Agresif Bir Köpeği Yeniden Eğitebilmek Mümkün

Eğer kökenini bulur ve hayvanı anlayabilirseniz, agresif bir köpeği yeniden eğitebilirsiniz.
Agresif Bir Köpeği Yeniden Eğitebilmek Mümkün

Son Güncelleme: 05 Şubat, 2020

Köpeklerde agresyon, özellikle yavruyken sosyalleştirilmemiş ya da travma yaşamış köpeklerde yaygın olan bir problemdir. Ancak sorunun kökenini anlayabilir ve doğru uzmana giderseniz, agresif bir köpeği yeniden eğitebilmek mümkündür.

Köpeklerde agresyon

Agresyon, şiddetli bir şekilde tepki ya da yanıt verme eğilimidir. Bu davranış, korkan ya da tehdit altında hisseden hayvanlarda görülür. Bir miktar agresyon, hayvanın vahşi doğada hayatta kalması için gereklidir.

Ancak, agresyon bir köpeğin normal davranışı haline geldiğinde ve olağan durumlarda bile ortaya çıktığında sorun haline gelir.

Agresyon, köpeğin normal bir hayat sürmesine engel olduğunda ve köpekle birlikte yaşayanlar için sorunlu hale geldiğinde yıkıcı bir davranış halini alır. Diğer yıkıcı davranışlar arasında zayıf sosyalleşme, korku, uygunsuz oyun oynama ya da stresi iyi yönetememe yer alır.

Agresif bir köpek kendisine, diğer hayvanlara, yabancılara ve hatta birlikte yaşadığı insanlara saldırabilir.

köpeklerde agresyon

Agresyon türleri ve sebepleri

Agresyon, köpeğe bağlı olarak birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Agresyon türünü öğrenmek önemlidir ve agresif bir köpeği kontrol altına almak için gerekli bir adımdır.

 • Doğal sebepler: acı, sinir sistemi problemleri ya da psikolojik problemler
 • Korku
 • Hiyerarşi
 • Kaçınma: bir köpek hoşlanmadığı bir durumundan kaçamadığında ya da köşeye sıkıştığında
 • Bölgesini koruma
 • Annelik içgüdüsü: yavrularını koruma
 • Kaynaklarını koruma
 • Yöneltilmiş agresyon: Bu durum, agresyonun kaynağı olmayan birisine yöneltilen bir davranıştır.
 • Yırtıcı: Köpekler içgüdüsel avcılardır.
 • İdiopatik: Agresyonun herhangi bir hedefinin olmadığı durumlardır. Bu tür köpekler her şeye saldırır. Sebebi, genelde daha derin bir araştırma ile anlaşılabilir, ancak bu tür davranışlar çok yaygın değildir.
 • Oyun kaynaklı
 • Tür içi: Yabancı köpeklere ya da birlikte yaşadığı diğer köpeklere yöneltilmiş davranış.

Köpeklerdeki agresyonda stres çok önemli bir etkendir. Yaşam şartlarından, uyarıcı eksikliğinden ya da uygunsuz bir çevreden dolayı streslenen köpekler agresifleşebilir.

kavga eden iki köpek

Agresif bir köpeği yeniden eğitebilmek

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, agresyonu ortadan kaldırabilmek için “eğitim” gerekiyor. Bir köpeği eğitmek, çevrelerindeki olaylardan zevk alabilmeleri için gereklidir. Bu yüzden agresif bir köpeğin antrenöre değil bir eğiticiye ihtiyacı vardır.

Uzman olmayan bir kişi tarafından yapıldığı zaman, bir köpeği yeniden eğitme tekniklerini kullanmak tehlikeli olabilir. Köpeğiniz için en uygun teknikleri kullanacak bir uzmana başvurmanız çok önemlidir.

Agresif bir köpeği yeniden eğitmek için birçok farklı teknik bulunur, ancak hepsi gözlem ve köpekle iletişimle başlar. İşte, birkaç örnek:

 • Stres azaltıcı terapi. Bu fazla çaba gerekirse de, köpeğin farklı durumlardaki stresini azaltmayı amaçlar. Örnek olarak öğünlerde köpekler için yavaş yedirme mama kaplarını kullanmak, daha zengin bir ortam yaratmak, sosyal köpekler ve insanlarla çalışmak ve köpeklerin keşfe çıkabileceği uzun yürüyüşler yapabilmek verilebilir.
 • Rutin ve hissizleştirme. Aynı uyarana uzun ancak yavaş yavaş maruz kalmak, köpeğinizi o duruma alıştıracaktır.
 • Koşullandırma. Bu olumlu koşullandırma tekniği olarak kullanılabilir ve söz konusu davranışı azaltabilir ya da arttırabilir.

Son olarak, kötü davranışı ortadan kaldırmak için köpeğinize geri bildirim vermeniz gerekir. Örneğin, köpeğinizle oyun oynarken köpeğiniz ısırmaya kalkıştığında, oyunu durdurmanız gerekir. Çiğneme oyuncağı gibi alternatif yollara bakabilirsiniz. Dahası, ısıracakları, yemek yiyecekleri ya da oyun oynayacakları zaman kalp atışlarını da kontrol etmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Schwartz, C. El comportamiento del perro. L’Hospitalet, Editorial Hispano Europea, 2005
 • X. Manteca J, A. Sarde. Diagnóstico de los diferentes tipos de agresividad del perro dirigida hacia las personas. Clínica veterinaria de pequeños animales. Volumen 12, número 4. Octubre/ Diciembre 1992.
 • Portalveterinaria. Etiología, diagnóstico y tratamiento de la agresividad canina.
 • Habla con ellos. Educación y adiestramiento canino.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.