Köpeklerde Lupus: Nedenleri ve Belirtileri

Köpeklerde Lupus, bir grup bağışıklık sistemi bozukluğu kaynaklı bir durum. Bu çok ilginç makaleyi okuyarak, bu durum hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Köpeklerde Lupus: Nedenleri ve Belirtileri
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Köpeklerde lupus probleminin bir otoimmün hastalık olduğunu duyduğunuzda, bu sizin için biraz kafa karıştırıcı bir durum olabilir. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda, köpek vücudunun (tıpkı insan vücudu gibi) onu hastalık ve enfeksiyona neden olabilecek yabancı istilacılardan koruyan bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu unutmamalısınız.

Otoimmün bir hastalığın ortaya çıkması durumunda, bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücuda saldırarak ciddi bir patolojiye neden oluyor. Bu, bağışıklık hücreleri normal sağlıklı hücreler ile yabancı hücreler arasında ayrım yapamadığında gerçekleşiyor. Sonuç olarak, bağışıklık hücreleri, normal dokuları da yok etmeye çalışıyorlar.

Otoimmün hastalıkların olası nedenleri

Şu anda nedenleri bilinmemekte. Bununla birlikte, genetik veya beslenme ile ilgili faktörlerin veya çevresel kirlilik gibi problemlerin etkileri hakkında da çeşitli teoriler bulunuyor. Aslında, UV maruziyetinin de bazı köpeklerde otoimmün cilt hastalıklarına yatkınlık yaratacak bir neden veya tetikleyici olduğuna da inanılmakta.

Uzmanların bu konuyla ilgili tespit etmiş olduğu şeylerden biri, otoimmün hastalıkların tek bir sistemi veya birden fazla vücut sistemini etkileyebileceği gerçeği. Böylece cildi, bağ dokularını, sinirleri, kasları, endokrin sistemini (hormonları ve diğer kimyasal maddeleri kontrol eden sistem), kırmızı kan hücrelerini veya sindirim sistemini de etkileyebiliyorlar.

Çoğunlukla iltihaplanmaya veya antikor birikimine neden olan birçok farklı otoimmün hastalık türü bulunuyor. Lupus, multipl skleroz, inflamatuar bağırsak hastalığı ve artrit gibi diğer bağ dokusu bozuklukları da dahil olmak üzere birçok otoimmün hastalıktan sadece biri.

Köpeklerde diskoid lupus eritematozus gibi bir otoimmün hastalıkta, bağışıklık sistemi yanlışlıkla saldırıya geçiyor ve ciddi bir duruma neden oluyor.

Çocuk ve sadık arkadaşı

Köpeklerde lupus: Sistemik lupus eritematozus (SLE)

Birden fazla sistemi etkileyen bir otoimmün hastalığın klasik örneği, yaygın olarak lupus olarak bilinen sistemik lupus eritematozus (SLE). Lupus, neredeyse tüm diğer hastalıkları taklit edebildiği için genellikle “müthiş bir taklit” olarak da anılıyor. Bu nedenle doğru teşhis ve tedavi için köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekecektir.

SLE vücudun hemen hemen her bölümünü etkileyebilir ve semptomlar da etkilenen organlara göre değişiklik gösterecektir. Bu problem, aynı zamanda, ölümcül de olabilir.

Sistemik lupus eritematozusun belirtileri akut (ani başlangıçlı) veya kronik olabilir, genellikle artabilir veya azalabilir. Köpeklerde kronik lupus, değişen remisyon ve relaps dönemleri ile kendini gösterecektir.

Antibiyotiklere yanıt vermeyen dalgalı bir ateş, SLE’nin klasik klinik belirtilerinden birisi. Bacak sertliği veya değişken bir biçimde devam eden bacak topallığı da sıklıkla bildirilen belirtiler arasında.

Diğer klinik belirtiler arasında hemolitik anemi, trombositopeni (düşük kan trombosit sayısı) ve/veya lökopeni (düşük beyaz kan hücresi sayısı) veya dermatit gibi kan bozuklukları da yer alabilir. SLE, köpeklerde otoimmün cilt hastalığının daha yaygın bir nedeni olarak kabul edilmekte. Bu durum, kedilerde daha nadir görülmekte. SLE’li köpekler veya kedilere aşı yapılmaması gerektiğini aklınızda bulundurmakta fayda bulunmakta.

Köpeklerde lupus: Diskoid lupus eritematozus (DLE)

Diskoid lupus eritematozus (DLE), köpekleri etkileyen başka bir otoimmün deri hastalığı. Kedilerde de nadir olarak görülen bu durum için bir başka yaygın isim ise, birçok cinste görünse de, Collie cinsi köpeklere ait bir durummuş gibi bir algı yaratacak şekilde “collie burnu”. DLE en yaygın olarak Collie, Shetland Sheepdog, Alman Shepherd, Siberian Husky ve Brittany cinsi köpekleri etkiliyor.

