Kedilerde Anoreksiya: Bilmeniz Gereken Her Şey

Kedilerde anoreksiya kendi başına bir hastalık değildir, ancak kedinin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilecek diğer patolojilerin bir işaretidir.
Kedilerde Anoreksiya: Bilmeniz Gereken Her Şey
Samuel Sanchez

tarafından incelendi ve onaylandı. biyolog Samuel Sanchez.

Tarafından yazılmıştır Aylin Stefany Rodriguez Vinasco

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sahiplerine inanılmaz gelse de, kedilerde anoreksiya vardır ve hemen tedavi edilmesi gereken bir hastalık belirtisidir. Veteriner uzmanları bile bunun kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri olduğu ve kökeninin birçok farklı koşula dayandığı konusunda hemfikirdir.

Kedilerin neofobik hayvanlar olduğu unutulmamalıdır, bu da onların yeni olan her şeye karşı fobileri olduğu anlamına gelir. Rutini seven kediler, etraflarında garip ve farklı bir şey olduğunda strese girebilirler. Bu nedenle, yemi veya kumu değiştirmek, zemini değiştirmek ve bir bebeğin eve gelmesi gibi insanlar için basit görünen şeyler anoreksiyayı tetikleyebilir.

Bu durumun yüksek prevalansı nedeniyle, bu makalede size bu konuda bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Kedilerde anoreksiyanın ne olduğuna, vücutlarını nasıl etkileyebileceğine, semptomlara, nedenlere ve mevcut olası tedaviye bakacağız.

Kedilerde anoreksiya nedir?

Anoreksiya, bilimsel makalelerde kişinin veya hayvanın yemeyi bıraktığı bir yeme bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Kediler söz konusu olduğunda, anoreksiya, yemeyi bıraktıklarında veya önemli ve kalıcı bir iştah kaybına sahip olduklarında teşhis edilir.

Meksika Ulusal Üniversitesinden (UNAM) uzmanlar, kedilerin bir gecede anoreksiya geliştirmediğini, ancak artık hiçbir şey yemeyene kadar yavaş yavaş yemeyi bırakmaya başladığını açıklıyor. Sahipleri bu tür davranışlara karşı dikkatli olmaya ve bir şeylerin yanlış olduğunu düşünürlerse buna dikkat etmeye çağırıyorlar – bunu çok geç olmadan yapmalıdırlar.

Hasta bir kedinin sahip olduğu koşulların %95’i bir dereceye kadar anoreksiya ile ilgilidir.

Yerde yatan bir kedi.

Kedilerde anoreksiya gelişimi

Kedi anoreksiyası Feline İdiyopatik Hepatik Lipidozu tetikleyebilir. Araştırmaya göre, bu, triasilgliseritlerin aşırı hepatoselüler birikiminin sonucu olarak kedilerde en yaygın karaciğer bozukluklarından biridir.

Evcil kedilerde en sık ölüm nedenlerinden biridir çünkü vücutları sürekli beslenmeye ihtiyaç duyar ve bu durum buna engel olur. Anoreksiyaya ek olarak, stres ve obezite, bu hastalıkla ilişkili dikkate alınması gereken faktörlerdir.

Kedilerde anoreksiya türleri

Kedi anoreksiyasının kendisi, gönüllü iştah kaybı anlamına gelir, yani kedi bilinçli olarak beslenmeyi bırakır, ancak fiziksel olarak bunu yapmaya devam edebilir. Ancak, bir kedinin yemek yemeyi bırakmasının tek nedeni bu değildir. Aslında, kedilerde aşağıdakileri vurgulayabileceğimiz farklı anoreksiya türleri vardır:

 • Pseudoanorexia: Bu, kedi yemek istediğinde, ancak verilen yiyecek veya vücudunda bir şey yutulduğunda ağrıya veya rahatsızlığa neden olduğunda olur. Bu nedenle, ürettiği rahatsızlık göz önüne alındığında, yemeyi bırakmayı tercih eder.
 • Psikolojik anoreksiya: Bu, hareketin kendisi bazı fiziksel veya psikolojik travmalarla ilgili olduğu için kedinin yemeyi bırakmasıdır.

Kedilerde anoreksiya belirtileri

Kedilerde anoreksiya, kendi başına bir hastalık olarak değil, bir hastalık belirtisi olarak sınıflandırılır. Sahipler için, anoreksik kedinin, ilişkili hastalıkların gelişmesini önlemek için zamanında tedavi edilmesi gerektiğinden, varlığını uyaran semptomları belirlemek önemlidir. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz özellikle dikkat edin:

 • Kilo kaybı
 • Kas atrofisi veya kas kütlesi kaybı
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Tüy dökülmesi veya sağlıksız tüyler

Bununla birlikte, hayvan, aşağıdakiler gibi, anoreksiyaya neden olan altta yatan hastalıkla ilişkili başka semptomlara sahip olabilir:

 • Kusma, geri çıkarma, aşırı tükürük, öksürük, ateş ve yutma sırasında uzun bir baş ve boyun duruşu – bu, yemek borusu ve mide rahatsızlıklarının mevcut olduğu zamandır.
 • İnflamatuar bağırsak hastalığı olduğunda ishal, kusma ve dehidrasyon.
 • Karın ağrısı, dehidratasyon ve halsizlik, olası pankreatit konusunda uyaran işaretlerdir.
 • Mukoza zarlarında sarılık veya sarı renk, uyuşukluk ve şişkin bir karın, hepatobiliyer bir hastalığın olduğu zamandır.
 • Böbrek hastalığı nedeniyle aşırı idrara çıkma ve su alımı.

