Köpekler için Nöral Terapi: Yeni Bir Bütünsel Alternatif

Nöral terapi, sinir sistemini güçlendirir ve farklı rahatsızlıkları nazik ve invazif olmayan bir şekilde tedavi eder.
Köpekler için Nöral Terapi: Yeni Bir Bütünsel Alternatif

Son Güncelleme: 04 Şubat, 2021

Etrafta evcil hayvanlar için pek çok “geleneksel olmayan” tedavi vardır. Örneğin, Bach çiçeği ilaçları, homeopati, aromaterapi ve fitoterapi bu alternatiflerden bazılarıdır. Bu günlerde, köpekler için de mevcut olan nöral terapi seçeneğiniz de var. Bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bu yazımızda size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Nöral Terapi Nedir?

Bu geleneksel olmayan tıbbi uygulama türü, vücudun belirli bölgelerine düşük dozda anestetik enjekte etmekten oluşur. Nöral terapinin amacı, hastanın hücre zarındaki elektrik potansiyelini geri kazanmaktır. Genellikle olan şey, hastalıkların bu zarları değiştirebilmesidir ve tedavi edilmeleri gerekir.

Hasta görünen bir köpek.
Kaynak : Christine ve David Schmitt

Bu tedavi türü birkaç ülkede popüler hale gelmiştir: Almanya, Kolombiya, Ekvador, Arjantin, Meksika ve İspanya. Ancak fikir, 1800 yılında Ivan Petrov adlı bir Rus doktor sayesinde ortaya çıkmıştır.

Gerçek nöral teknik, Alman doktorlar Ferdinard ve Walter Huneke tarafından derinlikli bir biçimde geliştirilmiştir. 1925 yılında baş ağrısı çeken kız kardeşlerine prokain enjekte etmişlerdir.

Diğer bilim insanları, sonraki yıllarda farklı rahatsızlıklar için “segmental” terapinin faydalarını keşfetmişlerdir. Bu uygulamalar sayesinde kişilerdeki birçok hastalığı tedavi etmek mümkün olmuştur. Bunun bir sonucu olarak, birkaç yıldır bunu hayvanlar üzerinde uygulayan veterinerler de vardır.

Köpekler İçin Nöral Terapi Nasıl Çalışır?

Bu teknikten sadece köpekler değil; kediler, atlar, inekler ve benzeri gibi diğer memeli hayvanlar da faydalanabilir. Nöral terapi, sinir sistemini güçlendirir ve farklı rahatsızlıkları nazik ve invazif olmayan bir şekilde tedavi eder.

Veteriner hekimler Prokain adlı anestezik bir maddeyi farklı “lokasyonlarda ”%0,7 dozunda uygularlar. Vücuttaki bu yerleri hayvanı iyice inceledikten sonra seçerler. Nöral terapi, belirli hastalıklardan muzdarip köpeklerde etkili olabilir.

Nasıl çalıştığını anlamak için, köpeğimizin vücudunu birbirine bağlandığında “atan” büyük bir sinir bağlantıları ağı olarak hayal etmeliyiz. Hayvan bir hastalıktan ya da ağrıdan muzdarip olduğunda, bu, devrenin bir bölgesinin hasar gördüğü ve onu iyileştirmemiz gerektiği anlamına gelir.

Eğer hayvan bir kaza ya da ameliyat geçirmişse, örneğin yara ya da yara izinin bölgesi, diğer alanlarda ağrıya neden olabilir. Sonuç olarak doktorlar anesteziyi bu hassas bölgeye uygulayacaktır.

Bununla birlikte, bazı köpekler bu tedaviye diğerlerinden daha iyi tepki verir. Her şey, enjeksiyonun vücudun neresine yapılacağına bağlıdır. Hayvanın gergin mi sakin mi olduğu, yaşı, muzdarip olduğu hastalığın türü gibi diğer faktörlerin de etkisi vardır.

Veterinerde tedavi almakta olan bir köpek.

Bazı veteriner hekimler prokainini yüzeysel olarak ve ağrılı bölgenin yakınında enjekte edeceklerdir. Diğerleri bunu doğrudan yaraya ve daha derin noktalara uygulamayı seçer. Veteriner hekimler bu tedavileri duruma göre genellikle her 1, 2 ya da 3 haftada bir evde verirler.

Terapi İle İlgili Diğer Gerçekler

Nöral terapinin temel faydaları şunlardır:

  • Kısa seanslar (ilk seans daha uzun olur, çünkü enjeksiyon için kesin nokta bulunmalıdır)
  • Düşük stresli (çünkü hayvan uzun süre kontrol edilmez)
  • Her yaştan evcil hayvana uygulayabilirsiniz

Uzmanlar, geleneksel tedaviler tatmin edici sonuçlar sağlamıyorsa bu tür bir tekniği önermektedir. Ayrıca, başka daha invaziv yöntemler almış yaşlı köpekler ya da yetişkin köpekler için de tavsiye edilir. Ek olarak, sahiplerin yalnızca evcil hayvanlarının artık acı hissetmemesini istedikleri terminal durumlarda da yararlı olabilir.

Nöral terapi ağırlıklı olarak kas ve eklem ağrıları ile nörolojik ağrıların yanı sıra kalça displazisi ya da ameliyat sonrası ağrı için de kullanılır. Bazı veteriner hekimler solunum problemleri, anksiyete, depresyon ve cilt enfeksiyonları için de bu tedaviyi tavsiye eder.

Bu terapi evcil hayvanımızın rahatsızlıklarına çözüm olmasa da en azından daha yoğun bir tedavinin tamamlayıcısı olabilir. Ek olarak, en iyi arkadaşımızın daha iyi hissetmesine ve şiddetli ağrı hissetmemesine yardımcı olacaktır.
İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Kemoterapi Tedavisi
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Kemoterapi Tedavisi

Evcil hayvanınızda kanser varsa, muhtemelen her seçeneği denemek isteyeceksiniz. Köpeklerde bu tedavi seçeneklerinden biri de kemoterapi.