Kedilerde Meme Tümörleri: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde meme tümörleri yaygındır ve acil müdahale gerektirir. Hepsi kanserojen değildir, ancak onlara karşı önlem almak her zaman sonrasında tedaviye başvurmaktan daha iyidir.
Kedilerde Meme Tümörleri: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Samuel Sanchez

Yazan ve doğrulayan biyolog Samuel Sanchez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Acı çekmek, kemoterapi, mücadele ve bazen ölümle ilişkili oldukları için tümörler hakkında konuşmak hiç kimse için hoş değildir. Tüm tümör kitleleri kanserli değildir, ancak bu her zaman bir şüphedir ve mümkün olduğunca çabuk hareket edilmesi gerekir. Kedilerdeki meme tümörlerinde de durum farklı değil.

Flint Hayvan Kanser Merkezi tarafından belirtildiği gibi, her 5 kediden 1’i yaşamları boyunca, özellikle de ileri evrelerinde kansere yakalanır. Ne yazık ki, köpeklerin aksine, kedigillerdeki meme tümörlerinin büyük çoğunluğu kötü huyludur. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam etmenizi öneririz.

Kedilerde meme tümörleri nelerdir?

Kanser Sözlüğü’ne göre tümör, hücrelerin olması gerekenden daha fazla çoğalması veya gerektiğinde ölmemesi durumunda ortaya çıkan anormal bir doku kütlesidir. Vücudumuzu oluşturan hücresel kümelerin zaman zaman değiştirilmesi ve onarılması gerektiğinden, bu oluşumlar vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, burada bizi ilgilendiren durumda tümörler büyümeye başlar ve kendilerini meme bezlerine bağlarlar. Dişi kedilerin toplam 8 meme ucu vardır ve tümörler ilk evrelerde meme bezine yapışık çok küçük ve sert nodüller olarak ortaya çıkar.

Cornell Feline Health Center tarafından belirtildiği gibi, kedilerin %30 ila %40’ı hayatlarının bir noktasında kansere yakalanacaktır ve vakaların 1/3’ü kötü huylu meme tümörleridir. Tümör kitlelerinin %95’i dişilerde görülür ve bu evcil türlerde en sık görülen üçüncü malign neoplazmdır.

Kedilerde meme tümörleri bu türde en sık görülen kanserlerden biridir.

Bir kedinin meme tümörü.

Kedilerde meme tümörü tipleri

Tümörler, durumun ciddiyetine göre iki kategoriye ayrılır: kötü huylu ve iyi huylu. Aşağıdaki bölümde her birinin özelliklerini anlatıyoruz:

İyi huylu tümör

Ne yazık ki, iyi huylu kitleler kedilerde meme tümörlerinin sadece %10-15’ini temsil eder. Bunlar kendi kendini sınırlar, bir dereceye kadar büyür ve hayvanın vücudunun diğer bölgelerine yayılmaz. Prognozu muadilinden çok daha iyidir.

Kötü huylu tümör

Kedilerdeki meme tümörlerinin %85-90’ı kanserojendir. Bu, bir hücre çizgisinin hatalı bir şekilde mutasyona uğradığı ve hızla büyüdüğü ve böylece vücudun diğer bölümlerine yayılabilen neoplastik bir kütlenin ortaya çıkmasına neden olduğu anlamına gelir. Kedilerin göğüslerini etkileyen birkaç kanser türü vardır, ancak en yaygın olanı adenokarsinomdur.

Adenokarsinomlar, glandüler dokuların kanserleridir. Akciğerlere, plevraya, karaciğere, adrenal beze, böbreklere ve vücudun diğer bölgelerine yayılma eğilimindedirler.

Kötü huylu ve iyi huylu tümörler arasında ayrım yapmak çok faydalı olsa da akılda tutulması gereken bazı kavramlar vardır. Bunlar arasında aşağıdakileri vurgularız:

  1. İyi huylu bir tümör zamanla kötü huylu bir tümöre dönüşebilir
  2. Birden fazla meme tümörünün varlığı, çeşitli tiplerde olabileceğinden bireysel analiz gerektirir.
  3. Aynı tümör içinde iyi huylu ve kötü huylu hücrelerin bir karışımı olabilir.

Kedilerde meme tümörü belirtileri

Daha önce de söylediğimiz gibi, bu durumun en yaygın semptomu, kedinin karın bölgesinde cilt altında küçük bir (veya birkaç) nodülün varlığıdır. Genellikle meme uçlarından birinin yakınında veya içinde oluşur, ancak diğer meme bezlerine doğru genişleme belirtileri de görülebilir.

