Meksika: En Çok Akrep Sokması Yaşanan Ülkelerden Biri

Akrep sokmaları Avrupa'da yaygın değildir, ancak dikkatimizi Orta ve Güney Amerika'ya çevirirsek işler değişir. Sizce bu nedenle her yıl kaç ölüm gerçekleşiyor?
Meksika: En Çok Akrep Sokması Yaşanan Ülkelerden Biri
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Akrepler görünüşleri ve zehirli iğneleri nedeniyle toplumumuzda olumsuz bir itibar kazanmıştır ve bu onlara fazla yaklaşmak istemediğimiz anlamına gelir. Bu örümceğimsiler saygıyı hak ediyor ve onları öldürmek asla bir seçenek değil, ancak varlıklarının bazen insanlar için tehlikeli olduğunu inkar edemeyiz. Bunun örneği dünyada en çok akrep sokması yaşanan ülkelerden biri olan Meksika’da görülmektedir.

Çoğu akrep sokması ölümcül olmasa da, bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar ve immünosupresyon tıbbi durumu büyük ölçüde karmaşıklaştırabilir. Bugün bu örümceğimsiler hakkında biraz daha fazlasını ve çoğu sokmanın nerede meydana geldiğini keşfediyoruz.

Akrepler nedir?

Rakamlara ve istatistiklere tam olarak girmeden önce, bu grubu kısaca incelemek istiyoruz. Öncelikle akreplerin araknidler (Sınıf Arachnida ) olduğunu ve örümcekler, keneler, deve örümcekleri ve opilionlar (baba uzun bacaklıları) ile bir taksonu paylaştığını belirtmeliyiz. Dünyada 22 familyaya ayrılmış tahmini 2.500 akrep türü vardır.

Bu omurgasızlar 3 bölüme ayrılan bir gövdeye sahiptir: prosoma, mesosoma ve metasoma. Prosoma, baş ve göğüs bölümüne karşılık gelir ve keliser, pedipalpler (kelepçeler veya şelalar), 4 çift yürüyen bacak ve duyu organlarını içerir. Mezozom karın bölgesidir ve 7 segmentten oluşur.

Akrebin vücudunun son kısmı, metasoma veya kuyruk 5 segmentten ve iğne ile biten son bir telsondan oluştuğu için en çok dikkat çeken kısımdır. Bu bölge, iğnenin ucuyla doğrudan temas halinde olan bir çift simetrik zehirli bezi barındıran bir kesecik içerir. Pedipalplerin yardımıyla bu örümcek, toksinlerini hızla aşılayabilir.

Zehrin aşılanması için uygun açı, iğnenin ucuna yaklaşık 30 ° ‘dir. Bunu başarmak için akrep, kıskaçlarıyla avını tutar.

Akrep ve akrep.

Akrepler ve zehirleri

Bu hayvanların sahip oldukları kötü üne rağmen, insanlarda nadiren ciddi sorunlara neden olurlar. Mayo Clinic’in belirttiği gibi, var olan 2.500 akrep türünden sadece 25-30’u insanlar için öldürücüdür. Centruroides sculpturatus, Androctonus crassicauda ve Leiurus quinquestriatus bunun bazı örnekleridir.

Bu omurgasızların en tehlikeli zehirleri nörotoksinler, kardiyotoksinler ve mikotoksinlerden oluşur. Bu, sinir sisteminin düzgün çalışmasını engelledikleri, kalp fonksiyon bozukluklarını teşvik ettikleri ve sokulan hayvanın hareketliliğini ciddi şekilde bozdukları anlamına gelir. Ayrıca, son derece düşük konsantrasyonlarda etkilidirler.

Androctonus crassicauda türlerinin ortalama öldürücü dozu (LD50), hayvanın kilogramı başına 0,08 miligramdır. Damardan, bir insanı öldürmek için sadece 5,6 miligram zehir yeterlidir.

