Köpeklerin Zihnini Harekete Geçiren Oyunlar

Köpeklerimizi sağlıklı ve mutlu kılmak için onları zihinsel olarak uyararak vakit geçirmek güzel fikirdir. Bunu yapmanın birçok farklı yöntemini paylaşacağız.
Köpeklerin Zihnini Harekete Geçiren Oyunlar

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2020

Köpekler, mükemmel öğrenme kapasiteleri olan zeki hayvanlardır. Zihinsel yetenekleri iki yaşındaki bir çocuğa benzemektedir. Ancak, bir köpeği mutlu etmek ve sağlıklı kılmak için zihnini harekete geçiren oyunlar seçmek gerekebilir. Bu durum, her gün belli bir enerji yakmak zorunda oldukları içi fiziksel stimülasyon için de geçerlidir. İşte, evcil hayvanınızla yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler.

Köpeklerin zihnini harekete geçiren oyunlar oynamanın faydaları

Köpeklerde zihinsel ve koku alma uyarımını teşvik eden oyunlar, köpeklerin genel sağlığı için faydalıdır:

  • Stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.
  • Uyaran eksikliğinden kaynaklanan can sıkıntısı ve yıkıcı davranışları önler.
  • Sahip ile hayvan arasındaki bağı kuvvetlendirebilir.
  • Birikmiş enerjilerini harcarlar.

Tüm bu faydalara ek olarak, evde uzun süre kaldığınız soğuk, yağmurlu ya da sıcak günlerde vakit geçirmek için bu oyunlara başvurulabilir.

Köpeğinizin zihnini harekete geçiren oyunlar

Köpekler, jest ve kelimeleri ezberleyecek yeterli zihinsel kapasiteye sahip, temel aritmetik anlayışı olan, çevrelerini incelemede çok başarılıdır. Bu sebeple, onların köpek yeteneklerinden ve niteliklerinden faydalanabileceğimiz birçok çeşit aktivite bulunmaktadır.

Beyin oyunları

Piyasada evcil hayvanlar için birçok interaktif oyuncaklar bulabilir ya da kendiniz bir tane yapabilirsiniz. En bilindik olanı, ödül mamaların saklandığı hazneli tahta oyunudur. Köpekler, bu hazneleri ağızlarıyla ya da patileriyle açmaya çalışır.

Bazen mekanizmalar döndürerek, çekerek ya da kaldırarak çalışır. Biraz pratikle köpeğiniz ödülünü gittikçe daha az zamanda alabilir. Çeşitli tipte tahtalar alabilir ve bunları değiştirerek kullanabilirsiniz.

Bu türden bir oyun hayvanın zekasını ve hafızasını harekete geçirerek zihinsel ve duygusal sağlığını arttırır.

zeka oyunu

Köpeklerin zihnini harekete geçiren oyunlar: koku alma

Köpeklerde en gelişmiş duyulardan bir tanesi koku almadır. Beyinlerinin %50"sinin koku almaya ayrılmış olması ve 220 milyon koku hücresine sahip olmalarını düşününce, dünyayı burunlarıyla “gördüklerini" söyleyebiliriz. Diğer yandan insanlardaki hücreler 5 milyonu aşmaz. Bu sebepten ötürü, günlük olarak koku almaya dayalı oyunlar oynamak çok önemlidir.

Bu oyunu oynamanın yollarından bir tanesi, evin etrafındaki kumaşların arasında gizli mamalar yerleştimektir. Ek olarak, köpeğinize göstermeden bu yiyecekleri odalara da saklayabilirsiniz.

Köpeğiniz oyunun dinamiklerine alıştıktan sonra, zorluğu arttırmanızı öneririz. Bunun için ise, örneğin kumaşlara düğüm atabilir ya da ulaşması zor yerleri tercih edebilirsiniz.

Arama bulma oyunları

Yiyeceği kendi üzerinize saklayarak ve köpeğinize “ara" komutunu vererek, oyunu daha da zevkli hale getirebilirsiniz. Bu oyunla koku alma duyularını ve arama yeteneklerini arttırabilirsiniz. Tüm bunlar, köpeğinizi parkta ya da dışarıda serbest bıraktığımız zamanlar için önem arz etmektedir.

Koçluk

Bir köpeğin zekasını harekete geçirmenin en iyi yönlerinden bir tanesi de eğitimdir. Yeni komutlar, kelimeler ya da hareketler öğretmek, hayvanınızla olan iletişiminizi geliştirir.

Dışarıya çıktığınızda hayvanın oturup kalkmayı bilmesi ya da geri çağırdığımızda gelmesi gibi bazı komutları bilmesi, gündelik yaşamda hayatımızı kurtarabilir.

En işinize yarayacak komut, yemeğe başlamadan önce hareketsiz bir şekilde oturarak beklemelerini öğretmektir. Bu komutla birlikte, hayvanın kendini kontrol etmesini sağlarsınız.

top oynayan köpekler

Eğitim

Bazen fiziksel eğitim zihinsel uyarım olarak da işlev görür. Bir engel parkurunu aşmak ya da geri geri yürümeyi öğretmek gibi.

Köpeğin yürüyerek, zik zak çizerek, atlayarak ya da çömelerek farklı engelleri nasıl aşacağını öğrenmesi için iletişimi, güveni ve olumlu pekiştirmeyi kullanmak esastır. 

Özetle, köpeğimizle vakit geçirmek ve beynini hem zihinsel hem de fiziksel oyunlarla harekete geçirerek köpeğimizi mutlu ve sağlıklı hale getirebiliriz. Ek olarak, her zaman etkili bir yöntem kullanmayı unutmamalıyız: bir deneyimin onlar için olumlu olmasını istiyorsak onları ödüllendirmeli ve bolca sevgimizi vermeliyiz.

İlgini çekebilir ...
Köpeğiniz için Zeka Geliştirici Oyunlar
My AnimalsRead it in My Animals
Köpeğiniz için Zeka Geliştirici Oyunlar

Bazı oyunlar aynı zamanda köpeğinizi mutlu eder ve zeka gelişimine yardımcı olur. Zihnen sağlıklı olan bir köpeğin mutluluğu tarif edilemez.