Kırma Köpekler Neden Benzersizdir?

Karışık cins köpeklerin yani kırma cinslerin benzersiz özellikleri hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenin!
Kırma Köpekler Neden Benzersizdir?

Son Güncelleme: 15 Mart, 2021

Yavru köpeğinizin bir soyağacı var mı yoksa köpek evrenini dolduran sevimli melez köpeklerden biri mi? Farklı bölgelerde kırma veya melez olarak bilinmelerine rağmen, diğer birçok önemsiz gösteren isimle birlikte, bu tür köpekler kesinlikle dikkat etmeye değer. Melez cins köpeklerin neden benzersiz olduğunu, bugünkü yazımızda size anlatacağız.

Karışık cins ve kırma köpekleri ne ile tanımlayabiliriz?

İlk olarak, melez bir köpeğin tam olarak ne olduğunu tanımlayarak başlayalım. Karışık cins bir köpek, yetiştirme kuruluşlarının tanıdığı hiçbir cinse ait değildir. Bu köpekler seçici olmayan üremeden kaynaklanır.

Kırma köpekleri özel kılan nedir?

Yani, örneğin aşağıdaki durumlarda bir köpeği melez olarak adlandırabilirsiniz:

  • Köpek bilinmeyen soydan geliyor
  • İki veya daha fazla cinsin özelliklerine sahiptirler
  • Vahşi veya başıboş köpeklerin torunlarıdırlar

Başka bir deyişle, bunlar saf bir cinsi sürdürmek isteyen yetiştiriciler tarafından yetiştirilmemiş köpeklerdir.

Karışık cins köpekler, genetik çeşitliliğe sahip oldukları için benzersizdir. Bu çeşitlilik, aslında bu köpekleri daha sağlıklı, daha güçlü ve soyağacındaki eşdeğerlerinden daha uzun ömürlü kılar. Dahası, melez bir köpek sahiplenmeye karar verirseniz, genellikle yeni evcil hayvanınız size son derece bağlı ve minnettar olacaktır. Minnettarlığını da sınırsız şefkat şeklinde ifade edecektir.

Neden kırma ve melez köpekleri edinmelisiniz?

Safkan köpekler hakkında kötü yorum yapmaktan kaçınarak, yeni bir evcil hayvan almaya karar verirseniz her zaman melez bir köpek sahiplenmenizi öneririz.

Dünyanın her yerindeki hayvan barınakları, onları sevecek bir aile arayan köpeklerle doludur. İyi bir yaşama sahip olma fırsatını bekliyorlar.

Bazı barınaklarda safkan köpekler bulabilseniz de, edinilmek üzere hazırlanmış olan köpeklerin çoğu, başıboş ve karma cins köpeklerdir.

Bununla birlikte, hak eden bir hayvana güvenli ve sevgi dolu bir yuva vermek için melez bir köpeği sahiplenmenin yanı sıra, bu hayvanların onları benzersiz kılan birçok özelliğe sahip olduğunu da düşünebilirsiniz.

Soyları olmayan kırma köpekler

Soyağacı olmayan bir köpeğin en büyük avantajı, özelliklerini insanlardan çok doğanın belirlemesidir.

Bu nedenle, belirli bir cinse ait olmadıkları için genetikleri daha çeşitlidir. Bu, onları biyolojik olarak farklı ortamlara daha uyumlu hale getirir.

Bu genetik çeşitlilik, onların safkan emsallerinden daha sağlıklı, daha güçlü ve daha uzun yaşadıkları anlamına gelir.

Sonuç olarak, bu köpeklerin hastalanma olasılığı daha düşüktür ve genellikle belirli köpek türlerine özgü rahatsızlıklar geliştirmezler. Bu rahatsızlıkların ve hastalıkların bir kısmı erken ölüme veya yaşlılıkta düşük yaşam kalitesine neden olabilir.

Verecek büyük bir sevgiye sahip güçlü hayvanlar

Genetikçiler, melezlemeden kaynaklanan daha iyi genleri tanımlamak için bir terim kullanırlar. Melez kuvvet veya heteroz, melez bir hayvanın ebeveynlerinden genetik olarak üstün olma eğilimi anlamına gelecektir. Ayrıca, sık melezlemenin ebeveynlerin istenmeyen özelliklerini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu da doğrudur. Sonuç olarak yavruyu hastalıklara ve her türlü olumsuz çevresel koşullara karşı daha dirençli hale getirir.

Karışık cins köpeklerin özellikleri.

Ek olarak, her melez köpek kendi genetik “tasarımına” sahiptir ve bu da onu benzersiz kılar. Safkan köpeklerin birbirlerine ne kadar benzedikleri gibisi yoktur.

Biyolojik kaygıların yanı sıra, melez köpekler, edinildikleri için her zaman minnettar olacak hayvanlar olarak öne çıkıyor. Bunu sürekli şefkatle göstereceklerinden eminiz. Ve yeni evlerinin gerçek koruyucuları olabilirler!

Karışık cins köpeklerin son derece zeki hayvanlar olabileceğini de belirtmeliyiz. Çok hızlı öğrenirler ve köpek sporları ve aktivitelerinde mükemmeldirler.

Bu nedenle, yeni bir köpeği ailenizin bir parçası yapmayı düşünüyorsanız, güzel, orijinal ve benzersiz bir melez köpek sahiplenme fikrini de ciddiye almalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Yüzlerce Bulldog Rekor Kırmak İçin Geçit Düzenliyor
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Yüzlerce Bulldog Rekor Kırmak İçin Geçit Düzenliyor

Bugün sizlere Meksiko'da rekor kıran bir geçit ve bu geçiti oluşturan yüzlerce bulldog cinsi köpekten bahsedeceğiz. Dahası için yazımızı okuyun.