Meksika: Dünyada en çok akrep sokmasına sahip ülkelerden biri

Akrepler inkar edilemez bir halk sağlığı sorunudur. Isırıkları çoğunlukla Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’da rapor edilmektedir ve her yıl dünya çapında 1,2 milyon insanın sokulduğu tahmin edilmektedir. Medscape portalının belirttiği gibi, bu, yılda 3.250’den fazla ölümle sonuçlanmaktadır. Yılan zehirinden ölen her insan için akrepten 10 kişi ölüyor.

Söylediğimiz gibi, Meksika yılda yaklaşık 200.000 sokma ve 300’den fazla ölümle en kötü durumda olan bölgelerden biri. Bu son rakam oldukça ılımlıdır, çünkü bazı kaynaklar bu ülkenin yaklaşık 1000 sakininin bu hayvanın toksinleri nedeniyle her yıl öldüğünü tahmin etmektedir.

Bu durumun nedeni nedir?

Kuşkusuz bu durum, Meksika’nın iklimi ve ekosisteminin dünyadaki en büyük akrep biyolojik çeşitlilik alanının gelişimini desteklemesinden kaynaklanmaktadır. Bu araknidlerin 130’dan fazla türü (alt türler dahil) bu ülkede bulunabilir, çünkü bazı topraklarının yüksek sıcaklıkları ve kuruluğu akreplerin hayatta kalmasını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Bu devasa biyolojik çeşitliliğe rağmen , ülkedeki neredeyse tüm ölümlerden sadece sekiz türün sorumlu olduğu belirtilmelidir. Hepsi Buthidae ailesine dahil olan Centruroides cinsine aittir. Centruroides noxius (Nayarit eyaletinde), Centruroides suffusus (Durango) ve Centruroides limpidus (Morelo) en dikkate değer olanlardır.

Meksika, Centruroides cinsinin örneklerinin bolluğu nedeniyle en ölümcül akrep sokmalarına sahip ülkelerden biridir.

Zehirlenme dereceleri

Kuşkusuz, yukarıda belirtilen cinsin akrepleri, Meksika bölgelerinde en tehlikeli olanlardır. Bu makaleyi sona erdirmek için akrep zehirine verilen farklı tepkileri vurgulayacağız:

    • Hafif tepki: Lokal ağrı, iltihaplanma, ciltte kızarıklık, huzursuzluk, karıncalanma (parestezi), hipersalivasyon, öksürük, mide bulantısı, kusma ve burunda karıncalanma.
    • Orta tepki: Uyuşukluk, vücut krampları, nefes darlığı, solgunluk, konuşma sorunları (dizartri).
    • Şiddetli durum: Nöbetler, ateş, karın şişliği, nistagmus, solunum yetmezliği, kalp yetmezliği ve ölüm.

Bütün bunlara hastanın anafilaktik şok geliştirme olasılığını da eklemeliyiz. Bu, bağışıklık sistemlerinin zehirdeki toksinlere aşırı tepki verdiği ve çoklu organ yetmezliğine ve ölüme yol açan bir dizi tepki geliştirdiği anlamına gelir.

Alerjik insanlar, yaşlılar, çocuklar ve hastalar, ısırığın daha kötü prognozunu bildirir.

Meksika, dünyada en fazla akrep sokmasına sahip ülkelerden biridir.

Çözümü Önlemektir

Meksika, dünyada en çok akrep sokması yaşanan ülkelerden biridir, ancak bu, orada yaşıyorsanız sokmaktan kaçınmanın imkansız olduğu anlamına gelmez. En önemli şey, bu omurgasızların çok bol olduğu yerlerde  her zaman ayakkabı ve eşyaları kontrol etmektir, çünkü yanlışlıkla onları ezerseniz sizi sokarlar.

Diğer öneriler ise bahçedeki çimleri her zaman kısa tutmak, içeride veya dışarıda sahip olduğunuz malzeme yığınlarını ortadan kaldırmak, eve böcek ilacı yerleştirmek (akreplerin avı olan böceklerin girmesini önlemek için) ve kapı ve pencereleri kapatmak. Dikkatli davranırsanız akrep sokmasını önlemek mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.