Köpeklerde Yüz Felci: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde yüz felci nispeten yaygın bir durumdur ancak tedavisi çok zordur. Aşağıdaki gönderide bunu tespit etmeyi öğrenin.
Köpeklerde Yüz Felci: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 15 Aralık, 2022

Köpeklerde yüz felci, özellikle yaşlı köpeklerde tahmin edildiğinden daha sık görülen bir durumdur. Bu klinik belirti, kas yetmezliğinden değil, onları kontrol eden sinirleri etkileyen bozukluklardan dolayı yüz kaslarını hareket ettirememe ve gergin tutamama ile kendini gösterir.

Bu durum iyi bilinmesine rağmen, veteriner kliniğindeki vakaların %74’e varan kısmının idiyopatik nitelikte olduğu, yani belirli bir nedeni olmadığı veya keşfedilmediği belirtilmelidir. Köpeklerde yüz felci hakkında şimdiye kadar öğrendiğimiz her şeyi bilmek  istiyorsanız, okumaya devam edin.

Köpeklerde yüz felci nedir?

Fasiyal sinirler, duyusal, motor ve parasempatik lifler içeren karışık kranyal sinirlerdir. Bu sinir çiftleri, beyin sapı seviyesinde doğrudan beyinden çıkar ve kafatasındaki deliklerden hayvanın başı, göğüs kafesi ve karnı boyunca dağıtılır.

Göz hareketleri, fotomotor refleksler, konaklama, koku alma dürtülerinin iletimi, duyusal bilgilerin algılanması, tat dürtüleri ve üç boyutlu ortamlara yerleştirme fasiyal sinirler aracılığıyla gerçekleşir. Bunlar hasar görürse köpeklerde veya diğer omurgalılarda yüz felci oluşur.

Yüz felci, neredeyse hiçbir zaman beyne doğrudan verilen hasarın bir ürünü değildir, daha çok dokunma, tat, görme ve diğer algılar yoluyla onu dışa bağlayan yüz sinirine verilen zarardır.

Siyah beyaz üzgün bir köpek.

Köpeklerde yüz felci belirtileri

Davies veteriner portalında belirtildiği gibi, köpeklerde yüz felcinin belirtileri, yaralanmanın ciddiyetine ve etkilenen sinir yapılarına bağlıdır. Normalde köpek , yüzün bir tarafının sarkabileceği bir felçten sonra insanlara olanlara benzer bir şey yaşayacaktır.

Bu sinir yetmezliği, köpeğin daha küçük hareketlerinde fark edilebilir. En belirgin işaretler arasında aşağıdakileri buluyoruz:

 • Bir kulağın diğerinden daha sarkık durması
 • Gözlerden biri ile göz kırpamama
 • Burun köşelerinden birinden tükürük
 • Yemek yeme zorluğu
 • Periferik Vestibüler Sendrom belirtileri. Etkilenen köpeklerin %65’e kadarı aynı anda her iki durumdan da muzdariptir.
 • Zarar gören yer sadece sinirker değil merkez olduğu durumlarda ekstremitelerin ve stuporun felci.

Fasiyal sinir hasarı vakalarının çoğunda, felç yüzün iki tarafından yalnızca birini etkiler ( tek taraflı ), bu da tanıyı büyük ölçüde kolaylaştırır. Ancak felç tam ( iki taraflı ) ise belirtileri çıplak gözle fark etmek çok karmaşıktır.

Köpeklerde yüz felci nedenleri

Araştırmaların gösterdiği gibi, köpeklerde yüz felci vakalarının %74.7’sine kadarı idiyopatiktir, yani bunları açıklayacak hiçbir neden bulunamaz. Altta yatan ortak bir neden nadiren bulunduğundan, bu patolojinin oluşma oranını hesaplamak zordur.

Keşfedilmemiş etiyolojilerin ötesinde, yüz felcinin arkasındaki en yaygın etken ajan, özellikle kronik cilt problemleri olan köpeklerde iç kulakta ( otitis interna) ciddi bir enfeksiyondur. Bu durumlarda, yukarıda belirtilen klinik belirtilere genellikle denge sorunları ve kalıcı olarak eğik bir kafa eşlik eder.

