Köpeklerde Göz Enfeksiyonu: Sebepleri ve Tedavisi

Köpeğinizin günlük tüy bakımını ve temizliğini yapmak göz enfeksiyonlarını önlemek açısından hayati önem taşır. Ayrıca köpeğinizin gözünde normal olmayan bir şeyler fark ettiğinizde onu hemen veterinere götürmelisiniz.
Köpeklerde Göz Enfeksiyonu: Sebepleri ve Tedavisi
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde göz enfeksiyonu birçok farklı organizmadan dolayı oluşabilir. Bunun dışında, farklı bir sistemik hastalığın da semptomu olabilir. Gözler vücudun son derece kompleks ve hassas bir organı olduğu için yapısını bozan ufak bir değişim bile kolayca hasar bırakabilir.

Bu yüzden, köpek sahibi olarak onun göz sağlığına dikkat etmeli ve günlük temizliğini ihmal etmemelisiniz. Piyasada bu amaca yönelik satılan bazı tuz bazlı solüsyonlar var. Bunların yanı sıra, gün içindeki göz akıntısını veya çapaklarını her gördüğünüzde temizlemelisiniz.

Bugünkü yazımızda, köpeklerde en sık görülen göz enfeksiyonlarından bahsedeceğiz. Bazıları diğerlerinden daha yaygın görülse de hepsi eşit derecede önemlidir. Köpeğin gözünde herhangi bir şeyle karşılaştığınızda en kısa sürede veterinere götürmelisiniz.

Köpeklerde göz enfeksiyonu türleri

 Oküler larva migrans (toksokaryaz) 

köpeğin göz enfeksiyonuna bakan adam

Bu, Toxocara canis nematodunun köpekler ve insanlarda yol açtığı bir parazit enfeksiyonudur, bu yüzden de hayvandan insana bulaşabilen bir hastalıktır.

Bir köpek bu parazitin olduğu et veya yumurtaların olduğu herhangi bir gıda yediğinde toksokaryaz enfeksiyonu baş gösterir. Bu yumurtalar bağırsak duvarından geçerek kana karışıp karaciğere ulaşır. 

Ancak karaciğer bariyerini aşarak gözlere ya da beyne (bu menenjite yol açar) ulaştığı durumlar da vardır. Tek bir larva bile göze yerleşip büyüdüğünde göz küresinin bazı yapılarını tahrip eder; bu da granülom veya kronik endoftalmitlerin (göz içindeki dokuların enflamasyonu) oluşmasına sebep olur.

Konjonktivit

Konjonktivit veteriner kliniklerinde en sık tedavi edilen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla göz enfeksiyonuyla ortaya çıkar. Viral, bakteriyel ya da alerjik bir reaksiyon bu durumu tetikleyebilir.

Konjunktiva, gözü ve göz kapaklarının içini kaplayan ince ve yarı saydam bir tabakadır. Yapısının saydam olmasından dolayı, bir problem olmadığı sürece bu dokuyu göremeyiz. Konjonktivitin en yaygın görülen semptomları:

 • Sklera yani gözün beyaz kısmına kan pompalanması sebebiyle kızarıklık
 • Aşırı göz akıntısı ve yeşil çapak
 • Köpeğin enfekte gözü acıyorsa gözünü açamayabilir
 • Blefarit (göz kapağı iltihabı)
 • Işığa karşı hassasiyet
köpeklerde göz enfeksiyonları

Immün aracılı köpek konjonktiviti

Nadiren de olsa konjonktivit, immün aracılı ve köpeğin cinsine bağlı olarak meydana gelebilir. Alman Kurdu, uzun tüylü dachshund ve minyatür kaniş köpeği bundan en çok etkilenen köpek cinsleridir.

Plazma hücre infiltrasyonu bu köpek türlerinde niktitant zar ya da göz perdesinde oluşur ve blefarite sebep olur.

Canine Ehrlichiosis

Bu Ehrlichia canis adındaki bakterinin sebep olduğu bir hastalıktır ve genellikle kenelerden bulaşır. Bu patoloji, kanın bileşenlerini ve bağışıklık sistemini etkilediği için ölümcül olabilir. Başlıca semptomları anemi ve lökopeni yani akyuvar azlığıdır.

Bu hastalığa sahip köpeklerin çoğunda hastalık ilerledikçe göz kapağında enflamasyon görülür. Ayrıca gözün retina gibi başka bölgelerinde acı ve görme kaybına sebep olur.

Köpeklerde göz enfeksiyonu: göz kurtları

Köpeklerdeki telaziyaz, Thelazia Callipaeda adındaki parazit kurtların yol açtığı bir hastalıktır. Bu parazit daha çok Asya’da bulunur ancak dünyanın başka yerlerine de yayıldığını söylemek mümkün.

Parazitler ve onların larvaları hayvanların göz küresinin içine girebilir. Yani eklem bacaklılardan bulaşır. Bu kurtlar istila ettikleri gözde çeşitli hasarlara yol açar:

 • Aşırı göz yaşarması
 • Konjonktivit
 • Oküler keratit
 • Epifora ya da gözyaşı kanallarında tıkanıklık
 • Ödem, şişkinlik ya da göz kapaklarının çok nemli olması
 • Kornea ülseri
 • Körlük

Okuduğunuz için teşekkürler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bloom, J. D., Hamor, R. E., & Gerding, J. P. (1996). Ocular blastomycosis in dogs: 73 cases, 108 eyes (1985-1993). Journal of the American Veterinary Medical Association, 209(7), 1271-1274.
 • Panciera, R. J., Ewing, S. A., & Confer, A. W. (2001). Ocular histopathology of ehrlichial infections in the dog. Veterinary pathology, 38(1), 43-46.
 • Peña, M. T., & Leiva, M. (2008). Canine conjunctivitis and blepharitis. Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 38(2), 233-249.
 • Peña, M. T., & Leiva, M. (2012). Claves clínicas para el diagnóstico y tratamiento de las úlceras corneales en el perro. Clínica Veterinaria de Pequeños Animales, 32, 15-26.
 • Shields, J. A. (1984). Ocular toxocariasis. A review. Survey of ophthalmology, 28(5), 361-381.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.