Köpeklerde Lösemi: Nedenleri ve Belirtileri

Köpeklerde lösemi kandaki akyuvar hücrelerinin aşırı miktarda artmasına neden olur. Bu hastalık çok yaygın bir biçimde görülmese de neden ve belirtilerini bilmek son derece önemlidir.
Köpeklerde Lösemi: Nedenleri ve Belirtileri

Son Güncelleme: 25 Kasım, 2020

Köpeklerde lösemi şanslıyız ki pek yaygın değildir. Fakat yine de köpeğinizin genel sağlığına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Bu sayede, bu hastalık görüldüğü takdirde hızlı bir şekilde fark edebilir ve tedavi için gerekli adımları atabilirsiniz.

Löseminin ne olduğunu biliyor musunuz? Nedenleri ve karakteristik belirtileri konusunda gerekli bilgilere sahip misiniz? Bugünkü yazımızda bu sorulara ve daha pek çoğuna yanıt bulacağız.

Lösemi Nedir?

Lösemi kandaki ve kemik iliğindeki akyuvar hücrelerinin artmasına neden olan bir hastalıktır. Köpeklerde iki tip lösemi görülür: Lenfoid lösemi ve miyeloid lösemi.

Lenfoid lösemi lenf bezlerindeki dokunun hasar görmesine ve akyuvar hücrelerinin artmasına neden olan kanser hücrelerinden kaynaklanır. Öte yandan miyeloid lösemi, kemik iliğinde kanser hücrelerinin meydana gelmesinden ötürü gelişme gösterir.

Genel olarak, uzmanlar akut miyeloid löseminin bu iki lösemi türü arasında daha tehlikeli olanı olduğunu belirtmektedir. Tabii bu iki türden biri kronik olduğu için tehlikeler göz ardı edilmemelidir.

Köpeklerde lösemi belirtilerinin kötüleşebileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Düzgün bir şekilde tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir. Neyse ki zamanında fark etmeniz ve harekete geçmenize yardımcı bazı belirgin işaretler bulunmaktadır.

Lösemi belirtileri olabileceğini gözlemlerseniz hemen bir aksiyon planı hazırlamak adına veteriner hekiminize danışmanız gerekir. Köpeklerde löseminin bazı nedenleri, belirtileri ve tanı yöntemlerini aşağıda sıraladık.

Köpeklerde lösemi

Köpeklerde Lösemi Nedenleri

Ne yazık ki uzmanlar köpeklerde löseminin nedenlerini henüz tam olarak belirleyebilmiş değil. Veteriner hekimlerin geneli bu hastalığın spontan bir şekilde ortaya çıktığı konusunda hemfikirler. Bundan ötürü, lösemi kemik iliğindeki bir hücresel mutasyondan kaynaklanıyor olabilir.

Tabii tam olarak nedeni bilinmese de çoğu veteriner hekim köpeklerin bu hastalığa eğilimi olmasının bazı gerekçeleri olabileceğini de belirtiyor. Lösemiye neden olabilecek durumlar arasında ev eşyalarından yayılan radyo dalgaları da dahil olmak üzere radyasyona maruz kalmış olmayı sayabiliriz.

Virüs kaynaklı hastalıklar ve temizlik ürünleri de dahil olmak üzere bazı kimyasal maddelere maruz kalmanın da yine lösemiye yol açtığını söyleyebiliriz.

Löseminin nedenleri henüz anlaşılmaya başlandığı için hastalık tamamen önlenebilir durumda değil. Fakat dengeli beslenme ve düzenli egzersiz lösemi oluşumunu büyük ölçüde engelleyebilir.

Köpeklerde Lösemi Belirtileri

Lösemi belirtileri türüne göre değişiklik gösterebilir. Kronik ya da akut olma durumuna göre de yine belirtilerinde farklılıklar olacaktır. Akut lösemide belirtiler daha hızlı kötüleşir ve bu lösemi türü acil müdahale gerektirir.

Öte yandan, kronik löseminin teşhisi akut lösemiye göre daha zordur. Patoloji zamanla geliştikçe belirtileri de artış gösterir.

Kronik lösemisi olan bazı köpekler hiç belirti göstermeyebilir. Bu vakalarda hastalık yalnızca rutin kan testiyle fark edilebilir. Bu nedenle köpeğinizi rutin olarak veterinere götürmeniz son derece önemlidir.

Lösemi genellikle altı yaşın üstünde yetişkin ya da yaşlı köpekleri etkiler. En belirgin belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Soluk diş etleri
 • Görece beyaz dil
 • Ani iştah kaybı ya da kilo kaybı
 • Güçsüzlük
 • Ateş
 • Kusma
 • Susamada artış ya da ani dehidrasyon
 • Düzensiz nefes alma ya da kalp ritminde düzensizlik
 • Yara ya da ufak yaraların aşırı miktarda kanaması
 • Sürekli enfeksiyon
 • Yavaş iyileşme
 • Sinir ya da agresyon

Ne yazık ki bu belirtiler pek çok hastalıkta rastlanan belirtilerle benzerdir. Örneğin; kanser türleri ya da otoimmün hastalıklarında da bu belirtiler görülür. Doğru teşhis için veteriner hekiminize danışmanız gerekir.

Kırmızı ve beyaz kan hücreleri

Köpeklerde Löseminin Teşhis Edilmesi

Genel olarak bu hastalık yavaş gelişim gösterir ve bariz belirtileri hastalığın ilk aşamalarında kendini göstermez. Bundan ötürü, hastalığın teşhisi genellikle kan testi aracılığıyla olur.

Köpeğinizin kan testinde akyuvar sayısı yüksek çıkarsa veteriner hekiminiz büyük ihtimalle daha çok test yapılması gerektiğini belirtir. Bu testlerde akyuvarlarda herhangi bir enfeksiyon, lösemi ya da başka hastalıkların olup olmadığı teşhis edilir.

Eğer varsa elinizdeki eski kan testlerini de veteriner hekiminizle paylaşmanız gerekir. Böylelikle hekiminiz köpeğinizin hastalık öncesi “normal" kan değerlerinin ne olduğunu görebilir.

Eğer köpeğinize lösemi teşhisi konursa hekiminiz en iyi tedavi yöntemini belirleyecektir. Genel anlamda çoğu belirti iyi yönde seyredecektir. Lösemi tamamen tedavi edilemese de, çoğu köpek yıllar boyu bu hastalıkla birlikte hayatlarına devam eder.

İlgini çekebilir ...
Köpeklerde Kanser Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir
My AnimalsRead it in My Animals
Köpeklerde Kanser Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

Köpeklerde kanser ağrısı hızla büyür ve çok yoğun seviyelere ulaşır. Bu ağrılar, hayvanın yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür. Detaylar için okuyun! • Fabián, A., Carmen, M., & Gasccón, M. (2001). Las alteraciones de la médula ósea en el perro y el gato. Clínica veterinaria de pequeños animales, 21(3), 0232-249.
 • Flores, E. (1986). Epidemiología del cáncer en perro y gato. Monografias de Medicina Veterinaria, 8(2).
 • Martínez, E. M., Fragío, C., & Díez Bru, N. (1995). Leucemia linfocítica crónica y su respuesta al tratamiento en un perro. Clínica veterinaria de pequeños animales, 15(4), 0217-220.