Bunlar, bu durumdaki en yaygın iki varyanttır, ancak kısmi veya tam yüz felcinin başka olası nedenleri de vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Araba kazası veya ciddi bir düşme gibi çok şiddetli bir darbe.
 • Hipotiroidizm, tiroid bezi arızası ve düşük tiroid hormon üretimi.
 • Yüz bölgesindeki iyi huylu tümörler veya kanserler.
 • Botulinum toksini (botulizm) gibi nörotoksinlerin yutulması.
 • Meningoensefalit gibi inflamatuar veya immün aracılı hastalıklar.
 • Son derece invaziv kraniyal cerrahi sonrası hasar.

Teşhis

Bu durum, idiyopatik varyantında daha yaygın olmasına rağmen, altta yatan diğer koşulları ekarte etmek için etkilenen hayvan üzerinde belirli testler yapmak hala gereklidir. İlk olarak, köpek genellikle sakinleştirilir ve yukarıda bahsedilen kulak enfeksiyonunu ekarte etmek için etkilenen yüz düzleminin kulağının derin bir analizi yapılır.

Bu bölümde her şey yolundaysa, beynin ve kulağın iç yapılarının ayrıntılı olarak izlenmesi için X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılır. Nadir durumlarda, iltihaplanma belirtileri aramak için köpek kafa sıvılarından bir numune almak da gerekli olabilir.

Fasiyal sinirin elektrikle uyarılması, hasarın ölçülmesine ve bir prognoz oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Köpeklerde yüz felci tedavisi

Tedavi her durumda farklı olacaktır, ancak sinir hasarının geri döndürülemez olduğu unutulmamalıdır. Bu, evcil hayvanınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez, ancak o andan itibaren konu yemek yemeye ve çevreyle etkileşime geçtiğinde bazı sorunları olacağını kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Fasiyal sinir hasarının nedeni kanserli bir tümör ise, kitlenin cerrahi rezeksiyonu ve kanseri öldürmek için hedefe yönelik tedavi genellikle takip edilecek seçeneklerdir. Öte yandan, altta yatan neden hipotiroidizm ise, köpeğin ömür boyu tiroid hormonu replasman ilacına ihtiyacı olacaktır.

Sebep orta veya iç kulakta bir enfeksiyon ise, anestezi altında ve lokal bir cerrahi prosedürde bile , genellikle seruminolitik maddelerin uygulanması ve hasarlı dokuların çıkarılması yoluyla başlangıçta kulağın derinlemesine temizlenmesi uygulanır. Enfekte ortam sterilize edildikten sonra, patojene bağlı olarak antibiyotikler veya antifungaller reçete edilmelidir.

kulağı muayene edilen köpek

Tahmin ve son notlar

Yüz siniri geri dönüşü olmayan hasara uğradığından ve onu eski durumuna döndürmek mümkün olmadığından , sunulan belirtiler çoğu zaman kalıcıdır. Bununla birlikte, bu genellikle köpeğin normal bir yaşam sürmesini engellemez ve rutindeki bazı değişiklikleri gerektirir.

Bu nedenle idiyopatik varyantında bu durum oldukça olumlu bir prognoza sahiptir. Ancak beyinde hasar oluşmuşsa veya sebep kanser ise durum kısa sürede çok komplike hale gelebilir. Her şey altta yatan nedene bağlıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Facial paralysis in dogs, Davies. Recogido a 16 de julio en https://vetspecialists.co.uk/fact-sheets-post/facial-paralysis/
 • Chan, M. K., Toribio, J. A., Podadera, J. M., & Child, G. (2020). Incidence, cause, outcome and possible risk factors associated with facial nerve paralysis in dogs in a Sydney population (2001–2016): a retrospective study. Australian veterinary journal, 98(4), 140-147.
 • Braund, K. G., Luttgen, P. J., Sorjonen, D. C., & Redding, R. W. (1979). Idiopathic facial paralysis in the dog. The Veterinary Record, 105(13), 297-299.
 • Varejão, A. S., Muñoz, A., & Lorenzo, V. (2006). Magnetic resonance imaging of the intratemporal facial nerve in idiopathic facial paralysis in the dog. Veterinary Radiology & Ultrasound, 47(4), 328-333.
 • Wright, J. A. (1988). Ultrastructural findings in idiopathic facial paralysis in the dog. Journal of comparative pathology, 98(1), 111-115.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.