Köpeklerde Körlük Tedavileri: Alternatifler

Aynı insanlarda olduğu gibi, bir köpeğin görme duyusu çok önemlidir. Bu soruna sebep olabilecek birçok hastalık var. Bugün köpeklerde körlüğün muhtemel tedavilerine bakacağız.
Köpeklerde Körlük Tedavileri: Alternatifler
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Köpeklerin sahip olduğu en yararlı ve en iyi gelişmiş duyu tabi ki koku alma duyusudur. İzleri takip etmek, diğer köpek ve hayvanları tanımak, yemek bulmak ve daha birçok şeyi yapmak için burunlarını kullanırlar. Bununla birlikte bu durum, görme duyularının daha az önemli olduğu anlamına gelmez ve köpeklerde körlüğü fark edilir bir engel haline getirir. Bu yazımızda köpeklerde körlük için muhtemel tedavilerden bahsedeceğiz.

Görme duyusunun insanlar için daha hayati olduğu gayet açık. Bununla beraber, bu durum görme duyusunun köpeklerin günlük hayatında ve gelişiminde daha önemsiz bir rol oynadığı anlamına gelmek zorunda değil.

Hayvanların görüşünü kaybetmesine sebep olabilecek muhtemel birçok durum ve tetikleyici var. Bu sebepten dolayı, tedavi her zaman ana sebebi iyileştirmek üzere uygulanır. Hadi en yaygın sebeplere ve bunlara karşılık gelen tedavilere bir göz atalım.

Köpeklerde körlük nasıl fark edilir

Her şeyden önce evcil hayvan sahipleri olarak, hayvanlarımızda muhtemel körlüğü tespit edebilmek için hesaba katmamız gereken bazı şeyleri öğrenmeliyiz.

Normal şartlar altında, içerisinde akut patolojiler barındırmadığı sürece bu sürecin dejeneratif ve progresif bir doğası vardır. Bunun sonucu olarak, köpeklerimizin görüş kaybını erkenden fark etmek bazen zor olabilir. İşte aklınızda tutabileceğiniz muhtemel işaretçiler:

  • Köpek huzursuz bir şekilde davranmaya ve kolayca korkmaya başlayabilir. Köpeğin karakteri ve mizacına bağlı olarak çekingen ya da agresif olabilir. Çünkü köpek, görüşünü kaybederken daha hassas ve savunmasız hisseder.
  • Özellikle geceleri yürürken eşyalara çarpabilir. Daha kısık bir ışıkta ve tanımadığı bir ortamda bulunduğu zaman, görüş keskinliğinin kaybı kendisini gösterir.

Evde, tanıdık bir çevrede hayvan çoktan etrafı ezberlemiş olur ve genellikle eşyalara çarpmaz. Böyle durumlarda görüş kaybını erkenden tespit edebilmek için köpeğimize evde bir çeşit engelli koşu oluşturabilir ve nasıl davrandığına bakabiliriz. 

Köpeklerde körlük

Muhtemel tedaviler

Şimdi ilgili patoloji ile beraber tedavilerden bahsedeceğiz. Bununla beraber, köpeklerde körlüğe en fazla sebep olan yaygın problemlerden bahsedeceğiz.

Katarakt

Birçok köpeğin görüş kaybı sorunlarının arkasında şüphesiz bu patoloji vardır. Bu hastalık doğal olarak progresiftir. Bunun tek istisnası genelde daha keskin bir duruşu olan diyabetik katarakttır.

Kataraktın ilerlediği hızı yavaşlatmak için topikal göz damlaları olsa da nihai sonuç ancak ameliyat ile elde edilebilir. Dahası, hayvanın göz rahatsızlığı tespit edildikten sonra bu ameliyatı bir veteriner göz hekimi gerçekleştirmeli.

Glokom

Bu, göz yuvarında bulunan, göz içi baskıyı artırarak optik sinirlere zarar veren bir alterasyondur. Bu basınç artışına sebep olabilecek birçok şey vardır yani tedavi daha çok altta yatan sebebe odaklı olur.

Göz içi basıncı azaltmaya odaklanan birkaç tıbbi tedavi var. Glokom genellikle göz damlaları ve ağız yoluyla alınan haplarla kolayca tedavi edilebilir. Bununla birlikte, belirli vakalarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Korneal opasite

Birçoğunuzun bileceği gibi, kornea ışığın göze girmesini sağlayan transparan bir yapıdır. Bu transparanlıkta bir alterasyona sebep olan herhangi bir problem köpek ve insanlarda kaçınılmaz olarak körlüğe sebep olur. 

Ülserler, konjonktiv iltihabı ya da kuru göz, korneal opasiteye sebep olabilen rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Tedavi her zaman transparanlığı korumaya odaklanacaktır. Göz damlası formundaki topikal kortikosteroitlerin yardımıyla korneaya opaklığı veren yeni kan damarlarının oluşmasını azaltabiliriz.

Öte yandan, bu tarz durumlarda gözü nemlendirmek çok önemlidir çünkü bunu yaparak hastalığın ilerlemesini en aza indirgeyebiliriz.

Köpeklerde körlük nasıl tedavi edilebilir

Tümör

Göz yuvarını etkileyebilecek hem birincil hem ikincil farklı tümör türleri var. Buna ek olarak bu tümörlerin doğasını teşhis etmeye çalışırken bu süreçler her zaman uygun bir şekilde değerlendirilmelidir. 

Tümörler iyi huylu olabilse de, eğer körlük tümör gelişiminin bir sonucu olarak ortaya çıkarsa, tümörü ameliyat ile çıkartma tercih edilen tedavi olur. Bu durum özellikle de tahmin edilmiş bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkan tümörlerde geçerlidir.

Bununla birlikte özellikle de birincil tümör vakalarında gözlerden sadece birisi etkilenir. 

Erken teşhis en iyi çözüm

Gördüğümüz gibi, köpeklerde körlük, sahiplerin köpeklerine dikkat etmesini gerektiren nadir bir patoloji.

Sebepleri çeşitli olsa da ana çözüm her zaman problemin bir profesyonel tarafından erken teşhisi. Güvendiğiniz veterineriniz mümkün olan her tedaviyi belirtmenin yanı sıra ne yapmanız gerektiği ve köpeğinizin patolojisinden neler beklemeniz gerektiği konusunda size rehberlik edecektir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.