Kedilerde Horlama Ne Zaman Riskli Hal Alır?

Kedinizin horladığını duymak çok normaldir, ancak bazı zamanlar kedinizin ciddi bir problemi olduğuna işaret edebilir.
Kedilerde Horlama Ne Zaman Riskli Hal Alır?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Herhangi bir kedi sahibinin bileceği üzere, kediler uykuya bayılır. İnsanlarda olduğu gibi kediler için de uyku önemlidir ve sağlıklı bir yaşamın temelidir. Peki ya, horlama? Kedilerde horlama önemli bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir!

Kedilerde horlama ne zaman normaldir?

Uyuyan bir kedinin uyku döngüsü ve beyin aktivitesi, ilginç bir şekilde insanlarınkine benzer. Kedi dostlarımız rüya görmekle kalmaz, aynı zamanda uyuyan bir insana benzer davranışlar gösterir. Horlama da buna güzel bir örnektir. Tıpkı insanlar gibi, kediler de uyurken genelde birçok sebepten dolayı horlar.

Her uyuduğunda horlayan ve başka bir belirti göstermeyen kediler için muhtemelen durum normaldir. Uyuduğu pozisyon ya da ırkının kafatası yapısı sonucunda horluyor olabilir.

uyuyan kedi

Ancak, kediniz birden bire horlamaya başladıysa, bunun altında başka sebepler yatıyor olabilir. Bir sonraki bölümde, kedilerde horlamanın ana sebeplerine göz atacağız.

Kedinizde horlama ne zaman tehlike teşkil eder?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, kedilerde horlamanın belli bir sebebi yoktur. Her kedi eşsizdir, bu yüzden her kedinin karakteristik özelliklerine bağlı olarak davranışları da farklılık gösterecektir.

Eğer kedinizin neden horladığını anlamaya çalışıyorsanız, sağlığını, morfolojisini, günlük rutinini ve çevresini dikkate almalısınız. Bazı kediler horlar. Uyuma şekilleri böyledir, sağlıkları ile ilgili bir durum değildir.

Ancak kediniz durup dururken ve aşırı şekilde horlamaya başladıysa, altında yatan herhangi bir sağlık sorununu saptayabilmek adına veterinere başvurmanızı rica ederiz.

muayene olan kedi

Kedilerde horlama sebepleri

Obezite

Ne yazık ki, evcil kedilerde obezite önemli derecede artmıştır. Aşırı kilonun ana sebebi her zaman dengesiz diyet ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Zamanında tedavi etmezseniz hızlı bir şekilde obeziteye dönüşebilir.

Hayati organların çevresinde yağların birikmesinin bir sonucu olarak, obez kediler çok sık horlarlar. Bu yağ birikimi soluk borusundan yeterli havanın geçmesine engel olarak horlamaya neden olmaktadır.

Obezitenin kedilerin sağlığı üzerinde çok büyük etkileri vardır. Horlayan obez bir kediniz varsa alarma geçmeli ve kilosunu kontrol altına almak için veterinere danışmalısınız.

Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi obezite ile ilişkili hastalıkları engellemek istiyorsanız, kedinizin kilosunu kontrol altına almanız gerekir.

Alerjiler

Alerji, bağışıklık sisteminin belirli bir dış etkene aşırı tepki göstermesidir. Bugünlerde, hem doğal hem de yapay öğeleri içeren olası alerjilerin geniş bir listesi bulunmaktadır. Bunun sonucunda, kedinizin alerjik olabileceği birçok şey bulunabilir; polen, küf, maytlar, bazı mamalar, kimyasal maddeler, temizlik ürünleri…

Kedinizin alerji kaynaklı horlayıp horlamadığını anlamanın en iyi ve güvenilir yolu, kedinizi veterinere götürerek test yaptırmanızdır. Eğer veteriner alerji olduğunu doğrularsa, ona göre bir tedavi ve bakım planı oluşturacaktır.

Kedilerde horlama: solunum sorunları

Kedilerde ani ve aşırı horlamalar, solunum sorunlarına işaret edebilir. Solunum yolu bir şekilde tıkalıysa, vücuttaki oksijen dolaşımını etkiler. Bunun sonucunda da, kedinizde horlama, nefes almada zorluk ya da burun akıntısı gibi belirtiler görülebilir.

Kedilerdeki en yaygın solunum yolu hastalıkları aşağıdaki gibidir:

  • Astım
  • Zatürre
  • Bronşit
  • Kedi nezlesi

Herhangi bir solunum yolu hastalığı, veteriner tarafından acilen tedavi edilmelidir. Bu sebeple, eğer kedinizin herhangi bir solunum problemi varsa, acilen veterinere götürmelisiniz.

Tümör

Aniden horlamaya başlayan kedilerin burun yollarında, nazofaringeal polipler olarak da bilinen küçük tümörler görülebilir. Bu anormal kütleler solunum yollarını tıkayarak, havanın geçmesini zorlaştırarak horlamaya neden olmaktadır.

Kedinizin horlama sebebinin tek sebebi bu olmasa da, veterinere götürerek bir kontrol ettirmenizde fayda vardır. Eğer gerekli ve olması gereken bir seçenekse, veteriner tümörleri almak ve solunum yollarını iyileştirmek için kedinizi ameliyata alacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Amengual, P. (2012). Síndrome braquiocefálico. Belleza perjudicial. Recuperado el 4 de marzo de 2022, disponible en: https://ddd.uab.cat/pub/trerecpro/2011/85723/sinbra.pdf
  • Cenatiempio, D., Paludi, A. & Fernández, H. (2017) Tos, signo de enfermedad bronquial en felinos. (Tesina de grado, Universidad Nacional del Centro de la Provincia de Buenos Aires).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.