Köpeğiniz için Bach Çiçek Terapisi

Çiçek terapisi, köpeğinizin ruh halini değiştirmeye yardımcı olabilecek ve hiçbir yan etkisi olmayan doğal bir işlemdir.
Köpeğiniz için Bach Çiçek Terapisi
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Tıpkı insanlar gibi köpekler de üzgün, depresif, korkmuş ve stresli hissedebilir. Ayrıca, yine tıpkı bizlerde olduğu gibi, köpeklerin de ruh hali davranışlarını belirler. Ancak birçok insan köpeklerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için Bach çiçek terapisi kullanır.

Bu tedavi çiçek esanslarına dayanır. Bach çiçeği olarak bilinen bu çiçekler doğaldır ve olumsuz duygulardan kurtulmanın etkili bir yolu olarak kullanılır.

Bach çiçek terapisi, insanlarda olduğu gibi köpeklerde de aynı başarıya sahiptir. Bazı insanlar Bach çiçek terapisinin köpeklerde daha da başarılı olduğunu söylüyor.

Çünkü köpekler herhangi bir önyargıya sahip olmaz ya da tedaviyi rasyonelleştirmezler. Yani merak ediyor olabilirsiniz: Bach çiçek terapisi nedir? Bu terapi köpekler için iyi midir?

Bach Çiçek Terapisi Nedir?

Bach çiçek terapisi, 38 doğal çiçekten gelen 38 farklı esansın karışımına dayanır. Bu çiçekler farklı sıvılarda seyretilmiştir. Bach çiçek terapisi aynı zamanda herhangi bir yan etkiye sahip değildir.

Çünkü bu terapi oldukça doğal ve nazik bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi hayvana herhangi bir zarar vermez. Bunun aksine, bu terapinin köpeklere genellikle çok kısa bir süre içerisinde oldukça belirgin faydaları olur.

Köpekler için Bach Çiçek Terapisinin Yararları

Köpekler duygularını davranışlarıyla gösterir Belki de bir köpeğin sahip olduğu gündelik rutindeki ani bir değişiklik onun agresif, uyuşuk ya da bir şeylerden rahatsız olmasına neden olabilir.

bahçede yürüyen köpekler

Bununla birlikte, köpeğinizin kişiliğinde herhangi bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, fiziksel nedenleri ekarte etmek için önce köpeğinizi bir veterinere muayene ettirmelisiniz.

Ardından, köpeğinizin teşhisi konulduktan sonra, aynı profesyonel hekim köpeğinizin ihtiyaçlarına göre Bach çiçek terapisine nasıl başlayacağınızı gösterebilir. Ayrıca köpeğinizi evcil hayvanlar için alternatif tedaviler konusunda uzman olan bir veterinere de götürebilirsiniz.

Bazen köpeğinizin tedavisine bazı davranış değiştirme seansları eklemek de gerekebilir. Bu özellikle saldırgan ya da itaat problemi olan köpekler söz konusu olduğu zaman geçerlidir.

Tedavi Edilebilecek Davranışlar

Bach çiçek terapisi, bazı köpek davranışlarını ve duygularını değiştirmek ve dengelemek için kullanılır. Bu davranış ve duygulardan bazılarını şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Korku: Bir köpek terk edildiğinde, kötü muamele gördüğünde ya da istismar edildiğinde ya da bir köpek insanlarla olan tüm temaslardan korktuğunda bu hissi fark edebilirsiniz.
  • Stres: Bu, köpeğin hayatındaki ani bir değişiklikten sonra saplantılı ve tekrarlayan bir davranış olarak ya da evcil hayvan sahibinin ruh haline bir tepki olarak ortaya çıkabilir.
  • İtaatsizlik: Köpekler çoğu zaman sahiplerine itaatsizlik yoluyla sinirli olduklarını göstermiştir. Bu, hayvanın sahip olduğu aşırı miktarda enerjiyi kanalize etmenin bir yoludur.
  • Saldırganlık: Bir köpek birkaç faktörden dolayı saldırgan olabilir. Bu faktörlere köpeğin davranışlarını etkileyen; şiddet, hayvanı izole ve ihmal etme gibi olumsuz bazı muameleler de dahildir. Bir köpek agresif olduğu zaman, başka evcil hayvanların ve çocukların yanında bulunmakta zorluk çekebilir.
  • Depresyon ve üzüntü: Bu duygular köpeğin sevdiği birinin vefatından kaynaklanabilir. Bazen belirgin bir nedeni olmadan da hayvan depresyon ve üzüntü yaşayabilir. Bu durumda köpek kendine zarar verici davranışlar sergiler ya da tüylerini aşırı derecede yalar. Yalnız bırakıldığında sinirlenebilir, ilgisiz görünebilir ya da iştahsızlık yaşayabilir.
  • Travmalar: Operasyon, hastalık, kaza ya da herhangi bir travmatik deneyimden sonra, köpek kendini güvensiz, korkmuş ya da kafası karışmış gibi hissedebilir.

Genel olarak, yukarıda bahsettiğimiz davranışlar Bach çiçek terapisiyle tedavi edilebilen en yaygın davranışlardır. Bununla birlikte, her köpek farklıdır ve farklı şekillerde belirtiler gösterebilir.

Bu nedenle, köpeğinizin davranışındaki değişikliklere her zaman çok dikkat etmelisiniz. Köpeğinizde herhangi bir davranış değişikliği olduğunu fark ederseniz, bunu bir veteriner randevusu almanız gerektiğine dair bir uyarı işareti olarak alın.

çiçekler ve köpek

Köpeğinize Bach Çiçek Terapisi Nasıl Uygulanır?

İlk olarak bir uzman, köpeğin davranışlarına dayanarak köpeğe bir tanı koyacaktır. Bu sayede köpeğin hangi duygular sebebiyle ve neden böyle davrandığını tespit edebilir.

Uzman, evcil hayvan sahibi için “normal” olarak kabul edilebilecek herhangi bir travmayı ihtimaller arasından eleyebilmek için köpeğin sahibi ile bir görüşme yapacaktır.

Bu travmalar yeni bir eve taşınmak, bir bebeğin doğması, ayrılma ya da boşanma, sevilen birinin ölümü vb. gibi bir deneyim olabilir. Eğer uzman hekim köpeğiniz için çiçek terapisini önerirse, hangi özün kullanılacağını, günlük damla sayısını ve tedavinin süresini de size söyleyecektir.

Damlaları Damlatmak

Bach çiçek terapisini hayvanınıza uygulamak basittir. Damlaları hayvanın sırtına, kafasına, direkt olarak ağzına damlatabilir ya da hayvanın içme suyunda seyreltebilirsiniz. Normal doz günde dört defa dört damladır.

Her şekilde köpekler, sahip oldukları muhteşem koku alma duyularından dolayı bu tedaviye karşı çok hassas olurlar. Bu tedaviyi uyguladıktan sonra, hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar göreceksiniz.

Bach çiçek terapisi, insanlar için olduğu kadar köpekler için de etkilidir. Üstelik yan etkisi de yoktur; ancak yine de alternatif bir terapi olduğunu belirtmemizde fayda vardır. Bazı olumsuz köpek davranışları, bir veteriner hekim tarafından belirtilen eğitim ya da diğer yöntemleri kullanarak ele alınmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.