Gine Domuzlarında Stres: Bilmeniz Gereken Her Şey

Gine domuzlarında stresi önlemek için, kemirgenimize en iyi bakımı sağladığımızdan emin olmalıyız. Bu da yiyecek ve su vermekten çok daha fazlasını içerir.
Gine Domuzlarında Stres: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2020

Gine domuzları belrgin bir sağlık problemleri olmadıkça veteriner kliniklerini çok sık ziyaret etme eğiliminde olmayan hayvanlardır. Ancak yine de hayatlarının farklı noktalarında belirli bir dikkat gerektirebilirler. Bu anlamda, gine domuzlarında stres, evcil hayvanınızı bir konsültasyon için veterinere götürmenizi gerektirebilecek nedenlerden biri olabilir.

Kemirgenlerle birlikte gine domuzları, evcil hayvanlar söz konusu olduğunda en popüler kemirgenlerdir. İlk bakışta, bu hayvanların pek fazla endişesi yok gibi görünür. Ancak bu her zaman doğru değildir. Bugün daha yakından bakacağız.

Gine domuzları stres yaşar mı?

Kemirgenler aslında strese karşı çok hassastır. Bunu anlamak için, bu hayvanların avcılar için kolay hedefler olduklarını hatırlamamız gerekir. Bu nedenle stres, hayatta kalmalarında çok önemli bir rol oynar.

Gine domuzlarının yırtıcı hayvan tehdidinden uzak, evcil hayvanlar olarak yaşadıklarında bile çok hassas sağlıkları vardır. Bu nedenle gine domuzlarının sağlıklı ve mutlu kalabilmeleri için yaşamlarının çeşitli yönlerinde ilgiye ihtiyaçları vardır. Bunlar arasında beslenme, hidrasyon, egzersiz, parazit önleme vb. konular bulunmaktadır.

Evcil hayvan sahipleri bu konularla ilgilenmediğinde, gine domuzlarında stres ortaya çıkabilir ve bu da sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin, hayvanlar tüy dökülmesi yaşayabilir veya stres, bir hayvanın halihazırda sahip olduğu hastalıkların kötüleşmesine neden olabilir.

Gine domuzlarında bazı stres belirtileri şunlardır:

  • Sinirlilik veya saldırganlık. Gine domuzları genellikle agresif olma eğilimine sahip değildir. Bu nedenle, evcil hayvanınızda saldırganlık fark ederseniz, bu bir şeyin ters gittiğinin bir işareti olabilir.
  • Aşırı tımarlama. Gine domuzları, diğer kemirgenler gibi, dillerini ve ayaklarını kullanarak günlük olarak kendilerini yıkarlar.
  • Sindirim problemleri.
  • İshal. Bu bir stres belirtisi olabilir veya aynı durumun bir sonucu olarak daha da kötüleşebilir.
  • Hayvanın kürkü veya derisiyle ilgili sorunlar. Alopesi, gine domuzlarında karakteristik bir stres belirtisi olabilir ve bir veterinerin dikkatini gerektirir.
gine domuzlarında stres sonuçları

Gine domuzlarında stresi azaltmak için ipuçları

Stres, gine domuzlarının hassas sağlığını doğrudan etkiler. Bu nedenle sağlık sorunlarını önlemenin en iyi yolu stresi azaltmak ve evcil hayvanınıza mutlu ve sağlıklı bir yaşam sunmaktır.

1. Gine domuzları sosyal hayvanlardır

Gine domuzları sosyal hayvanlardır. Doğada koloniler halinde yaşarlar. Bu nedenle, evinizde birden fazla gine domuzu olması en iyisidir.

Sosyal hayvanlar oldukları için arkadaşlık etmek stres seviyelerini büyük ölçüde azaltır. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Bu nedenle, yalnızca bir gine domuzunuz varsa, ona gereken özeni verdiğinizden emin olun.

Gine domuzları, tanımadıkları insanlardan bir şekilde korksalar da insanlara karşı sosyaldir.

Gine domuzunuzla bir ilişki kurmak zaman ve sabır gerektirir. Yeni sahiplerin, varlığına alışana kadar kemirgenlerinin alanına saygı duymaları gerekir. Hayvan ona dokunmanıza izin verdiğinde, nazik ve sakin olmanız ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekir.

2. Doğru beslenmeyi sağlayın

Gine domuzları otobur hayvanlardır ve diyetleri kuru gıda, sebze, meyve ve samandan oluşmalıdır. Dahası, sahiplerin, hayvanlarının C vitamini sentezlemediklerinin farkında olmaları önemlidir. Bu nedenle, diyetlerine takviye sağlamaları veya C vitamini içeriği yüksek yiyecekler yoluyla C vitamini eklemeleri gerekir. Örneğin kivi, çilek, turunçgiller, biber veya ıspanak verebilirler.

3. Çevrelerini zenginleştirin

Bu kemirgenlerin obeziteyi önlemek için egzersiz yapması ve aktif kalması gerekir. Onlara yardım etmek için onları kafeslerinden çıkarabilir ve her zaman gözetim altında özgürce dolaşmalarına izin verebilirsiniz. Aynı zamanda zenginleşmelerini sağlamak için yaşam alanlarına ekleyebileceğiniz her türlü obje ve aksesuar bulunmaktadır.

4. Kafeslerini temiz tutun

Gine domuzunuzun kafesini temiz tutmanız ve ona yiyecek ve temiz su vermeniz önemlidir. Bu, kafesin haftalık olarak temizlenmesi anlamına gelir. Bunu yapmak için, hayvanın derisini veya mukus zarını tahriş etmeyen bir dezenfektan kullanın ve artık yiyecekleri ve kirli yatak malzemelerini temizleyin. Ayrıca akarlar, pireler ve bitler gibi parazitlere karşı etkili bir ürün uygulamalısınız.

  • Stres bağışıklık sistemlerini zayıflatır ve hayvanın vücudunu paraziter enfeksiyonlara karşı daha savunmasız bırakır.
  • Uyuz gibi hastalıkların neden olduğu kaşıntı, kobaylarda büyük bir stres yaratır.
gine domuzu kafesi

Gine domuzları, strese karşı tedavi edici bir arkadaş

Hayvan terapisi bu günlerde giderek daha yaygın hale geliyor. Muhtemelen tedavi sağlayan köpekleri, kedileri ve atları duymuşsunuzdur, ancak gine domuzlarının da mükemmel terapötik dostlar olduğunu biliyor muydunuz?

Gine domuzları, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların tedavisinde çok faydalıdır. Diğer bireylerle temas halindeyken bu çocukların yaşayabileceği stresi azaltmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, otizmli çocukların başkalarıyla etkileşime girmelerini gerektiren görevlere odaklanmalarını kolaylaştırırlar. Aslında, gine domuzlarıyla yapılan terapi, çocukların diğer insanlarla iletişim kurmalarına bile yardımcı olabilir.

Gine domuzlarının sakinleştirici etkisi, bu çocukların sosyalleşmesini ve topluma uyum sağlamasını kolaylaştırmak için diğer terapi türleriyle birleştirilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Zotal laboratorios. Cobayas, enfermedades más comunes y cuidados, 2019.
  • Psicología y Mente. Las cobayas tienen un efecto positivo en los jóvenes con Autismo.
  • Centro veterinaro Barbanza. Enfermedades más frecuentes en cobayas y cómo prevenirlas, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.