Kedinizi Oyun Oynamaya Teşvik Etmek İçin 7 Basit Yöntem

Sürekli kedinizi oynatmaya çalışıyor fakat bir türlü beceremiyorsanız kediniz hasta ya da stresli olabilir. Ancak sadece kedinizin neyi sevdiğini bilmiyor olmanız çok muhtemel. Bu durumda deneyebileceğiniz birkaç basit numara göstereceğiz.
Kedinizi Oyun Oynamaya Teşvik Etmek İçin 7 Basit Yöntem
Luz Eduviges Thomas-Romero

Yazan ve doğrulayan biyokimya Luz Eduviges Thomas-Romero.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinizi oyun oynamaya teşvik etmek istiyorsanız onu yakından incelemelisiniz. Birkaç ufak değişiklikle alıştırmaya başlayarak sonrasında neyin işe yaradığını not alabilirsiniz. Yavaş yavaş kediniz etrafta dolaşmaya ve daha aktif olmaya başlar. Unutmayın oyuncu bir kedi genellikle mutlu bir kedidir.

Kedinizin oyun vakti ne kadar sürmeli?

Bu kediden kediye göre değişir. Her kedinin kendine has bir karakteri vardır ve bu yüzden de biri diğerinden tamamen farklı olabilir. Buna fiziksel aktivite eğilimi de dahildir. Kediler 4-5 aylıkken “yüksek enerjili” oyunlara daha çok ilgilidir. Daha sonrasında oyun istekleri yaşlanmayla beraber azalır.

Kediler yetişkinliğe eriştiğinde iki ana grubu ayırabiliriz. Bazı kediler ayak bileklerinizi ısırıp parmaklarınıza saldırırken, diğerleri ise kestirmek ve kucağınıza kıvrılıp yatmayı yani daha sakin bir hayatı tercih eder.

Ayrıca kedilerin dikkat süresi çok kısadır. Bazen 5 dakikalık bir oyun bile ona yetecektir. Günde birkaç kere beraber oynayabileceğiniz bir oyun bulabilirsiniz.

Kedileri oynamaya teşvik etmek mümkün müdür?

Elbette kedinizi daha aktif olmaya teşvik etmenin yolları vardır. Kedinizle oynamanın birçok avantajı vardır; örneğin obeziteyi önler, can sıkıntısını geçirir ve hatta davranış bozukluklarının bile üstesinden gelebilir.

Ayrıca birçok kedi sahibi kedisiyle oynamaktan keyif alır. Davranış uzmanlarına göre sahibiyle oynayan kediler tek başına kaldığında diğer zamanlarda da oynamaya eğilimli olur. Bir sonraki kısımda, kedinizi oyun oynamaya teşvik etmek için deneyebileceğiniz birkaç yöntemden bahsedeceğiz:

1. Kedinizle aktif olarak oynayın

Kedinizin kendi kendine oyun oynamaktan pek zevk almasını bekleyemeyiz. Kedilerin sahipleri olmadığında kendi başına eğlenmesi için yapılan oyuncaklar ikinci planda gelir. Genelde oyuncaklarla sizin elinizden oynamayı daha çok severler.

2. Avcılık içgüdülerini uyandırın

Oyuncakların çoğu kediyi çok heyecanlandırmasının sebebi, kedilerin av gibi görünen herhangi bir şeyin üstüne içgüdüsel olarak atlamaya genetik olarak programlı olmasındandır. Oyuncağı küçük bir hayvanmış gibi ileri geri fakat dengesiz hareketlerde bulunmadan, hızını hafifçe arttırıp azaltarak oynatın.

kedinizi oyun oynamaya teşvik etmek

3. Kedinizi oyun oynamaya teşvik etmek için oyuncağı yakalamasına izin verin

Kedinin doğal avcılık içgüdüsünü uyarmaya çalıştığınız için zaman zaman oyuncağı yakalayıp kazanmasına izin verin. Üstüne atladığı oyuncağı patileri arasına alarak ısırmasına ve yalamasına müsaade edin. “Av” sandığı şeyi hiç yakalayamazsa çabucak sıkılır ve ilgisini kaybeder.

4. Çeşitlilik hayatın tadı tuzudur

Farklı oyuncaklar denemeye çalışın. Yeni oyuncaklarıyla değiştirmeden önce eskilerinden bazılarını birkaç haftalığına kaldırmanız iyi olabilir. Bu şekilde kedinizin canı sıkılarak oyuna ilgilisini kaybetmesini önlersiniz.

5. Çevresini zenginleştirmek

Kedinize karton kutu gibi basit bir şey vermek de ihtiyacı olan çeşitliliği sağlar. Kutunun içinde oyuncağıyla oynatabilir içine atlatabilirsiniz. Kedinizin meraklı doğasından faydalanarak beraber çok eğlenebilirsiniz.

baloncuklarla oynayan kedi

6. Kedinizi oyun oynamaya teşvik etmek için en iyi oyun zamanını bulmak

Kedinizle oynamak bazı zamanlarda diğer zamanlara göre daha caziptir. Vahşi doğada kedilerin özel bir rutini olur: uyku, avlanma, beslenme, temizlik ve tekrar başa dönerek devam eder. Kedilerin genelde uyku sonrası ve yemek öncesi daha tetikte olduğunu görürüz. 

7. Kedi otu

Kedi otu içeren oyuncaklar da iyi bir seçenektir. Ancak kedi otuna bütün kediler aynı derecede ilgi göstermez. Hatta her üç kediden bir tanesi kedi otundan hiç etkilenmez. Piyasadaki kedi oyuncaklarının çoğu kedi otu kokuludur, fakat siz ayrıca alarak oyuncaklara sürebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Caro, T. M. (1980). Effects of the mother, object play, and adult experience on predation in cats. Behavioral and Neural Biology, 29(1), 29-51.
  • West, M. (1974). Social play in the domestic cat. American Zoologist14(1), 427-436.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.