Köpeklerde Soğuk Algınlığını Önlemek İçin Yararlı İpuçları

Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da özellikle kış mevsiminde soğuk algınlığı yaşayabilir. Aşağıdaki makalede, evcil hayvan sahiplerinin köpeklerde soğuk algınlığını önlemelerine yardımcı olacak bazı yönergeler sunacağız.
Köpeklerde Soğuk Algınlığını Önlemek İçin Yararlı İpuçları
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gezegenimizin yarısı için kış geldi ve bununla birlikte kar, düşük sıcaklıklar ve tabii ki soğuk algınlığı da geldi. Neredeyse şapkalar ve eşarplar kadar tipik olan şeyler, rahatsız edici semptomları hafifletmek için mendiller ve sıcak tavuk çorbası kaseleridir. Ne yazık ki, kış soğukları geldiğinde evcil hayvanlarımız da bundan muaf değildir. İşte bu yüzden köpeklerde soğuk algınlığının nasıl önleneceğine dair yararlı ipuçları sunmak için bu fırsatı değerlendirmek istiyoruz.

Soğuk algınlığı nedir?

Soğuk algınlığı, köpekler de dahil olmak üzere birçok hayvanın solunum sistemini etkileyen bir hastalıklar kompleksidir. Bu, Adenoviridae ailesinden CAV-1 y CAV-2 gibi virüsler, herpesvirüs ve Bordetella bronchiseptica ve Streptococcus gibi bakterileri içerir. Diğer patojenler de bir rol oynayabilir, çünkü bunlardan biri enfeksiyonu başlattığında, diğerlerinin da onunla birlikte partiye gelmesi yaygındır. Bununla birlikte, bahsettiğimiz suçlular en yaygın olanları ve en çok semptom üretenlerdir.

Köpeklerde soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

köpeklerde soğuk algınlığı belirtileri

Köpeklerde soğuk algınlığı solunum sistemlerini etkilediğinden, en yaygın semptomların aynı alanla ilgili olması gerekir. Ancak soğuk algınlığı gözler gibi diğer organları da etkileyebilir. En sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Değişken yoğunlukta oldukça sık öksürük. Veterinerlik dünyasında, birçok kişi sesini bir kazın gürültüsüne eşit tutar. Öksürük kuru veya nemli olabilir – yani balgamla birlikte gelebilir. Egzersiz ve sinirlilik gibi durumlar semptomları şiddetlendirebilir. Köpekler soğuk algınlığı yaşadıklarında daima öksürür. Öyleyse, bir köpek öksürmüyorsa, soğuk algınlığı yoktur. Bu nedenle köpeklerde soğuk algınlığının en önemli ve tipik belirtisidir. Semptomların geri kalanına gelince, bunlar varolabilir veya olmayabilir.
 • Hafif, orta veya orta derecede yüksek ateş. Hayvanlar dalgalanan hipotermi geliştirebilir. Genellikle ateşleri 40 dereceye ulaşmaz.
 • Burun salgıları. Enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak, mukus berrak ve sıvı veya renkli ve daha kalın kıvamlı olabilir.
 • Özellikle ateş mevcut olduğunda ilgisizlik ve uyuşukluk.
 • Oküler sekresyonlar.
 • Nefes darlığı, yoğun egzersiz sırasında ortaya çıkandan daha belirgindir.

Köpeklerde soğuk algınlığı sağlıkları için ciddi bir risk midir?

Genel olarak hayır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi, süreç genellikle kendi kendini sınırlar. Soğuk algınlığı genellikle herhangi bir büyük komplikasyon olmaksızın kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, çok genç yavrular, yaşlı köpekler ve bağışıklık sistemi zayıflamış hayvanlar gibi risk altındaki popülasyonlar vardır. Başka bir eşlik eden hastalığı olan köpeklerin de klinik bir soğuk algınlığı durumunda sağlığı kötüleşebilir. Bu hayvanlarda tedavi daha dikkatli ve kapsamlı olmalıdır.

Köpeklerde soğuk algınlığı tedavisi, bakteriyel enfeksiyonları kontrol altına almak için antibiyotik ilaçların verilmesinden oluşur. Solunum mukusunu hidratlamak için antitüsifler veya nebulizasyonlar yoluyla semptomların giderilmesi de önemlidir.

Köpeklerde Soğuk Algınlığını Önlemek İçin İpuçları

aşı olan köpek

Köpeklerde soğuk algınlığını önlemek için akılda tutulması gereken en iyi ipuçları şunlardır:

 • Köpeğinizin aşı takvimini güncel tutun: Bu, köpeklerde soğuk algınlığını önlemenin en iyi yoludur. Aşılama planına dahil edilen aşılar, soğuk algınlığına neden olan temel patojen ajanlar için canlı aşı suşlarını içerir. Bu nedenle, her zaman veterinerinizin tavsiyelerine uymak ve köpeğinizi belirtildiği gibi aşılamak en iyisidir.
 • Parainfluenzaya karşı aşılama: Köpeklerde soğuk algınlığı ile ilgili hastalıklardan biri olan parainfluenza virüsü için aşılar özel olarak istenmelidir. Bu virüse karşı bir aşı vardır, ancak bu alışılmış aşılama takviminin bir parçası değildir. Bu nedenle, veteriner hekimler genellikle huzurevleri veya bulaşma riskinin daha yüksek olduğu oteller gibi yerlerde yaşayan köpekler için tavsiye eder. Bu durumlarda bu aşının bir ön koşul olması yaygındır.
 • Köpekleri soğuktan koruyun: Bu, özellikle kısa tüylü köpekler ve küçük ırklar söz konusu olduğunda önemlidir. Soğuk havanın etkilerini azaltmak için onları kışın dışarı çıkarmadan önce giydirmek en iyisidir. Su geçirmez ceketler, özellikle kar veya yağmur söz konusu olduğunda en iyi seçenektir.
 • Evinizdeki ısıyı çok yükseltmekten kaçının: Köpeklerin kalıcı bir ceket görevi gören tüyleri olduğu gerçeğini hesaba katmalısınız. Bu, ısıtıcıyı açamayacağınız anlamına gelmez, ancak dışarı çıktığınızda ani sıcaklık değişikliklerinden kaçınmak için evinizde makul bir sıcaklık muhafaza edeceğiniz anlamına gelir.
 • Köpeğinizin boğazını nemli tutun: Bu, özellikle uzun bir yürüyüşe çıkıyorsanız geçerlidir. Köpeğinizin arada bir içmesi için bir miktar su almanız en iyisidir. Köpeğinizin boğazı nemli kalırsa, orada patojenlerin çoğalması daha zordur.

Sonuç olarak

Köpeklerde soğuk algınlığının önlenmesi söz konusu olduğunda bu ipuçlarını faydalı bulacağınızdan eminiz. Hayvanlarınızı bu kış sağlıklı ve mutlu tutmak için bu ipuçlarını uygulamaya koyun.

İlginizi çekebilir ...
Köpekler Neden Hapşırır?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpekler Neden Hapşırır?

Köpekler oldukça oyuncudur. Çok fazla enerjileri vardır ve uzun süre hareketsiz kalmazlar. Ayrıca, aşağıda göreceğimiz nedenlerden dolayı hapşırır.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.