Doberman ve Alman Çoban Köpeği Arasındaki 5 Fark

Her ikisi de sağlam ve güçlü köpekler olmasına rağmen, Doberman ve Alman Çoban köpeği arasındaki farklar çıplak gözle fark edilir.
Doberman ve Alman Çoban Köpeği Arasındaki 5 Fark
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Brayan Andres Guerra Parada

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Doberman ve Alman çoban köpeği, genellikle güvenlik ve hayvancılık görevleriyle ilişkilendirdiğimiz büyük köpekler olsa da, aynı zamanda sahiplerine arkadaşlık ve sadakat sunarlar. Dobermanlar ve Alman çoban köpekleri arasındaki farklar çok kapsamlı değildir, ancak bu köpeklerin her birinin farklı ırklara ayrılmalarına izin veren farklı özellikleri vardır.

Sadece bu ırklara hızlıca bir göz atın ve iki köpek arasındaki farkları anlayacaksınız. Ancak bazı özellikler (davranışları ve sağlıkları gibi) çıplak gözle görülemez ve kolayca fark edilmeyebilir. İşte iki ırkın farklılık gösterdiği en önemli noktalar.

1. Irkların kökeni

Doberman ve Alman çoban köpeği arasındaki daha az bilinen farklılıklardan biri, her iki cinsin de aynı kökene sahip olduğudur. Doberman, varlığı 19. yüzyıla kadar uzanan bir Alman köpeğidir. Sürü gütmek için değil, koruma ve bekçilik sağlaması için seçilmiştir. Şu anda, bu köpek cinsi, refakatçi köpek olarak da bulunabilmesine rağmen, bu görevi yerine getirmeye devam ediyor.

Alman çoban köpeği ise sürü gütmek için yetiştirilmiştir ve kökeni de 19. yüzyıl Almanya’sına kadar uzanır. İlk başta, bu cins yalnızca koyunları kontrol etmeye ve korumaya odaklandı, ancak görevleri kısa sürede güvenlik ve yardım görevlerine genişletildi. Bugün, bu köpek cinsini polis işlerinde, orduda veya refakatçi köpekler olarak bulmak çok yaygındır.

Kökenleri ile ilgili bir başka farklılık da, Alman çoban köpeğinin Max von Stephanitz tarafından çok azimli sadık bir köpek bulmak için yetiştirilmiş olmasıdır (bu yüzden dünya savaşlarında çok önemliydi). Öte yandan, Doberman, şu anda bildiğimiz cinsi elde etmek için bazı ırkları birbiriyle çiftleştiren köpek barınağı sahibi Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından geliştirildi.

Dev bir doberman.
Bir Doberman.

2. Doberman ve Alman çoban köpeği arasındaki farklar: Sağlık ve diyet

Sağlıkları ile ilgili olarak, her iki cins de boyutlarından kaynaklanan bazı sağlık koşullarına sahiptir. Bununla birlikte, farklılıklar, göz problemleri, kalça displazisi, meteorizm ve kalp hastalıklarından muzdarip olduğu için Doberman’ın daha hassas bir sağlığa sahip olduğu gerçeğinde yatmaktadır. Ayrıca bu cins çok fazla soğuğa maruz bırakılmamalıdır.

Alman çoban köpeğinin sağlığı daha istikrarlıdır, ancak cilt rahatsızlıkları, kalça ve dirsek displazisi ve epilepsi gibi bazı hastalıklardan muzdarip olması normaldir. Bununla birlikte, gelişigüzel üremeleri, göz ve mide-bağırsak bozuklukları için bir tetikleyicidir.

Alman çoban köpeği ve Dobermanın diyetine gelince, her iki durumda da günde iki veya üç öğün küçük miktarlarda beslenebilirler.

3. Boyut ve ağırlık

Fiziksel olarak, her iki cins de büyük boy ve ağırlıkta köpeklerdir. Alman çoban köpeği, 56 ila 66 santimetre yüksekliğe ek olarak 32 ila 42 kilogram ağırlığındadır. Yapısı Dobermanlarınkinden daha sağlamdır ve vücudu daha uzundur.

Doberman ise 30 ila 40 kilo ağırlığında ve 61 ila 71 santimetre arasında bir yüksekliğe sahiptir. Yapısı Alman çoban köpeğininkinden daha atletik ve kaslıdır.

Bu ırklar arasındaki bir diğer fark, kürklerine odaklanır. Alman çoban köpekleri, krem veya samur renkleri olmasına rağmen, siyah veya ten rengi bir kürk ile karakterizedir. Ayrıca çift katlı bir kürkleri vardır, burada dış kat serttir ve vücuda yapışır. Buna karşılık, Doberman, sert ve kısa olan tek bir dış kaplamaya ek olarak siyah ten rengi ve kahverengi tonlarına sahiptir.

4. Karakter veya mizaç

Başta da belirttiğimiz gibi bu ırkları karşılaştırmanın birkaç yolu var. Her ikisi de çok zeki, sadık ve sahiplerini korumayı seven karakterlere sahiptir. İnsanlar Alman çoban köpeğinin küçük çocuklar için daha güvenli olduğunu düşünse de, gerçek şu ki her iki cins de uygun şekilde eğitildikleri ve sosyalleştikleri takdirde çocuklarla mükemmel bir şekilde bir arada var olurlar.

5. Irk bakımı

Doberman ve Alman çoban köpeği arasındaki bakım farklılıkları çoğunlukla kürklerinde yatmaktadır. İlki ile kısa tüyü nedeniyle basit bir iş olsa da, Alman çoban köpeği, özellikle uzun tüylüyse, daha fazla tekrarlayan fırçalamaya ihtiyaç duyar.

Fiziksel aktivite köpek bakımının bir diğer önemli yönüdür ve bu durumda Doberman çok fazla günlük fiziksel aktivite gerektirir. Bu cins, oynamak ve egzersiz yapmak için bolca alana ihtiyaç duyarken, Alman çoban köpeği birkaç günlük yürüyüşü veya yorucu egzersizi tercih eder.

Çalışan bir Alman kurdu.
Alman kurdu olarak da bilinen Alman çoban köpeği.

Gördüğünüz gibi, bu ırklar arasında birkaç fark var. Fiziksel görünümleri, davranışları ve bakımları başlıcalarıdır. Bununla birlikte, her iki köpek de güvenlik görevleri veya evde sadık ve sevgi dolu bir arkadaşa sahip olmak için ideal bir arkadaştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pastor Alemán VS Dóberman. Recogido el 5 de septiembre del 2021 de: https://perropastoraleman.info/pastor-aleman-vs-doberman/

  • Wess, G., Schulze, A., Butz, V., Simak, J., Killich, M., Keller, L. J. M., … & Hartmann, K. (2010). Prevalence of dilated cardiomyopathy in Doberman Pinschers in various age groups. Journal of Veterinary Internal Medicine, 24(3), 533-538.

  • Alasia, G. T. (2018). La enciclopedia del pastor alemán. Parkstone International.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.