Köpeklerde Böcek Sokması ve Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir

Sıcaklık ve güzel havalar böceklere cazip gelir, aynı zamanda köpekler de ilgilerini çeker, ki bu çok tehlikeli bir kombinasyonun oluşmasına neden olur. Bugün, size böcek ısırmaları ve arı sokmalarını nasıl tedavi edeceğinizi anlatacağız.
Köpeklerde Böcek Sokması ve Alerjileri Nasıl Tedavi Edilir

Son Güncelleme: 22 Mart, 2021

Bahar ve yaz ayları geldiğinde, evcil hayvan sahiplerinde böcekler ve köpeklerin ilişkisi nedeniyle bir korku oluşmaya başlar. Bu sebeple, bu mevsimlerde, çeşitli omurgasızlar her zamankinden daha aktiftirler. Köpek veya herhangi bir hayvan ısırılmak veya sokulmaya karşı risk altındadır. Bu nedenle, köpeklerde böcek sokması ve arı sokmalarını nasıl tedavi edeceğinizi bilmeniz önemlidir. 

Köpek ısırıkları ile nasıl başa çıkacaksınız?

Köpekler, oldukça meraklı hayvanlardır, bu sebeple yapışkan kötü durumların içine düşebilirler. Bu durumlardan birisi de bir böcek ile karşılaşmak olabilir.

Böcekler, köpeklerin meraklarını asla anlayamayacaklardır. Ve eğer kendilerini tehdit edilmiş hissederlerse, saldıracaklardır. Sonunda, köpeğinizi bir tarafı şişmiş, durmaksızın kendini kaşır halde bulabilirsiniz

Bu durum olduğunda, ilk olarak sakin kalmalı ama tetikte olmalısınız. Normalde, bu tür bir deneyim bir korkudan daha öteye gitmez. Ancak, komplikasyonların olma ihtimaline karşı gözünüzü köpeğinizden ayırmamanız iyi bir fikir olabilir. 

Hangi böcekler köpeklere saldırır

Belki de akla ilk gelen omurgasız hayvanlar yaban arısı ve arılardır. Ancak, köpekler ile karşı karşıya gelen tek omurgasızlar bunlar değildir. Sivrisinek ve karasinek gibi diğer böcekler de köpekleri ısırabilir. Aynı zamanda, köpekler örümceklerin de kurbanı olabilir.

Pire ve kene gibi diğer çok tehlikeli adaylar da vardır. Bu iki türün ısırıkları çok tehlikeli olabilir, ve belirtiler çok daha karmaşık bir hale gelebilir.

Pire ısırıkları, ufak şişlikler ve beraberinde kaşıntı ile karakterizedir. Eğer köpeğiniz bu ısırıklara karşı alerjikse, kaşıntı çok şiddetli olabilir ve böylece deri enfeksiyonu gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Diğer yandan, keneler Lime hastalığı gibi farklı hastalıkları taşıyan vektörlerdir. Böyle bir durumda, endişeleneceğiniz şey böceğin ısırdığı yerin şişmesi değil, bulaştırdığı muhtemel hastalıklardır.

Köpeklerde böcek sokması ve sonrası oluşan alerjiler nasıl tedavi edilir

Köpeğinizin sokulduğu veya ısırıldığını fark ederseniz (ve bu durum çok ciddi değilse), aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

Şişme ve kaşıntı için buz

Bir beze sarılmış buz parçasını ısırılan köpeğinize uygulamak hiç de kolay değildir. Ancak, kaşıntı ve şişmeler için en sık kullanılan tekniktir.

Çünkü soğuk uygulamak bölgedeki şişliğin inmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple, kaşıntıyı kontrol altında tutmanıza ve hayvanınızın sakinleşmesine yardımcı olur.

Sabun ve su ile yıkama

Sokmaların bir riski de bölgede enfeksiyon gelişebilir. Bu sebeple, etkilenen bölgeyi bolca sabun ve su ile yıkamak önerilebilir. Ardında bolca su ile sabun köpüklerinin tümünün durulanması da çok önemlidir.

Köpeğinizi gözlemlemek

Ancak, komplikasyonların işareti olabilecek herhangi bir belirti ihtimaline karşı gözünüzü köpeğinizden ayırmamanız çok önemlidir. Eğer köpeğiniz kötüleşirse, veterinerinizi ziyaret etmeniz zorunludur.

Normalde bir böcek ısırığı basitçe hafif bir şişme ve kaşıntıya sebep olmasına rağmen, durum her zaman böyle değildir. Bazı durumlarda, kaşıntı kötüleşebilir hatta haftalarca sürebilir.

En kötü koşullarda, hayvanlar anaflaktik şoka girebilir, bu durum sokma sonrası meydana gelen çok şiddetli bir reaksiyondur. Anaflaksi durumunda, etkili bir tedavi için evcil hayvanınıza acil müdahale edilmesine ihtiyaç duyulur.

Köpeklerde anaflaksiyi gösteren çeşitli belirtiler vardır. Bunlar, kusma, ishal, çok fazla kaşınma ve nefes alma güçlükleridir. Diğer belirtiler bilinç kaybı ve uyuklama hali ve tam tersi etkiler olan taşikardi ve beraberinde hiperaktivite görülebilir.

Köpeklerde böcek sokması sonrası oluşan alerjilerin şiddetini nasıl belirlersiniz?

Böcek sokmaları genellikle köpeklerde komplikasyonlar oluşturmazlar, ama her zaman biraz risk vardır. Risk faktörleri sokma bölgesini de içerir çünkü ayaktan sokulması ile boğazdan veya ağız içinden sokulması birbirinden çok farklıdır.

Eğer böcek hayvanınızı boğazından veya ağzının içinden sokarsa, bu çok ciddi bir durumdur. Sadece veterinerler böyle bir durumda doğru şekilde müdahale edebilir, çünkü eğer böcek zehrini bıraktıysa, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Ek olarak, eğer köpek ısırma ve sokmalara karşı alerjikse, acil durum kiti bulundurmaya ihtiyacınız vardır. Bu kitin içinde, alerjik reaksiyonlarla savaşan bir enjeksiyon bulunur. Yine de, köpeğinizi bütünsel bir değerlendirme yapılmak üzere veterinere götürmeniz çok kritiktir.

Diğer önemli risk ise, birden fazla sayıda sokulma meydana gelebilir. Sokma sayısı ne kadar fazla ise, belirtilerin görülme oranları ve tedavisi de bir o kadar karmaşık olacaktır.

bacağını dişiile kaşıyan köpek

Kısaca, katılımcı olmak ve böcek sokmalarını nasıl tedavi edeceğinizi bilmek önemlidir. aslı ev yapımı ilaçlara başvurmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın, mevcut durumun daha da kötüleşmesine yol açabilirsiniz.

Bu tür vakalarda veterinerin tavsiyeleri ve dikkati ile komplikasyonlardan kaçınması zorunludur. Bu sebeple, her zaman bu gibi durumlarla nasıl başa çıkacağını bilen uzmanlara gidiniz, çünkü her hayvanda farklı bir şekilde etki gösterebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.