Bir Köpeğin Rengi Yaşam Beklentisini Etkileyebilir

12 Şubat 2020
Sydney Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bir Labrador’un renginin yaşam beklentisini etkileyebileceğini gösteriyor. Size bugünün makalesinde daha fazlasını anlatacağız.

Bir araştırma, çikolata renkli Labrador’un siyah veya beyaz Labrador’dan daha az yaşadığını ortaya koymuştur. Bu da şunu göstermektedir: Bir köpeğin rengi yaşam beklentisini etkileyebilir. Aynı soydan çiftleştirme ana risk faktörüdür.

Bir köpeğin rengi hakkında kapsamlı bir çalışma

Sydney Üniversitesi, çikolata rengindeki çeşitliliğin daha kısa bir yaşam beklentisine sahip olduğu sonucuna varmak için İngiltere’de yaşayan 33.000 Labrador Retriever kullanmıştır. Buna ek olarak, araştırma çikolata renkli Labrador’un kulak enfeksiyonlarından ve cilt hastalıklarından muzdarip olmaya daha eğilimli olduğunu gösterdi.

Labrador’un ortalama yaşam beklentisi 12.1 yıldır, bu da çikolata Labrador’unkinden %10 daha yüksektir. Bu cinste resesif olan bu renk sadece her iki ebeveyn de o geni taşıyorsa ortaya çıkar. Bu nedenle yetiştiriciler genellikle çikolata renginde yavrular elde etmek için aynı soydan çiftleştirme uygulamalarına başvururlar. Sonuç olarak, bu Labrador’un genetik çeşitliliğini azaltır.

labrador cinsi köpeğin rengi yaşam beklentisini belirleyebilir

Aynı soydan çiftleştirme sadece çikolata Labrador’u değil, tüm cinsi bir bütün olarak etkilemektedir. Bu özellikle obezite ve kalça displazisi prevalansı açısından doğrudur. Çalışma, sadece Birleşik Krallık’taki Labradorların %8,8’inin, özellikle hadım edilmiş erkek numunelerde, aşırı kilolu olduğunu tahmin etmektedir.

Köpeklerde aynı soydan çiftleştirmenin tehlikeli sonuçları

Ne yazık ki, hayvanlar arasında aynı soydan çiftleştirme etik olmayan yetiştiriciler arasında oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamalardan yavruların genetik materyallerindeki benzerlikler nedeniyle, geleneksel yetiştirmede ortaya çıkmayacak kusurlu genlere veya resesif hastalıklara sahip olabilirler.

renkli yavru köpekler

Bu uygulamaların neden olduğu bazı otozomal resesif hastalıklar bir köpeğin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir: Örneğin epilepsi veya kanser de aynı soydan çiftleştirme nedeniyle ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, soy içi üreyen bazı köpekler fark edilmeyebilir veya yaşam kaliteleri bundan daha az etkilenmiş olabilir.

Ne olursa olsun, bu küçük kusurların her birinin kümülatif bir karakteri vardır. Bu, ilgili bireyleri ne kadar çok çiftleştirirseniz, daha kötü sağlık koşullarının ortaya çıkacağı ve yavruların daha kısa yaşam beklentisi olacağı anlamına gelir.

İngiliz derneği Kennel Club’a göre, en soy içi üremiş köpek yavruları vakaları kısırlığına veya ölümüne yol açabilir. Potansiyel ebeveynlerin genetik testi, türlerin genetik çeşitliliğinin kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, sahipler tarafından sorumlu satın alma veya sahiplenme sonuçta en iyi uzun vadeli çözümdür.