Köpeklerde İşitme Kaybı Belirtileri

Köpeklerde kısmi işitme kaybını fark etmek zordur çünkü köpekler duyabildikleri halde bazen sahiplerini görmezden gelmeyi tercih ederler.
Köpeklerde İşitme Kaybı Belirtileri

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2019

Normalde köpeklerde işitme kaybı daha yaşlı köpeklerde görülür, ancak genç köpekler de yakalanabilir. İşitme kaybı doğuştan veya genetiktir. Ve köpeğinizin işitme kaybı olup olmadığını anlamak çok zordur ancak bu ipuçlarını takip ederek belirtileri anlayabilir ve köpeğinize yardım edebilirsiniz.

Köpeklerde işitme kaybı: köpeğinizi yakından izleyin

Bazen köpekler tam işitme kaybı yaşamazlar bu yüzden bunu fark etmek oldukça zor olur. Ama tabii ki, eğer köpeğiniz çağırdığınızda ya da konuştuğunuzda veya konuşmadığınızda hiçbir tepki vermiyorsa bunun sebebi sağır olmalarıdır.

Ve eğer tam anlamıyla işitme kaybı yaşamıyorlarsa, işler daha da karmaşık bir hal almaktadır. Çünkü böyle bir durumda köpeğiniz bazen sizi dinleyecek bazen dinlemeyecektir. Ya da uzaklık mesafesine göre sizi duymaları azalacaktır.

Bu yüzden köpeğinizin eğer işitme sorunu varsa, onları izlemekten daha fazlasını yapmanız gerekecek; dikkatlerini ölçeceksiniz.

Bunu test etmek için köpeğinizin sevdiği ya da elinizdeki bir nesneyi kullanabilirsiniz. Örneğin, bir dizi anahtarlık ya da bir tenis topu. Köpeğiniz uzanıyorken ona yaklaşın ve anahtarları sallayarak tepki verip vermediğine bakın.

işitme kaybı

Ya da uyuduğunu gördüğünüzde tepkisini ölçmek için yanında ellerinizi çırpabilirsiniz. Bütün bunları ses çıkaran oyuncaklarla ya da yere bir şeyler düşürerek de yapabilirsiniz.

Köpeklerde işitme kaybı: veteriner kliniğinde

Bu testleri yaptıysanız ve köpeğinizin işitme sorunu olduğunu fark ettiyseniz, köpeğinizi veterinere götürmelisiniz. Veteriner köpeğinizi BAER testine sokacaktır. Bu testlerde köpeğinizin beyninin sese karşı tepkisi ölçülmektedir.

Bu test, köpeğin kafasına ve kulaklarına yerleştirilen elektrot yoluyla yapılmaktadır. Bu veterinerlere herhangi bir işitme sorunu olup olmadığını bildirdiği gibi etkilenen bölgenin ne kadar ciddi olduğunu da göstermektedir.

Bu test, köpeğe ulaşan sesin ve düşük bile olsa sese verilen cevabın yoğunluğunu ölçer. Veteriner fakültelerinin tanıdığı ancak BAER kadar etkili sonuç vermeyen başka testler de vardır. Ancak yine de bu testleri (DPOAE, OAE ya da Koklear Mikrofoni) kullanmayı tercih eden uzmanlar bulunmaktadır.

Bu testler de köpeğinizin işitme kaybını teşhis edebilir ancak hangi bölgenin ne kadar etkilendiğini söyleyemezler. Çok fazla detay içermeseler de teşhis sonuçları oldukça güvenilirdir.

Köpeğin kulağını kontrol eden veteriner

Köpeklerde işitme kaybının en yaygın sebepleri nelerdir?

Köpeklerde işitme kaybının birçok sebebi olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, genç bir köpekte sorun genetik, doğuştan ya da travma sonucu olabilir. Daha ileri yaşlardaki köpekler için sebepler şunlar olabilir:

  • Akıntılı otit
  • Kulak kanalını daraltan kronik otit
  • Kulak zarında yırtılma
  • Kemiklerin dejenerasyonu

Düzgün bir şekilde tedavi edilmeyen otit (kulak iltihabı) ya da yaşın getirdiği kemik kaybı köpeklerde tamamen ses kaybına neden olabilir. Bu sorunu çözmek için elinizden geleni yapmak isteyeceksinizdir. Ancak, ne yazık ki yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, tıpkı insanlarda da yaşlandırmayı durdurmak için hiçbir şey yapamadığımız gibi.

Yine de, kulak iltihabına yakalanmaması için köpeğinizin kulağını temiz tutmanız ve ses kaybına yol açan diğer enfeksiyonlardan arındırmanız yardımcı olacaktır. Yaşamları boyunca destekleyici ilaçlar vermeniz, köpeğinizin kemiğini güçlendirecektir. Ancak yaşlanmanın onu nasıl etkilediğini ancak zamanla görebileceksiniz.

Köpeklerde işitme kaybı düşündüğünüzden de yaygındır. Bu yüzden, sizin köpeğinizin de başına gelmeden önce, önlemek için elinizden gelen önlemleri almanızı öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.