Bazen tümör kitlesi ülserleşerek açık bir yaraya ve irin ve kanın drenajına neden olur. Bu nedenle, etkilenen kedi bölgeyi aşırı yalayacak ve özellikle belirli pozisyonlara girerken belirgin ağrı belirtileri gösterecektir.

Halihazırda metastaz yapmış (vücudun diğer bölgelerine yayılmış) kanser durumunda semptomlar genelleşir. Kedi daha az yemek yiyecek, halsiz olacak, daha az egzersiz yapacak ve muhtemelen solunum problemleri yaşayacaktır.

Olası nedenler

Kedilerde meme tümörlerinin görünümündeki nedensellik hakkında konuşmak çok karmaşıktır, çünkü bu süreçler hakkında klinik düzeyde yeterli bilgi yoktur. Bununla birlikte, kedinin üreme hormonlarına maruz kalmasının meme kanseri geliştirme şansını önemli ölçüde artırdığını biliyoruz.

İlginç bir şekilde, kandaki östrojen ve progesteron konsantrasyonunun meme hücrelerinin büyümesini ve aktivasyonunu destekleyebileceğine ve dolayısıyla meme tümörü geliştirme şansını artırabileceğine inanılıyor. 6 aylıkken kısırlaştırılan kedilerde karsinom gelişme olasılığı sadece %9 iken, kısırlaştırılmayanlarda bu değer 7 ile çarpılır.

En iyi korunma yöntemi her zaman kediyi ovariotomi ile kısırlaştırmaktır. Müdahale sonrası meme kanseri gelişme olasılığı çok düşüktür.

Kedilerde meme tümörü teşhisi

Bu durumun teşhisinin ilk kısmı, kedinin karnında bir veya daha fazla kitlenin yer alacağı fiziki muayenedir. Laboratuvar testlerinden önce hayvan üzerinde bir dizi röntgen ve kan testi yapılması önerilir. Kedilerdeki tüm meme tümörleri kötü huylu değildir ancak bir an önce ameliyat edilmesi ve olası metastazların değerlendirilmesi gerekir.

Kedinin genel sağlığı doğrulandıktan sonra, genellikle ince bir iğne ile aspirasyon yoluyla tümör kütlesinin bir örneği alınır. Numune farklı tekniklerle gözlemlenir ve kitlenin kanserojen olup olmadığı teyit edilir. Ne yazık ki, teşhis neredeyse her zaman en korkulanıdır.

Tedavi

Tümörün cerrahi olarak çıkarılması, iyi huylu veya kötü huylu olsun, her zaman ilk adım olmalıdır. Kedide kanser yoksa, büyük olasılıkla bu prosedür yeterli olacak ve hayvan tamamen iyileşecektir. Öte yandan, tümörler kanserliyse, işler çok daha karmaşık hale gelir.

Tümör çıkarılmasına ek olarak, kanser için genellikle tüm meme bezinin ve ilişkili lenf düğümlerinin rezeksiyonu gereklidir. Kemoterapi, metastaz belirtileri olan veya yayılması pratik olarak kaçınılmaz olan çok büyük tümörleri olan kedilerde de kullanılır.

Veterinerde meme kanseri olan bir kedi

Son notlar

Kedilerde iyi huylu bir meme tümörü büyük bir soruna neden olmaz ve hayvan ameliyattan sonra iyileşir. Ancak kanser vakalarının %66’sı bir süre sonra nükseder. Hayatta kalma oranı büyük ölçüde tümörün boyutuna bağlıdır. 3 santimetreden büyükse, yaşam beklentisi 6 aydır, ancak 2 santimetreden daha küçük tümörlerle 2 yıla kadar yaşayabilirler.

Yukarıda bahsedilenlerin tümüne ek olarak, çoğu meme tümörünün hayvan daha yaşlı olduğunda, genellikle 11-12 yaşlarında ortaya çıktığını belirtmekte fayda var. Bu ve diğer birçok nedenden dolayı meme kanserli bir kedinin ortalama yaşam beklentisini tahmin etmek çok zordur. Sonuç olarak, prognoz, algılama hızına, kullanılan yaklaşıma ve biraz şansa bağlıdır. İlginizi çekebilir ...

Köpeklerde Yüz Felci: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Köpeklerde Yüz Felci: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Köpeklerde yüz felci, köpeklerin beyin yapısında veya yüz sinirinde bir arıza belirtisidir. Bunun nedenini bulmak zordur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.