Sağlık Uyarısı: Kene ile Bulaşan Hastalıklar

Bugün gündemimizde kene ile bulaşan hastalıklar var. Ne olduklarını ve onları nasıl önleyeceğinizi bilmek, ailenizi ve evcil hayvanlarınızı güvende tutmanın en iyi yoludur.
Sağlık Uyarısı: Kene ile Bulaşan Hastalıklar

Son Güncelleme: 30 Ağustos, 2019

Köpeği olan veya dışarıda bir şeyler yapmayı seven insanlardan biriyseniz, kene ile bulaşan hastalıkları ve bunları önlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmeye değer.

Keneler, herkesin nefret ettiği böceklerden biridir. Bunlar bir çeşit hematofagöz parazittir, bu da temelde kanla beslendikleri anlamına gelir. Kanla beslenen her böcek potansiyel bir tehlikedir, çünkü sizi veya hastalığı olan bir evcil hayvanı enfekte edebilir. Bugünün konusu, sivrisineklerle birlikte en tehlikeli olan böceklerden biri.

Tercih ettikleri kurbanlardan bazıları memeliler, kuşlar ve sürüngenleri içerir. Dünyanın her yerindeler. Yayılmaları kolaydır çünkü birkaç kene siz fark etmeden üstünüzde günlerce durabilir. Uzun tüylü evcil hayvanların üzerindeki keneleri bulmak zor olabilir.

İki temel kene tipi vardır ve yumuşak keneler ile sert keneler arasındaki farkı bilmeye değer. İkinci tür, endişelenmeniz gereken şeydir, çünkü onlar sizin kendi üstünüzde veya evcil hayvanın üzerinde bulabileceğiniz başlıca kene türüdür. En yaygın olanlardan biri olan köpek kenesi ABD’nin her yerindedir.

kene yakın görsel

Kene ile bulaşan hastalıklar

Bir kene kanınızla beslenirken, virüs, bakteri veya protozoa gibi mikroorganizmaları size bulaştırabilir. Bu mikroorganizmalar, kene ısırığından kaynaklanan sağlık sorunlarının ana nedenidir.

Keneler ile bulaşan en yaygın hastalıklardan bazıları:

Lyme hastalığı

Bu hastalık Borrelia burgdorferi adlı bir bakteriden geliyor. Bu bakteriyi taşıyan kene türleri, Ixodes scapularis (veya geyik kenesi) ABD’nin her yerinde yaşıyor. Bir kene ısırığınız varsa ve bunun sonucunda Lyme hastalığına yakalanmadığınızdan emin olmak istiyorsanız, ısırık etrafında kırmızı bir halka oluşup oluşmadığını görmek için birkaç hafta takip etmeniz gerekir.

Erken tespit ederseniz, Lyme hastalığını antibiyotiklerle tedavi edebilirsiniz. İleri aşama Lyme hastalığı için bir tedavi olmasa da, semptomları hala tedavi edebilir. Eğer tedavi edilmezse, eklem yangısı veya yüz felcine yol açabilir.

Ehrlichiosis

Bu, bir kenenin taşıyabileceği üç bakteri türünden gelebilir. Bu, kenelerin yol açtığı tüm hastalıklar arasında en ciddilerinden biridir. Belirtiler grip belirtilerine benzer: ateş, titreme, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma. Antibakteriyel ilaçlarla yaklaşık bir veya iki hafta içinde ondan kurtulabilirsiniz.

Tularemi veya tavşan ateşi

Bu bakteriyel enfeksiyon kemirgenlerde çok yaygındır. Keneler, sinekler ve sivrisinekler tarafından iletilmektedir. En önemli semptomlardan bazıları titreme, baş ve kas ağrısı, nefes almada zorluk, aşırı terleme ve hatta kilo kaybıdır.

Siz veya aile üyelerinizin buna sahip olduğundan endişe ediyorsanız doktora gidip kan kültürü, kan testleri yaptırmanız ve göğüs röntgeni çektirmeniz gerekir. Tedavi ile vakaların sadece %1’i ölümcüldür.

Kene ile bulaşan diğer hastalıklar

Keneler ile bulaşan sonsuz bir hastalıklar listesi vardır. Diğer büyük olanlardan bazıları babeziyoz, kayalık dağlar benekli humması ve riketsiyal enfeksiyonlardır.

Kene ısırıkları nasıl önlenir?

Çocuğunuz veya evcil hayvanınız varsa, bu parazitlerden birinin evinize girmesi muhtemeldir. Dikkat etmediğimiz yerlerde saklanma eğilimindedirler. İşte ailenizin kene ısırmasından muzdarip olma riskini en aza indirmenin yolu:

 • Uzun bitkilerin bulunduğu alanlardan, özellikle de çalılıklar ve çimlerden kaçının. Bitki örtüsünden arınmış yollardan yürümek her zaman daha güvenlidir.
 • Böcek kovucular kullanın. Bir kene üstünüze çıkabilir, ancak kimyasalların kokusu nedeniyle ısırmadan gider.
böcek kovucu sıkan kadın
 • Nemli, gölgelik alanlardan kaçının. Dışarıda olmak istediğinizde, ormanda veya bahçenizde daha fazla güneşe maruz kalan daha kuru bölgelerde olmanız en iyi tercihtir. Çocuklarınızın dışarıdayken sadece bu bölgelerde oynadıklarından emin olun.
 • Günlük muayene: Günü dışarıda geçiren herkes vücutlarını kontrol etmek zorundadır. Ayrıca köpeğinizi ve giydiğiniz kıyafetleri de kontrol etmeniz gerekir. Bir kene bulursanız, bacaklarının ısırdığı bölgede kalmaması için onu dikkatlice çıkarın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Medlineplus. Picaduras de garrapatas. 8 abril 2019.

 • medlineplus.gov/spanish/tickbites.html#cat_93
 • Scielo. Espectro de las enfermedades transmitidas por garrapatas. Hospital San Pedro-Centro de Investigación Biomédica de La Rioja.

 • http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322016000500008
 • Healthychildren.

 • Enfermedades transmitidas por garrapatas: ehrlichiosis humana. 2018.

 • healthychildren.org/Spanish/health-issues/conditions/from-insects-animals/Paginas/Illness-from-Ticks-Human-Ehrlichioses.aspx

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.