Kedi Alerjisi: Sebepleri, Belirtileri ve Önlemleri

Kedi Alerjisi: Sebepleri, Belirtileri ve Önlemleri
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir alerji, bağışıklık sisteminin bazı dış faktörlere karşı tepki göstermesi ile oluşur. En yaygın alerjiler, toz, gıda ve burunla ilgili alerjilerdir. Ancak aynı zamanda, kedi alerjisi gibi hayvanlara karşı geliştirdiğimiz alerjiler de vardır.

Buna neyin sebep olduğu ile ilgili düşündüklerinizin aksine, kedi alerjisine aslında kedilerin salgıları neden olur.Çoğu insan hayvan alerjilerini hayvanların tüyleri ile ilişkilendirir. Ancak kedi alerjisi esasında kedilerin salyası, idrarı ve ciltlerindeki salgı bezlerinin salgıladığı herhangi bir madde nedeniyle ortaya çıkar.

Kediler, vücutlarını ve tüylerini yalayarak kendilerini temizlerler Alerji yapan maddeler işte bu şekilde yayılır ve insanlar da bu şekilde bu maddeyle etkileşime geçerler.

Neden Kedilere Karşı Alerjiniz Var?

Alerjenler, alerjiye sebep olan maddelere verilen isimdirKedilerde ise bu maddeler, kedilerin kendilerini temizlemesi yoluyla derilerinin ve tüylerinin her yerine dağılır.

kedilere karşı alerji

Bu noktada, alerji içeren bu maddeler evin her yerine ya da kedi nerede kalıyorsa oraya yayılabilir. Kedilere alerjisi olan bazı insanların, onlara dokunmadan bile alerjilerinin azmasının sebebi budur. Alerjiler ve kedi cinsleri arasında hiçbir ilgi yoktur. Ancak buna rağmen kedilerin cinsi, bu konuda etkileyici bir faktör olabilir.

Erkek kediler, alerjik reaksiyonu tetiklemek konusunda dişi kedilere göre daha yatkındır. Bunun sebebi, erkek kedilerin daha çok salgı üretmesidir. Her ne kadar kedinizi kısırlaştırmak tartışmalı bir konu olsa da, kedinizin yaydığı alerjen miktarını azaltmanın bir yolu, onları kısırlaştırmaktır.

Kedi Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Pek çok durumda, temel belirtiler solunum sistemi ile ilgilidir. Bazı kesin belirtilere örnek olarak burun iltihaplanması, kaşınan bir boğaz ve hapşırmayı verebiliriz. Bu belirtilere aynı zamanda öksürük, burun tıkanıklığı ve gözlerin kızarması eşlik edebilir.

Bu belirtiler bazen daha da güçlü olabilir; ancak tüm bunlar sizin kedilere karşı ne kadar hassas olduğunuza göre değişiklik gösterir. Eğer bağışıklık sisteminiz kedilere karşı oluşan alerjiye karşı akut bir tepki gösterirse, astım hastalığına yakalanmanıza sebep olabilir. Daha karmaşık durumlarda ise kedi alerjisi nefes almada güçlük çekmeye yol açabilir. Bu tip bir alerji aynı zamanda kurdeşen hastalığını, ciltte kızarıklığı ve kaşınmayı tetikleyebilir.

Kedilere Karşı Alerjiniz Varsa Ne Yapmalısınız?

Eğer kedilere karşı alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, o halde bir doktora görünmenizde fayda vardır. Bu şekilde size bazı testler yaparak alerjinizin ne kadar ciddi oluğunu bulabilirler. Böylece, eğer test sonuçları, kedilere karşı alerjiniz olduğunu tespit ederse kedilerle aranıza mesafe koymalısınız ve hatta onların yaşadığı yerlere dahi gitmemelisiniz.

Eğer bir kedi sahibiyseniz, bağışıklık sisteminizin kedilere karşı vereceği tepkiyi en aza indirecek bazı ipuçları şunlardır:

  1. Kedinizi temiz tutun. Bu, kedinizi haftada bir yıkamak anlamına gelebilir.
  2. Kedinizin tüylerini tarayın. Kedinizin tüylerini taramak kepekleri azaltacaktır. Kepek, kedilerde çok yaygındır ve başlıca alerjenlerden biridir.
  3. Kilim ya da halılardan kurtulun. Alerji yapan maddelerin çoğu kilim ya da halılarda toplanır. Bunlardan kurtulmak, kedilere karşı gelişen alerjiniz ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.
  4. Evinizi düzenli olarak temizleyin. Kedinizin vakit geçirdiği yerleri süpürmek, alerji yapan maddelerin varlığını en aza indirgeyecektir. Aynı zamanda evinizdeki tozları da sık sık almalısınız.

Kedilere karşı oluşan alerjinin etkilerini azaltmak için, erkek kedileri kısırlaştırmak gibi daha radikal, farklı uygulamalar da vardır. Kedileri kısırlaştırmak, onların ürettiği salgıları azaltacaktır. Aynı zamanda, kedilerle temasa geçmeden önce alerji önleyici ilaçlar da alabilirsiniz.

Kedi Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi alerjisinin belirtilerini kısmen gidermenin iki yolu vardır. Bunlardan ilki yaygın olan ilaçlardan birini kullanmaktır.

kedi alerjisi nasıl önlenir

Bir alerjinin sebep olduğu rahatsızlık söz konusu olduğu zaman, bazı alerji önleyici ilaçları almak etkili olabilir. Kendi kendinize ilaç almaya başlamadan önce bir doktora görünmek ve teyit almak önemlidir. Alerji önleyici bir tedbir olarak ise kediniz üzerinde uygulayabileceğiniz bazı ürünler vardır.Bağışıklık sisteminizin kedilere karşı vereceği tepkileri azaltmak için kedinizin tüylerini kaplayan bir sprey kullanabilirsiniz.

Bu İlaçlar Kedinize Zarar Vermez

Son olarak, okaliptüs çayı veya sıcak limonata gibi boğaz iltihaplanmasını ya da öksürüğü rahatlatabilecek bazı ev yapımı ilaçlar vardır. Meyan kökü gözlerde oluşan kaşıntıyı hafifletirken, yulaf ve aloe vera bazlı sabunlar da ciltteki kaşıntıyı rahatlatır.  Aynı zamanda C vitamini de, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.