Köpeklerde Hamilelik ve Emzirme ile ilgili 9 İpucu

Hamilelik ve emzirme hem dişi köpek hem de sahibi için önemli evrelerdir.
Köpeklerde Hamilelik ve Emzirme ile ilgili 9 İpucu

Son Güncelleme: 24 Ocak, 2020

Köpeklerde hamilelik ve emzirme, dişi köpeklerin hayatındaki en önemli iki aşamadır. Bu dönemlerde köpeğinize nasıl bakacağınız konusunda bilgili olmanız önem arz etmektedir. Köpeğiniz de bu dönemlerden bir tanesindeyse ya da sadece hazır olmak istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin.

Dişi köpeklerde hamilelik

Hamilelik dönemlerinde dişi köpeklerin vücudu ön hazırlık olarak süt salgılamaya başlarlar. Yenidoğanların gelişmeleri için daha çok zamanları varken annelerine bağımlı olurlar. Bu yüzden özel bakıma ve zamana ihtiyaç duyarlar.

emziren köpek

Aşağıdaki ipuçlarını mutlaka uygulayın:

Vücut sıcaklıklarını kontrol edin

Yavru köpekler vücut sıcaklıklarını düzgün bir şekilde düzenleyemezler. Bu da onlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu yüzden, yavruları belirli bir vücut sıcaklığında tutmanız gerekir. Vücut sıcaklıklarının çok düşmemesine dikkat edin çünkü soğuk, sindirim sistemini yavaşlatır ve annesinden süt emme içgüdüsünü kaybetmesine neden olabilir.

Bir yavru köpeğin ideal vücut sıcaklığı 33 °C civarıdır. Bu sıcaklık sayesinde düzgün bir şekilde emerler ve sütü sindirirler. Eğer sıcaklık 31-33 °C civarındaysa, süt emerler ancak sindiremezler. Besleyecekseniz yavru köpeğinizin 33 °C veya üstüne ulaşmasına dikkat edin.

Bol su içmelerini sağlayın

Yavru köpeklerin %82’si sudan oluşur. İç vücut sıcaklığı ve su seviyesi sürekli düşer. Bu sebeple, onları nemli bir ortamda tutmaya çalışın. İdeal oran %60’dır. Daha aşağısı dehidrasyona neden olur, fazlası ise bakteri üretimi ile sonuçlanır. Günde birkaç kez vücut sıcaklığını ölçün.

Yedikleri yemeği takip edin

Yeni doğan yavrular, kan şekerlerini düzenleyemezler. Düzgün bir diyete sahip olmaları ve kan şekerlerini kontrol altına almaları için, köpeğinizi sık sık ve ihtiyacı olan besinlerle besleyin.

Olgunlaşmamış bağışıklık sistemi

Yavru köpeklerin annelerinden gelen süte ve antikorlara ihtiyaçları vardır çünkü plasentadan bunları yeterince alamazlar. Yani doğumdan hemen sonra bağışıklık sistemleri tam olgunlaşmamış olur.

Sağlık sorunlarından kaçınmak için evinizdeki hijyen düzeyine aşırı dikkat etmeniz gerekir. Yavru köpekleri temiz, hijyenik bir çevrede tutmalı ve doğar doğmaz ilk olarak anne sütü ile beslenmelerini sağlamalısınız.

Bu noktada sindirim sistemlerinin de tam olarak çalışmadığını söyleyelim. Nişastayı sindiremez ya da yetişkinler gibi dışkılayamazlar.

Hamilelik: Yeni doğanlar ne tür bir süt içmeliler?

Doğduğu andan sütten kesilen ana kadar, yavru köpekler sadece süt içerler. Yani, bütün yavrular sütü aynı şekilde sindirmezler.

süt içen köpek

Yavru bir köpeğe asla inek sütü vermemelisiniz. Köpek sütünden farklı olan bu süt, yüksek laktoz içeriğinden dolayı yavrularda bağırsak problemlerine neden olabilir. Gereken besin değerlerini içermediği için büyüme sorunlarına da neden olabilir.

Bir sebepten dolayı yavru anne sütü içemezse, bazı sentetik ürünlere başvurabilirsiniz. Çoğu evcil hayvan mağazasında yavru köpek sütü alabilirsiniz; yavrunun temel ihtiyaçlarını karşılar ve sindirim sistemini korur. Ayrıca DHA (dokosaeksaenoik asit) takviyesi de vermelisiniz. Bu yağ asidi köpek sütünde, retinasında ve beyninde bulunmaktadır.

Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilgili son hatırlatma

Tüm bu ipuçlarının genel bilgiler olduğunu unutmayın. Her hayvanın hamileliği ve emzirme döneminin kendine has özellikleri olacaktır. Bunları veterinere anlatmanız gerekir. Size verdiğimiz bilgiler köpeğinizin hamilelik ve emzirme döneminin olabildiğince stressiz geçmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

İlginizi çekebilir ...
Evcil Hayvanlarda Yalancı Hamilelik
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Evcil Hayvanlarda Yalancı Hamilelik

Evcil hayvanlarda yalancı hamilelik çok yaygındır. Hatta bazı dişiler gerçek hamilelik belirtileri bile gösterebilir. Detaylar için okumaya devam e...