpek bağışı prosedürü insanlarınkine benzer.

Veterinerler köpeğinizi bir masaya koyar ve boyun kısmında küçük bir yeri tıraş eder. Oraya iğneyi yerleştirir ve 15 sıvı ons (yarım litre kadar) kan edinirler.

Bu süreç 20 ile 40 dakika arası sürer ve üç ayda bir tekrarlanabilir. Sonrasında kanı 35 gün boyunca bekletecekler ve 20 gün boyunca kırmızı kan hücrelerinin konsantre olmasına izin verecekler. Plasma ise bir yıl boyunca donuk kalır.

Köpeğinizi bir kan donörü yapın

Umarız ki Tayvan’dan gelen bu haberler sizi köpeğinizi sürekli bir kan bağışçısı yapmaya cesaretlendirir. 

Eğer gerçekten öyle olursa bilmeniz gereken birkaç şey var. Bazı köpekler kan bağışladıktan sonra bir şekilde zayıf hissetse de büyük bir çoğunluğu zıt bir tepki göstermez. Buna ek olarak bağıştan sonra insanlardan daha hızlı iyileşirler.

Bunun yanı sıra tek bir bağışın iki canı kurtarabileceğini bilmelisiniz. Bunun sebebi ise kanın iki parçaya ayrılması: kırmızı kan hücreleri ve plasma.

Köpeklerde kan bağışı hakkında daha fazla bilgi

Kan bağışı yapmış yatan bir köpek

Köpeklerde kan bağışıyla ilgili aklınızda tutmanız gereken birkaç şey daha var:

 • Köpeklerde 8 farklı kan grubu vardır.
 • Nakil sadece aynı kan grubuna sahip ya da uygun gruplar arasında yapılabilir.
 • DEA1 ‘evrensel’ kan grubudur ve diğer tüm gruplarla uyumludur. Tazıların kan grubu budur, yani ideal donörlerdir.
 • Labradorlar da harika donörlerdir çünkü oldukça sakin hayvanlardır. Bu sorunsuz bir bağış süreci sağlar.
İlginizi çekebilir ...
Köpeklerde Kan Pıhtılaşması ve Riski
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Kan Pıhtılaşması ve Riski

Kan pıhtılaşması veya trombozun risk faktörlerini bilmek potansiyel problemlerin erken tespitinde yardımcı olacağı için anında harekete geçebilirsi... • Acierno, M. M., Raj, K., & Giger, U. (2014). DEA 1 expression on dog erythrocytes analyzed by immunochromatographic and flow cytometric techniques. Journal of Veterinary Internal Medicine. https://doi.org/10.1111/jvim.12321
 • Hohenhaus, A. E. (2004). Importance of Blood Groups and Blood Group Antibodies in Companion Animals. Transfusion Medicine Reviews. https://doi.org/10.1016/j.tmrv.2003.12.003