Acı Çekmek Köpekleri Saldırganlaştırır Mı?

Her ne kadar ortada kesinlikle başka önemli nedenler olsa da, acı çekiyor olmak, bir zamanlar huzurlu olan bir köpeğin sinirlenmesine, agresif hale gelmesine neden olabilecek şeylerden biri gibi görünüyor.
Acı Çekmek Köpekleri Saldırganlaştırır Mı?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Agresif köpeklerin zarar gören ya da acı çeken köpekler olması ve saldırgan davranışlarının asıl sebebinin de canlarının yanıyor olması çok da garip değildir. Ayrıca köpeklerde acı çekmek ile saldırganlık arasında bir ilişki olduğunu gösteren çalışmalar da vardır.

Bu gerçekler, istismara uğramış bazı köpeklerin nasıl da bir çocuğa saldırdığını bile açıklamaya yetebilir. Bugünkü makalede sizlere acı çeken köpeklerin saldırganlaşma ihtimalinden bahsedeceğiz. Detaylar için mutlaka okumaya devam edin!

Acı çekmek: Köpeklerin Saldırgan Olmalarının Nedenleri

kavga eden köpekler

Sütten kesmek gibi, köpek için tehdit oluşturan ya da saldırgan davranışlara yol açabilecek başka durumlar da vardır. Bazı çalışmalar köpeklerin kesinlikle agresif doğmadıklarını, agresif olmaları için özel olarak yetiştirildiğini kanıtladı.

Ancak bazı bilim insanları hayvanların kanında olan bir davranışa karşı mücadele edebileceğinizi de savunmaktadır. Bu saldırganlık teorisi, bir köpeğin ayaklarınızın dibinde huzur içinde uyurken, sadece birkaç saat sonra köpeğin mamasını, kişisel eşyalarından birini ya da başka bir şeyi almaya çalıştığınızda birden değişip size nasıl saldırdığını açıklayabilir.

Bilim insanları, sizin davranışlarınız genellikle barışçıl olsa bile, köpeklerde saldırganlık içeren davranışlara neden olan pek çok potansiyel unsur olduğunu söylüyor. Bu faktörlerden biri acı çekmek ya da tehdit altında hissetmek olarak tanımlanıyor.

Hepimizin bildiği gibi, acı çekmek köpeklerin ve hatta insanların öfke patlamaları yaşamasına neden olur. Acı çekmek ile ilgili bu teorinin, bazı köpeklerin daha önce hiç saldırgan olmadığı halde neden agresif davranışlar sergilediğini mükemmel bir şekilde açıkladığı durumlar vardır.

Bilim insanları köpeklerin kalp atışlarını ölçerek, bu köpeklerin çoğunun çok acı çektiğini ve onları agresif yapan şeyin bu olduğunu gördüler. Buna güzel bir örnek, özellikle büyük köpeklerde sık görülen kalça problemleridir.

Çocuklara Saldıran Agresif Köpekler

Saldırgan bir köpeğin bir çocuğa saldırdığına dair haberleri hepimiz duymuşuzdur. Çocuklar bile saldırgan köpeklerin ana hedefi gibi gözükebilir. Aslına bakılırsa, insanların köpekler tarafından ısırıldığı tüm ağır vakaların %60’ı 12 yaşın altındaki çocukları içeriyor. Bu endişe verici bir durumdur ve önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir.

Acı Çekmek Birçok Köpeği Saldırgan Yapan Unsurdur

Bir köpek uzun süredir ailesiyle birlikte yaşamış olsa bile, gerçekler köpeğin kendi ailesine ya da yabancılarına karşı saldırgan olabileceğini ileri sürmektedir. Bu davranışın neden olabileceğine dair bir cevap ise köpeğin acı çektiği bir durumda olmasıdır.

Saldırgan kökenli köpekler genellikle daha da agresif hale gelir. Bu köpekler acı çektikleri zaman, örneğin onlara bir komut verdiğiniz zamanlardaki gibi daha önce hiç sorun yaşamadığınız durumlarda bile daha sık saldırganlaşabilirler.

Agresifliğin artmasına neden olan en yaygın koşullardan bazıları tiroit yetmezliği, merkezi sinir sistemi hastalıkları (kafa içi tümörleri vb.), karaciğer hastalıkları ve diğer her türlü farklı durumdur.

Bir Köpeği Agresif Yapan Diğer Şeyler

Elbette, köpekleri agresif hale getiren tek şey acı çekmek değildir. Çok erken sütten kesilme (2 aylıktan önce) yetişkin köpeklerde saldırgan davranışların çok yaygın bir nedenidir.

Diğer nedenler arasında egzersiz eksikliği, stres, genetik yatkınlık ve yavru ya da yetişkin olarak sosyalleşmenin yetersizliği sayılabilir. Bunlar bir köpeğin saldırgan olması söz konusu olduğunda önemli bir rol oynamaktadır.

Fiziksel ya da psikolojik suiistimal sonucu sahip oldukları bozukluklar aynı zamanda saldırganlığın ana nedenlerindendir. Hüzün, depresyon, güvensizlik ve saldırganlık içeren davranışlar, kötü muamaleye uğradığı bir geçmiş ya da bugün ile kolayca ilişkilendirilebilir.

Kan Bağı İlginç Bir Hikaye Anlatıyor

agresif köpekler

Kan bağı, saldırgan köpekleri tespit etmek için bazı önemli ipuçları sağlayabilir. Bazı testler, köpeklerin kanındaki hormonlara bakarak, o köpeğin agresif olup olmadığını belirleyebileceğimizi göstermiştir.

Bunun yanı sıra, saldırgan köpeklerin sakin ve huzurlu köpeklerden daha az serotonine (bir nörotransmiter) sahip olduğu fark edilmiştir. Ayrıca bu köpeklerin kanında daha yüksek seviyede kortizol (stres hormonu) bulunur. Büyük bir köpeğiniz varsa ve agresif hale gelmesinden endişe ediyorsanız, kan testi yaptırmak size yardımcı olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.