Nedenler

Kedi anoreksiyasının nedenleri çoktur ve yaşlı kedilerde daha yüksek bir prevalans olmasına rağmen, cins veya yaş ayrımı olmaksızın ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, zamanla vücutlarının aşınması ve yıpranmasıdır ve bu iştahsızlıkla ilgili farklı hastalıklar geliştirebilecekleri anlamına gelir.

İşte kedilerde anoreksiyanın en yaygın nedenleri:

 • Ağız rahatsızlığı: Diş etlerini, dişleri veya ağzın yumuşak dokularını etkileyen enfeksiyonlar veya herhangi bir hastalık, kedide anoreksiyaya neden olabilir.
 • Yem koşulları: Yemin değişmesi veya mamanın dokusu veya kokusu, kedinin mamayı yemeyi bırakmasına neden olabilir. Çok sert olmadığını kontrol edin ve daha lezzetli yiyecekler sunmaya çalışın.
 • Azgınlık: Bir kedi kızgınlığa girdiğinde endişelenir ve üremeye odaklanmak için yiyeceği bir kenara koyabilir. Kısırlaştırma, bu aşamada kedigiller için stres ve kaygıdan kaçınmanın bir yoludur.
 • Stres: Kediler neofobiktir, bu nedenle rutinlerinde veya yaşam dinamiklerinde herhangi bir değişiklik stres ve kaygıya yol açarak anoreksiyaya yol açabilir.
 • Enfeksiyonlar veya parazitler: Bağırsak veya bağırsak dışı parazitlerden kaynaklanan her türlü enfeksiyon veya rahatsızlık, bu hastalıklar onu zayıflattığı için kedinin yemeyi bırakmasına neden olabilir.
 • Yemek borusu hastalığı: Burada, kedide rahatsızlık ve ağrıya neden olan reflü veya yutulan yabancı cisimlerin varlığı söz konusudur.
 • Böbrek yetmezliği, bağırsak hastalığı, karaciğer veya safra yolu hastalığı ve pankreas hastalığı: Tüm bu durumlar iç ağrı ve rahatsızlığa neden olur.

Teşhis

Sahibi, kedisinin davranışlarını yakından izleyebildiğinde, anoreksiyayı teşhis etmek çok daha kolaydır. Endişenin ana nedeni iştahsızlıktır, bu nedenle kedinin az yediğini veya hiç yemediğini fark ettiğinizde veterinere danışılmalıdır.

Veteriner her şekilde bu iştahsızlığın kaynağını belirlemeye çalışacaktır. Bunu yapmak için fiziksel muayeneler, kan testleri, röntgenler, ultrasonlar, sitolojiler ve biyopsiler yapabilirler. Ek olarak, sahibi tarafından sağlanan ve yukarıda belirtilen tekniklerle toplanan verilerle bir rapor veya anamnez hazırlayacaklardır.

Anoreksiya, birçok farklı hastalığa ait spesifik olmayan bir semptomdur. Bu nedenle kedi üzerinde birçok farklı test yapılması gerekir.

Tedavi

Kedilerde anoreksiyanın tedavisi, büyük ölçüde ona neden olan hastalığa bağlı olacaktır. Durum ne olursa olsun, tedavinin bakımı ve uygulanması ne kadar hızlı olursa, iyileşme de o kadar hızlı olur. Kedi kendini çok kötü hissetmediğinde ve iştah kaybının nedeni belirlendiğinde, tedavi hızlı bir iyileşmeye ve iştahlarının iyileşmesine yol açacaktır.

Daha karmaşık vakalarda tedavi, intravenöz hidrasyon ve hatta burundan mideye uzanan nazogastrik tüp destekli beslemeyi içerebilir. Yemek borusundan mideye boyundaki bir kesi yoluyla uzanan bir özofagostomi tüpü de seçilebilir.

Araştırmalar, hastaneye yatırılan kedilerin yüksek bir yüzdesinin, hastanede olmanın yarattığı stres nedeniyle ağırlaşabilen bir durum olan anoreksiyadan muzdarip olduğunu göstermektedir. Tedavi her zaman ağrının kontrol altına alınmasından ve kediye yukarıda belirtilen tüplerden verilebilecek yeterli beslenmenin sağlanmasından oluşur.

Kedi lösemisi için veterinerde bir kedi.

Kedilerde anoreksiyanın prognozu

Kedilerde anoreksiya ve buna neden olan altta yatan hastalıklar erken teşhis edildiğinde daha iyi prognoza sahiptir. Anoreksiyanın türü ne olursa olsun, kedi derhal tedavi görürse çok daha kolay iyileşebilecektir. Kedinizin iştahsızlığını normal bir şey olarak görmeyin ve bir an önce veterinere gidin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gasca, A. Guía para el diagnóstico, manejo clínico y terapéutico de pacientes con Lipidosis Hepática Idiopática Felina. Corporación Universitaria Lasallista. 2020.
 • La anorexia en gatos, síntoma frecuente de enfermedad. Boletín Universidad Nacional de México (UNAM). 2018.
 • Fuertes, J., Pérez, R., Hernández, A. Trastornos de la conducta alimentaria. Anorexia y bulimia. Offarm. Vol. 29, 2010.
 • Manejo de la anorexia en el gato hospitalizado. Nutrición enteral por sonda nasoesofágica. Gattos centro Clínico Felino.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.