Uzmanlar, güneş ışığına maruz kalmanın (UV kaynaklı radyasyon) bu hastalık için potansiyel bir neden veya tetikleyici olabileceğine inanıyor. Çoğu durumda, etkilenen köpekler burun çevresindeki pigmentasyonu kaybederler. Bunun yanında, bu problem, dudak, göz, kulak ve cinsel organ çevresindeki cildi de etkileyebilir.

DLE, burun yüzeyini normal dokusundan farklı bir yapıya dönüştürebilir ve pürüzsüz, düz ve parlak görünmesini sağlayabilir. Bu bölgelerde, ülseratif yaralar da görünebilir.

Bazı köpekler bu hastalığı kendileri için rahatsız edici bulurken, diğer bazı köpekler bundan etkilenmeyedebilir. Uzmanlar, DLE’nin sistemik hale gelmediği için sistemik lupus eritematozusun daha az şiddetli bir varyantı olabileceğine inanıyor. Aslında bu uzmanlar, bunun nispeten iyi huylu bir otoimmün cilt hastalığı olduğunu düşünüyor.

Köpeklerde lupus: Simetrik lupoid onikodistrofi (SLO)

Köpeğinizin sürekli olarak pati ve tırnakları ile ilgili sorunları varsa, simetrik lupoid onikodistrofi (SLO) olarak bilinen bir durumdan muzdarip olabilir. Bu, köpeğin pati ve tırnaklarını etkileyen, bağışıklık sistemi aracılığıyla oluşan bir durum olabilir. Uzmanlar bunu bir tür lupus olarak görüyor. Bu nedenle diğer hayvanlara veya insanlara bulaşamıyor.

Kesin ve kalıcı bir çaresi olmamasına rağmen, bu hastalığın rahatlatıcı tedavisi bulunuyor. Bazı durumlarda, semptomlar uygun takviye ile çok az veya hiç nüksetmeden kayboluyor. Diğer bazı vakalar ise daha kronik seyrediyor ve ömür boyu tedavi gerektiriyor.

Simetrik lupoid onikodistrofi (SLO) semptomları, birkaç hafta veya hatta aylar boyunca ilerleyecek şekilde, tırnaklarda dökülme de içerebiliyor. Ayrıca, bu problem, sürekli bir biçimde ağrıya neden oluyor.

Tırnak kıvrımlarında şişme, tırnakların dibinde iltihaplanma, etkilenen tırnaklarda ağrı, topallık ve kanama da olabiliyor. Çoğu durumda, rahatsızlık birden fazla tırnak veya patiyi etkileyebiliyor.

Köpeklerde Lupus neden meydana çıkıyor?

Lupus’a yatkın ırklar

Bazı köpeklerin, SLE geliştirme riski daha yüksek. Hastalık, orta yaşlı dişi köpeklerde daha sık görülme eğiliminde. En çok etkilenen ırklar arasında Afgan Tazısı, Beagle, Alman Çoban Köpeği, İrlandalı Setter, İngiliz Çoban Köpeği, Poodle, Shetland Sheepdog ve Collie sayılabilir.

Kısacası, köpeklerde lupusun erken tespiti son derece önemli. Tedavi edilmezse, otoimmün hastalıktan kaynaklanan komplikasyonlar ciddi olabilir. Genellikle, bu komplikasyonlar, bir köpeğin tüm vücudunu etkiler. Bu özellikler teşhis ve tedaviyi çok zor ve karmaşık bir hale getirebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hahn, B. H., & Kono, D. H. (2019). Animal Models in Lupus. In Dubois’ Lupus Erythematosus and Related Syndromes-E-Book, (pp. 164-215).
  • Nuttall, T., Eisenschenk, M., Heinrich, N. A., & Harvey, R. G. (2018). Skin diseases of the dog and cat. CRC Press.
  • Bryden SL., White SD., Dunston SM et al. (2005). Clinical, histopathological and immunological characteristics of exfoliative cutaneous lupus erythematosus in 25 German short-haired pointers. Vet Dermatol 16: 239-
  • Olivry T., Rossi MA., Banovic E., Linder KE. (2015). Mucocutaneous lupus erythematosus in dogs (21 cases). Vet Dermatol 26 (4): 256-e55.
  • Jackson HA., (2006). Vesicular cutaneous lupus. Vet Clinics North Am Small Anim Pract 36 (1): 251-
  • Banovic F., Olivry T., Linder KE. (2014). Ciclosporin therapy for canine generalized discoid lupus erythematosus refractory to doxycycline and niacinamide. Vet Dermatol 25: 483-e79.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.