Neden Bazı Köpekler Diğer Köpekleri Takıntılı Bir Şekilde Yalar?

Köpekler bir iletişim biçimi olarak diğer köpekleri yalarlar. Ancak, bu davranış çeşitli nedenlerle abartılı hale gelebilir.
Neden Bazı Köpekler Diğer Köpekleri Takıntılı Bir Şekilde Yalar?
Ana Díaz Maqueda

Yazan ve doğrulayan biyolog Ana Díaz Maqueda.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birçok köpek sahibi, köpeklerinin neden diğer köpekleri yaladığını ya da bunu neden bu kadar ısrarcı bir şekilde yaptıklarını merak eder. Bu normal mi? Evcil hayvanımın diğer köpekleri yalamasına izin vermeli miyim? Bu yazıda, köpeklerde çok yaygın olan yalama davranışını inceleyeceğiz. Normal bir davranış olup olmadığını öğreneceğiz. Ve eğer öyleyse, hangi noktada normal olmayı bırakıp saplantılı bir davranışa yol açar?

Köpekler arasındaki iletişim

Köpekler, akıl yürütme kapasiteleri yüksek, duyarlı hayvanlardır. Aynı zamanda gruplar halinde yaşayan sosyal varlıklardır. Bu nedenle< köpeklerin gün boyunca ya da yaşamları boyunca ortaya çıkabilecek farklı duyguları ifade etmeye hizmet eden geniş bir davranış yelpazesi vardır.

İnsanlar için köpeklerin sahip olduğu bazı davranışlar olumsuz olabilir. Örneğin, bir köpek yaklaştığında ona hırlıyorsa, onu düzeltmeye veya durumdan çıkarmaya çalışırız. Ancak, hırlaması diğer köpeğe rahatsız edilmek istemediğini bildirir. Diğer köpek nasıl iletişim kuracağını biliyorsa, aşağıdakilerden herhangi biri gibi, sakin bir şekilde yanıt verecektir:

  • Ağzını yalamak
  • Hırlayan köpeği yalamak
  • Uzağa bakmak
  • Dönüp uzaklaşmak
  • Esnemek
  • Göbeğini açmak
Bir köpek yavrusunun yüzünü yalayan bir köpek.

Bir köpeğin nasıl iletişim kuracağını öğrenmesi için yüzlerce farklı cins, yaş ve cinsiyetten köpekle tanışmış olması gerekmez.Sadece iyi iletişim kuran bir veya iki köpekle biraz zaman geçirmiş olması yeterlidir. Sosyalleşme döneminin gerçekleştiği ilk 12 hafta boyunca köpeği kendi türünden diğer insanlara maruz bırakmak çok önemlidir.

Bu, kalitenin nicelikten daha iyi olduğu anlamına gelir. Örneğin, insanlardan herhangi bir eğitim almamış ve kendi türüyle mükemmel iletişim kuran köpekler vardır.

Bazı köpeklerin korku, tepkisellik, kendini kontrol edememe, stres vb. gibi farklı nedenlerle diğer köpeklerle iletişim kurma sorunları vardır. Bu sorunların her biri farklı bir şekilde çözülür, ancak hepsinin ortak noktası, zamana ve çok fazla çalışmaya ihtiyaç duymalarıdır.

Terapinin bir parçası olarak, hayvanın koku alma duyusu ile çalışmak, hayvanın burnuyla çevreyi tanıyabileceği sessiz yerlerde yürümek, sahibi ile iyi bir bağ ve güven, hayvanın psikolojik olarak sağlıklı olması için esastır. Bir köpekte davranış problemini çözmek zor olabilir ve neredeyse her zaman bir eğitimcinin yardımını gerektirir.

Diğer köpekleri yalayan köpekler: Bu normal bir davranış mı?

Köpeklerde yalama tamamen normal bir davranıştır. Bir köpek, kişisel bakım biçimi olarak kendini yalayabilir. Ayrıca, onları temizlemek ve bağı güçlendirmek için diğer köpekleri de yalayabilir. Bir köpek yavrularını temizlediğinde veya iki köpek birbirini sevdiğinde bunu açıkça görebiliriz.

Aynı zamanda köpekler birbirlerini yalayabilirler. Bunu yaparak birbirleriyle iletişim kurarlar veya bilgi alırlar. Örneğin, hem cinsel organlarda hem de kulaklarda feromon salgılayan bezler vardır. Feromonlar, diğer şeylerin yanı sıra, diğerlerine ilgili bilgileri vermeye hizmet eden kimyasal bileşiklerdir. Bu maddeleri algılayan organ vomeronazal organdır ve ağızda bulunur.

