Köpeklerde Neosporoz: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde neosporoz, kendini genellikle asemptomatik olarak gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Ancak diğer durumlarda ölümcül olabilir.
Köpeklerde Neosporoz: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Atların, sığırların ve diğer memelilerin barındırdığı bir coccidia paraziti olan Neospora caninum, köpeklerde neosporoz adı verilen bulaşıcı bir hastalığa neden olur. Köpekler tek kalıcı konağıdır, bu nedenle patojen genellikle doku kistleri şeklinde kaslarına yerleşir.

Genel olarak, enfekte köpeklerin çoğu asemptomatiktir, ancak etkilenen köpek yavruları çok kötü bir prognoza sahip olabilir. Köpeklerde neosporoz ve nasıl tanımlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Köpeklerde neosporoz nedir?

Daha önce belirtildiği gibi, bu enfeksiyona zorunlu bir hücre içi parazit olan coccidia Neospora caninum neden olur. Yakın zamana kadar, bilim insanları köpeklerin tek kesin konakçı olduklarına inanıyorlardı, ancak araştırmalar çakallar, gri kurtlar ve dingolar gibi diğer köpeklerin de kesin konakçılar olabileceklerini ortaya koydu.

Profesyonel veterinerlik web siteleri, parazitin (belirli bir popülasyondaki enfekte köpeklerin sayısı) yaygınlığının bölgeye bağlı olarak % 0 ila % 100 arasında değiştiğini tahmin etmektedir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kayıtlar, tüm köpeklerin yaklaşık % 7’sinin belirli bölgelerde pozitif test sonucu verdiklerini göstermektedir. İngiltere’de yaygınlık % 5.5-23.6 arasındadır.

Sokak köpekleri ve çiftlik hayvanlarıyla temas halinde olanların enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Parazitin yaşam döngüsünün aşamalarına göre 3 formu vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 1. Oositler: Köpeğin bağırsak yollarında oluşan ve dışkı ile atılan yumurtaların bir benzeri.
 2. Takizoitler: Bir köpek tarafından yutulduktan sonra ookistlerden çoğalan bulaşıcı formlar.
 3. Bradyzoitler: Hayvanın kaslarında kistler oluşturanlar.
  inek veköpek burun buruna

Semptomları

Belirttiğimiz gibi, enfekte köpeklerin çoğu hiçbir zaman belirti göstermez. Ne yazık ki, bazı yetişkin köpek ve köpek yavrularının belirli klinik belirtiler gösterme olasılığı daha yüksektir. Bu belirtiler, etkilenen dokularda iltihaplanma ve nekroza neden olan takizoitlerin sonucudur.

Bu nedenle, en yaygın semptomlar nöromüskülerdir. Bunların aşağıda belirtildiği gibidir:

 • Enfeksiyonun tipik semptomu 6 aylıktan küçük yavrularda görülür. Bunlar, yukarı doğru bir model izleyen arka bacakların felç olmasına neden olabilir. Bu klinik bulgu genellikle 3-9 haftalıkken ortaya çıkmaya başlar.
 • Yaygın kas atrofisi yukarı doğru bir modelde ortaya çıkar. Arka ayaklar genellikle ilk başta ön ayaklardan daha fazla etkilenir.
 • Yutma güçlüğü, çene felci ve belirgin servikal güçsüzlük daha sonra gelebilir.
 • Diğer komplikasyonlar arasında zatürree, nöbetler, iştahsızlık, halsizlik, kalp kası iltihabı ve hatta ölüm sayılabilir.
 • Semptomatik olan yavrularda kas atrofisi ilerleyicidir ve etkilenen kasların sürekli kasılmasına neden olur. Bu klinik tablo ortaya çıktığında prognoz çok kötüdür.

Tedavi

Bugüne kadar % 100 etkili bir tedavi bulunmadığını unutmamalıyız. Yavrulara uygulanan bazı antibiyotiklerin bir miktar başarılı sonuç verir, ancak ilaçlar hayvanın hayatta kalmasını garanti etmez. Klindamisin hemen hemen tüm vakalarda 3 haftadan 2 aya kadar tercih edilen ilaçtır.

Genel olarak, yetişkin köpekler tedaviye yavru köpeklerden daha iyi yanıt verme eğilimindedir. Hayvanda nöromüsküler klinik semptomlar ortaya çıktığında, prognoz aşırı derecede kötüleşir.

Tedavi acildir ve felç başlamadan önce uygulanırsa, prognoz biraz iyileşir.

Köpeklerde neosporozun önlenmesi

Kesin bir tedavisi olmadığından, en iyi önlem hastalığın engellenmesidir. Veterinerlik web siteleri, hamile köpeklerin patojeni plasenta yoluyla yavrularına bulaştırabileceğini bildirmektedir, bu nedenle gebe dişilere çok dikkat etmeliyiz.

Genelde köpekler, bradiyzoit kistleri olan et veya sığır dokularıyla yakın teması sürdürerek hastalığa yakalanırlar. Veterinerler, çevredeki ookistlerin, çiftlik hayvanları için de olsalar, köpekler için de bulaşıcı olup olmadığını hala  bilmiyorlar. Bu nedenle, alınabilecek en iyi önlem köpeklerin çiftlik hayvanlarıyla temasını mümkün olduğunca sınırlamaktır.

veterinerde serum alan köpek

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, köpeklerde neosporoz genellikle fark edilmez, ancak kendini göstermeye başladığında ölümcül olabilir. Bölgenizde hastalık belirtileri varsa, köpeğinizin çiftlik hayvanları ve kırsal ortamlarla temasını sınırlayın. Bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda, tedavi etmektense önlemek her zaman daha iyidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Neosporosis, capcvet.org. Recogido a 21 de diciembre en https://capcvet.org/guidelines/neosporosis/
 • Dubey, J. P., & Lindsay, D. S. (1996). A review of Neospora caninum and neosporosis. Veterinary parasitology, 67(1-2), 1-59.
 • Dubey, J. P., Schares, G., & Ortega-Mora, L. M. (2007). Epidemiology and control of neosporosis and Neospora caninum. Clinical microbiology reviews, 20(2), 323-367.
 • McAllister, M. M., Dubey, J. P., Lindsay, D. S., Jolley, W. R., Wills, R. A., & McGuire, A. M. (1998). Rapid communication: Dogs are definitive hosts of Neospora caninum. International journal for parasitology, 28(9), 1473-1479.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.