Logo image
Logo image

Kedilerin İlginç Temizlik Rutini

2 dakika
Kedilerin kendilerini sık sık yalamaları, periyodik olarak “derinlemesine temizlik” yapmaları gerektiği anlamına gelmez.
Kedilerin İlginç Temizlik Rutini
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedilerin çok ilginç bir temizlik rutini olduğunu biliyor muydunuz? Kendilerini temizlediklerinde çok özel adımlar izlerler. Bize sadece basit bir günlük temizlik gibi görünebilir, aslında tam anlamıyla bir ritüeldir.

Bunu yapmasının nedeni sadece düğümlerden ve kirden kurtulmak değil, aynı zamanda sağlıklı bir kürk korumaya yardımcı olan doğal sebumu yaymaktır.

Yani, bir kedi banyodan sonra ne kadar temiz olsa da, her zaman yalama rutinini yapar ve hatta günde birkaç kez kendini yalar.

İnsanlar kedilerinin gergin olabileceğini düşünerek endişelenmektedir. Bununla birlikte, bu aslında gurur ile ilgilidir. Kediler görünüşlerini önemsediklerini göstermek için düzenli olarak kendilerini temizlerler ve başkalarının kendilerini iyi görmelerini isterler. Öyle ki, iki veya daha fazla kedi birlikte yaşadığında birbirlerini sevgiyle temizlerler.

Kedilerin Temizlik Rutini

Her insanın kendi günlük temizlik rutini olduğu gibi, her kedinin de kendi konforuna uygun ve kendisi için en iyisini hedefleyen bir ritüeli vardır.

Bununla birlikte, çoğu nadiren değişen aynı tip temizlenme rutinine sahiptir.

İlk olarak, gözler, kulaklar, yanaklar ve çene dahil olmak üzere başlarını ovmak için ön patilerinden birini nemlendirirler. Daha sonra, zıt tarafı temizlemek için diğer bacakla aynı şeyi yaparlar.

Some figure

Kedi banyo yapmış olsa bile yine de kendisine bakım yapacaktır. Bu hala “kirli” hissettikleri veya kötü yıkanmış oldukları anlamına gelmez. Ritüellerinin arkasında başka nedenler de vardır.

Kediler daha sonra boyunlarını, ön patilerini, yanlarını ve karınlarını yalarlar. Bu, farklı hayvanlar arasında değişebilen kısımdır, ancak genellikle yukarıdan aşağıya bir düzen takip etme eğilimindedir. Son olarak, karınlarını, genital bölgelerini, arka bacaklarını ve kuyruğunu sonuna kadar temizlerler.

Her bir alanda geçirilen süre veya yalama sıklığı hayvana bağlıdır. Bununla birlikte, bu davranışın kompülsif hale geldiği ve bir veteriner veya etnologun yardım etmek için dahil olması gereken zamanlar vardır.

Bazen bir kedi gerginlik, stres veya korku nedeniyle kendini çok sık temizler, öyle ki kediler ritüeli bir terapi biçimi olarak kullanır.

Bu obsesif davranış, sadece kedinin zihinsel sağlığı için değil, aynı zamanda sıyrıklar veya lokal alopesi gibi cilt lezyonlarına neden olabileceğinden tedavi edilmelidir.

Yalama yıkama yerine geçmez

Kediler günlük olarak temizlenmesine rağmen, tükürükleri, özellikle ev dışında çok fazla zaman harcıyorlarsa, olası kirleri temizlemek için yeterli değildir. Bu nedenle, sadece ara sıra olsa bile, sahiplerin evcil hayvanlarına kapsamlı bir temizlik yapmaları önemlidir.

Some figure

Kediler genellikle sudan hoşlanmazlar, bu nedenle banyo yapmak onlar için kötü bir deneyim olabilir. Onlar için temizliği kolaylaştırmak adına özel mağazalardan kuru temizlik köpükleri satın alabilirsiniz. Yeterli fırçalama ile birlikte kullanıldığında olası düğümlerin, tozların ve tüylerin temizlenmesine yardımcı olur ve iç mekan kedileri için de yeterli olabilir.

Bununla birlikte, kediler sıklıkla ve özellikle kışın dışarı çıktıklarında, sabun ve su içeren bir banyo gerekli olacaktır. Bu durumlarda, sahibinin sabırlı olması ve deneyimi mümkün olduğunca keyifli hale getirmek için çok fazla sevgi ve şefkat göstermesi gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Feline International. Feline Grooming. (S.f). Recuperado de https://catsinternational.org/feline-grooming/
  • Purina One. Cada cuanto puedo bañar a mi gato. (S.f). Recuperado de https://www.purina.es/gato/purina-one/articulos/adulto/cuidados-higiene/cada-cuanto-puedo-banar-a-mi-gato
  • Shojai, A. (2019). The Spruce Pets. Understanding Why Cats Groom Themselves. Recuperado de https://www.thesprucepets.com/understanding-cat-grooming-553960
  • Eckstein, R. A., & Hart, B. L. (2000). The organization and control of grooming in cats. Applied Animal Behaviour Science, 68(2), 131-140.
  • Eckstein, R. A., & Hart, B. L. (2000). Grooming and control of fleas in cats. Applied Animal Behaviour Science, 68(2), 141-150.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.