Aynı şekilde bir köpeğin ağzını yalayan başka bir köpek de bilgi ediniyor. Yalayarak, diğer köpeğin ne yediğini ve yaklaşık olarak ne zaman yediğini bilecektir.
Son olarak, köpekler diğer köpeği yatıştırmak veya sakinleştirmek için birbirlerini yalarlar. Bir kavgadan veya çok gergin bir durumdan sonra, bir köpek diğerini yalayabilir. Bunu yaparak, diğerine her şeyin yolunda olduğunu söylemiş olur<.

Anneler yavrularını bağları güçlendirmek ve yavrularını mikroorganizmalardan korumak için yalarlar. Şaşırtıcı görünse de, köpek tükürüğünün belirli bakteri yok edici özellikleri vardır.

Köpekler diğer köpekleri aşırı yaladığında müdahale etmek zorunda mıyız?

Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Her şey hayvana, ruh haline, başka sorunları olup olmamasına veya istikrarlı bir köpek olup olmamasına, nasıl iletişim kuracağını bilip bilmediğine, yaşına vb. bağlı.

Yavru köpeklerde yalama yetişkin köpeklerden daha fazla olma eğilimindedir çünkü henüz nasıl mükemmel bir ilişki kuracaklarını bilmiyorlar. Öte yandan, stresten muzdarip veya çok heyecanlanma eğiliminde olan köpekler de daha fazla yalar. Ne yazık ki, bu davranış bazen köpekte bir hastalığın varlığını da gösterir (diğerlerinin yanı sıra stereotipler veya obsesif-kompulsif bozukluk gibi).

Köpeğimin diğer köpekleri takıntılı bir şekilde yalamasını nasıl durdurabilirim?

Hareket doğalsa ve hiçbir taraf rahatsız değilse, endişelenecek bir şey yok. Öte yandan, köpeklerden biri aşırı yalayan köpeğe karşı saldırgan veya düşmanca davranıyorsa, bazı önlemler almanız gerekebilir.

İlk adım basittir; hayvanı diğer köpeğin vücudundan uzaklaştırın ve sakinleşmesine izin verin. Bu yeterli değilse, daha karmaşık teknikler kullanabilirsiniz. İşte bazı daha karmaşık teknikler:

  1. Kendi kendine durana kadar çok yalayan köpeği görmezden gelin: Çoğu zaman, sahipleri farkında olmadan olumsuz davranışları pekiştirir. Köpek başka bir köpeği aşırı derecede yaladığında, onları ayırır, onlarla konuşur veya onunla oynarsanız, bu hareketi sahibinin dikkatini çekmekle ilişkilendirecektir. Bu nedenle, çok kronik olmadığı sürece, hayvanı görmezden gelmek en iyisidir.
  2. Dikkatlerini ısırabilecekleri bir şeye çekin: Köpek başka bir köpeği yalamayı kendi başına bırakmazsa, bir köpek çiğneme oyuncağı veya tür için özel bir kemik ile dikkatlerini çekmeye çalışabilirsiniz. Bu, yalama davranışını hareketsiz bir şeye yönlendirecek ve evcil hayvanınız sürecin tadını çıkaracaktır.
  3. Köpeğinizle bol bol egzersiz yapın: Bazen köpekler, ev ortamında fiziksel ve duygusal uyarım olmadığında takıntılı hale gelir. Köpeğinizi yorar ve onunla egzersiz yaparsanız, diğer köpekleri takıntılı bir şekilde yalamayı bırakacağından emin olabilirsiniz.
başka bir köpeği yalayan bir köpek

Köpeğinizin başkalarını aşırı derecede yaladığını düşünüyorsanız, önce sebebini bulmalısınız. Bazen, köpeklerde yalama bir soruna dönüştüğünde, size rehberlik edebilecek bir köpek eğitmeninden randevu almak iyi bir fikirdir. Köpekte bu takıntılı davranışa neyin sebep olduğuna bağlı olarak tedavi farklı olacaktır.

Her durumda, müdahale etmek istiyorsanız, köpeği asla azarlamayın veya itici uyaranlar kullanmayın. Onu diğer köpeğin  varlığından sakin bir şekilde uzaklaştırmak, koku alma duyusunu uyaran oyuncaklarla eğlendirmek veya ilk başta başka köpeklerin olmadığı alanlarda yürüyüşe çıkarmak daha iyidir. Bu davranış biraz can sıkıcı olabilir, ancak bunun köpeğin genomuna işlemiş olduğunu ve bunun için cezalandırılmayı hak etmediğini unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.