Kedilerin İlginç Temizlik Rutini

Kedilerin kendilerini sık sık yalamaları, periyodik olarak “derinlemesine temizlik” yapmaları gerektiği anlamına gelmez.
Kedilerin İlginç Temizlik Rutini
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerin çok ilginç bir temizlik rutini olduğunu biliyor muydunuz? Kendilerini temizlediklerinde çok özel adımlar izlerler. Bize sadece basit bir günlük temizlik gibi görünebilir, aslında tam anlamıyla bir ritüeldir.

Bunu yapmasının nedeni sadece düğümlerden ve kirden kurtulmak değil, aynı zamanda sağlıklı bir kürk korumaya yardımcı olan doğal sebumu yaymaktır.

Yani, bir kedi banyodan sonra ne kadar temiz olsa da, her zaman yalama rutinini yapar ve hatta günde birkaç kez kendini yalar.

İnsanlar kedilerinin gergin olabileceğini düşünerek endişelenmektedir. Bununla birlikte, bu aslında gurur ile ilgilidir. Kediler görünüşlerini önemsediklerini göstermek için düzenli olarak kendilerini temizlerler ve başkalarının kendilerini iyi görmelerini isterler. Öyle ki, iki veya daha fazla kedi birlikte yaşadığında birbirlerini sevgiyle temizlerler.

Kedilerin Temizlik Rutini

Her insanın kendi günlük temizlik rutini olduğu gibi, her kedinin de kendi konforuna uygun ve kendisi için en iyisini hedefleyen bir ritüeli vardır.

Bununla birlikte, çoğu nadiren değişen aynı tip temizlenme rutinine sahiptir.

İlk olarak, gözler, kulaklar, yanaklar ve çene dahil olmak üzere başlarını ovmak için ön patilerinden birini nemlendirirler. Daha sonra, zıt tarafı temizlemek için diğer bacakla aynı şeyi yaparlar.

temizlik yapan kedi

Kedi banyo yapmış olsa bile yine de kendisine bakım yapacaktır. Bu hala “kirli” hissettikleri veya kötü yıkanmış oldukları anlamına gelmez. Ritüellerinin arkasında başka nedenler de vardır.

Kediler daha sonra boyunlarını, ön patilerini, yanlarını ve karınlarını yalarlar. Bu, farklı hayvanlar arasında değişebilen kısımdır, ancak genellikle yukarıdan aşağıya bir düzen takip etme eğilimindedir. Son olarak, karınlarını, genital bölgelerini, arka bacaklarını ve kuyruğunu sonuna kadar temizlerler.

Her bir alanda geçirilen süre veya yalama sıklığı hayvana bağlıdır. Bununla birlikte, bu davranışın kompülsif hale geldiği ve bir veteriner veya etnologun yardım etmek için dahil olması gereken zamanlar vardır.

Bazen bir kedi gerginlik, stres veya korku nedeniyle kendini çok sık temizler, öyle ki kediler ritüeli bir terapi biçimi olarak kullanır.

Bu obsesif davranış, sadece kedinin zihinsel sağlığı için değil, aynı zamanda sıyrıklar veya lokal alopesi gibi cilt lezyonlarına neden olabileceğinden tedavi edilmelidir.

Yalama yıkama yerine geçmez

Kediler günlük olarak temizlenmesine rağmen, tükürükleri, özellikle ev dışında çok fazla zaman harcıyorlarsa, olası kirleri temizlemek için yeterli değildir. Bu nedenle, sadece ara sıra olsa bile, sahiplerin evcil hayvanlarına kapsamlı bir temizlik yapmaları önemlidir.

banyo yapan kedi

Kediler genellikle sudan hoşlanmazlar, bu nedenle banyo yapmak onlar için kötü bir deneyim olabilir. Onlar için temizliği kolaylaştırmak adına özel mağazalardan kuru temizlik köpükleri satın alabilirsiniz. Yeterli fırçalama ile birlikte kullanıldığında olası düğümlerin, tozların ve tüylerin temizlenmesine yardımcı olur ve iç mekan kedileri için de yeterli olabilir.

Bununla birlikte, kediler sıklıkla ve özellikle kışın dışarı çıktıklarında, sabun ve su içeren bir banyo gerekli olacaktır. Bu durumlarda, sahibinin sabırlı olması ve deneyimi mümkün olduğunca keyifli hale getirmek için çok fazla sevgi ve şefkat göstermesi gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Kedilerin Kendilerine Has Kişilikleri Vardır
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedilerin Kendilerine Has Kişilikleri Vardır

Çoğu insan kedilerin diğer hayvanlara göre daha az sosyal olduklarını düşünmektdir. Ancak son çalışmalara göre kedilerin kendilerine has kişilikler...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.